Ana Sayfa | SAĞLIK

Alzheimer tedavisinde kullanılacak yeni bir molekül keşfedildi

Alzheimer tedavisi

Güney Koreli bilim adamları, Alzheimer hastalığının tedavisinde devrim gibi bir buluşa imza attı

Yonhap haber ajansının Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsüne (KIST)  dayandırdığı habere göre, çalışmanın lideri Kim Young-soo ve Yang Seung-hoon,  Necrostatin-1 olarak adlandırılan molekülün, beyin hücrelerinin ölümünü ve  bilişsel bozuklukları azalttığını ortaya çıkardı.

Sinirlere ait hücrelerin ölümünü azaltmanın, tedavinin önemli bir  hedefi olduğunu belirten bilim adamları, sonuçların, Necrostatin?1 molekülünün,  hastalığın sebebi olarak bilinen amyloid beta ve hyperphosphorylated tau  proteinlerini etkin biçimde önlediğini gösterdiğini ifade etti.

 Kim, "Bundan sonra Alzheimer hastalığının sebeplerini bulmaya ve  zamanla yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine yoğunlaşacağız." dedi.Güney Kore Ulusal Bilim ve Teknoloji Araştırma Kurumu tarafından  finanse edilen çalışmanın sonuçları, "EMBO Molecular Medicine" dergisinde  yayımlandı.Sadece Güney Kore'de yaklaşık 700 bin kişinin demans hastası olduğu  tahmin edilirken, bu sayının 2024 yılında bir milyona ulaşacağı  sanılıyor.


SMA hastalığı nedir, SMA hastalığı nasıl tedavi edilir

Spinal Müsküler Atrofi (SMA) olarak bilinen hastalık nedir ve tedavi yöntemi nasıldır, detaylar haberimizde

Bakan Akdağ, "Türkiye'de toplam hastalık yükü yüzde 4 azaldı"

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'nin 2000 ile 2013 arasında toplam hastalık yükünü azaltmayı başarabilen nadir ülkelerden biri olduğunu ifade etti.

Grip aşısı ölümleri yüzde 80 azaltıyor

Akademik Geriatri Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Karan, gribin hafife alınmaması gerektiğini aksine kronik bir hastalık olarak ölümle sonuçlanabileceğini belirtti.