Ana Sayfa | SAĞLIK

Kanseri tetikleyen en önemli neden sigara


Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığı, Akademik Onkoloji Derneği Başkanı ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Göker sigara bağımlılarının kanser konusunda tehlike altında olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığı'nın 2012 verilerine göre her yıl yaklaşık 30 bin kişiye akciğer kanseri tanısı konulurken, sigara birincil nedenler arasındaki yerini koruyor. Akademik Onkoloji Derneği Başkanı ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Göker, sigara bağımlılarının risk altında olduğunu vurguladı, tedavideki son gelişmelerle ilgili bilgi verdi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı 2012 verilerine göre erkeklerde en sık, kadınlarda ise beşinci sıklıkta görülen ve her yıl yaklaşık 30 bin yeni tanı konulduğu tahmin edilen akciğer kanseri, erkeklerde tüm kanserlerin yüzde 21.8'ini, kadınlarda ise yüzde 4.9'unu oluşturuyor. 

Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı ve 17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü dolayısıyla açıklama yapan Prof. Dr. Erdem Göker, sigaranın tek başına kanserden ölümlerin yüzde 30'undan, akciğer kanserleri nedeniyle ölümlerin ise yüzde 87'sinden sorumlu olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Göker, "Akıllı tedaviler, hedefe yönelik tedaviler ve immünoterapi kanser hastalarına umut veriyor" dedi.

EN ÇOK ÖLDÜREN KANSER ÇEŞİDİ

Akciğer kanserinin, tüm kanserler içinde dünyada en çok görülen, aynı zamanda da en çok öldüren kanser çeşidi olduğunu belirten Prof. Dr. Erdem Göker, "Akciğer kanserinin pek çok kanser çeşidi vardır ancak en yaygın görülen iki türden biri yassı hücreli akciğer kanseri, diğeri ise adeno kanserdir. Bu iki kanser, küçük hücreli olmayan akciğer kanseri diye tanımladığımız gruba dahil. Bir de küçük hücreli akciğer kanseri dediğimiz grup var ancak bu tür, tüm akciğer kanserlerinin yüzde 20'sinden azında görülüyor" diye konuştu.

TETİKLEYEN EN ÖNEMLİ NEDEN SİGARA

Akciğer kanserinin pek çok oluşma nedeni olsa da bunların en önemlisinin sigara olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Erdem Göker şunları söyledi: "Sigara içimiyle birlikte akciğerin bronş dokusunda, hava keseciklerinde bir takım hücresel değişiklikler olur. Sigara bağımlılığıyla birlikte bu değişiklikler sürekli hale geldikçe, sigaranın miktarı arttıkça ve içme süresi uzadıkça akciğer kanseri gelişme riski artar. Akciğer kanseri daha yaygın olarak sigara içenlerde görülür. Bu oran genç yaşta sigaraya başlayıp uzun süre içenlerde ve yoğun sigara içicilerde daha yüksektir. Akciğer kanserinde hava kirliliği ve hormonal faktörler de etkili olmakla beraber, bu faktörlerin yarattığı risk sigaranın yanında son derece düşüktür. Akciğer kanserinin en tipik belirtisi ise öksürüktür."


O ilaç fareleri gençleştirdi şimdi ise insanlarda denenecek

Hollanda Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi'nde yapılan bir ilaçla fareleri gençleştirdiği tespit edilen insanlar üzerinde denenecek

Türkiye'de her 10 kişiden biri antidepresan kullanıyor

Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı araştırmalar sonucunda Türkiye'de her 10 kişiden birinin ruhsal, yemek yeme ve bazı kişilik bozukluğu nedeniyle antidepresana başvurduğu belirtiliyor

Dev yatırım yapıldı Isparta'ya Şehir Hastanesi açılıyor

Isparta'ya 1.1 milyar liralık yatırımla yapılan Şehir Hastanesi'nin açılışı yapıldı