Ana Sayfa | SAĞLIK

Kanseri tetikleyen en önemli neden sigara


Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığı, Akademik Onkoloji Derneği Başkanı ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Göker sigara bağımlılarının kanser konusunda tehlike altında olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığı'nın 2012 verilerine göre her yıl yaklaşık 30 bin kişiye akciğer kanseri tanısı konulurken, sigara birincil nedenler arasındaki yerini koruyor. Akademik Onkoloji Derneği Başkanı ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Göker, sigara bağımlılarının risk altında olduğunu vurguladı, tedavideki son gelişmelerle ilgili bilgi verdi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı 2012 verilerine göre erkeklerde en sık, kadınlarda ise beşinci sıklıkta görülen ve her yıl yaklaşık 30 bin yeni tanı konulduğu tahmin edilen akciğer kanseri, erkeklerde tüm kanserlerin yüzde 21.8'ini, kadınlarda ise yüzde 4.9'unu oluşturuyor. 

Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı ve 17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü dolayısıyla açıklama yapan Prof. Dr. Erdem Göker, sigaranın tek başına kanserden ölümlerin yüzde 30'undan, akciğer kanserleri nedeniyle ölümlerin ise yüzde 87'sinden sorumlu olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Göker, "Akıllı tedaviler, hedefe yönelik tedaviler ve immünoterapi kanser hastalarına umut veriyor" dedi.

EN ÇOK ÖLDÜREN KANSER ÇEŞİDİ

Akciğer kanserinin, tüm kanserler içinde dünyada en çok görülen, aynı zamanda da en çok öldüren kanser çeşidi olduğunu belirten Prof. Dr. Erdem Göker, "Akciğer kanserinin pek çok kanser çeşidi vardır ancak en yaygın görülen iki türden biri yassı hücreli akciğer kanseri, diğeri ise adeno kanserdir. Bu iki kanser, küçük hücreli olmayan akciğer kanseri diye tanımladığımız gruba dahil. Bir de küçük hücreli akciğer kanseri dediğimiz grup var ancak bu tür, tüm akciğer kanserlerinin yüzde 20'sinden azında görülüyor" diye konuştu.

TETİKLEYEN EN ÖNEMLİ NEDEN SİGARA

Akciğer kanserinin pek çok oluşma nedeni olsa da bunların en önemlisinin sigara olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Erdem Göker şunları söyledi: "Sigara içimiyle birlikte akciğerin bronş dokusunda, hava keseciklerinde bir takım hücresel değişiklikler olur. Sigara bağımlılığıyla birlikte bu değişiklikler sürekli hale geldikçe, sigaranın miktarı arttıkça ve içme süresi uzadıkça akciğer kanseri gelişme riski artar. Akciğer kanseri daha yaygın olarak sigara içenlerde görülür. Bu oran genç yaşta sigaraya başlayıp uzun süre içenlerde ve yoğun sigara içicilerde daha yüksektir. Akciğer kanserinde hava kirliliği ve hormonal faktörler de etkili olmakla beraber, bu faktörlerin yarattığı risk sigaranın yanında son derece düşüktür. Akciğer kanserinin en tipik belirtisi ise öksürüktür."


Canan Karatay zehir dedi üreticisi tepki gösterdi

Canan Karatay'ın yazdığı kitapta zehir olarak bahsettiği bal için üreticisi aldığı kaynaklarla kendisinin yazdığı arasında terslik olduğunu söylüyor.

Bozdağ Bir kişi bile hayır dediği için tutuklandıysa görevimden istifa ederim

Adalet Bakanı Bozdağ CHPnin AYM'ye gitmemesi konusunda konuştu. Referandumda "hayır" diyeceklerin bir tanesinin bile gözaltına alınmadığını aksi tarafı varsa görevinden ayrılacağını da belirtti.

Hava kirliliği prematüre doğuma neden oluyor

Bilim adamları tarafından ortaya atılan iddiaya göre dünya genelinde hava kirliliği prematüre doğuma neden oluyor