Ana Sayfa | SAĞLIK

Alzheimer tedavisinde kullanılacak yeni bir molekül keşfedildi

Alzheimer tedavisi

Güney Koreli bilim adamları, Alzheimer hastalığının tedavisinde devrim gibi bir buluşa imza attı

Yonhap haber ajansının Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsüne (KIST)  dayandırdığı habere göre, çalışmanın lideri Kim Young-soo ve Yang Seung-hoon,  Necrostatin-1 olarak adlandırılan molekülün, beyin hücrelerinin ölümünü ve  bilişsel bozuklukları azalttığını ortaya çıkardı.

Sinirlere ait hücrelerin ölümünü azaltmanın, tedavinin önemli bir  hedefi olduğunu belirten bilim adamları, sonuçların, Necrostatin?1 molekülünün,  hastalığın sebebi olarak bilinen amyloid beta ve hyperphosphorylated tau  proteinlerini etkin biçimde önlediğini gösterdiğini ifade etti.

 Kim, "Bundan sonra Alzheimer hastalığının sebeplerini bulmaya ve  zamanla yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine yoğunlaşacağız." dedi.Güney Kore Ulusal Bilim ve Teknoloji Araştırma Kurumu tarafından  finanse edilen çalışmanın sonuçları, "EMBO Molecular Medicine" dergisinde  yayımlandı.Sadece Güney Kore'de yaklaşık 700 bin kişinin demans hastası olduğu  tahmin edilirken, bu sayının 2024 yılında bir milyona ulaşacağı  sanılıyor.


Meral Akşener Tek bir kişiye bu kadar yetkiyi nasıl veriyorsunuz dedi

Meral Akşener, Anayasa değişikliği teklifiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Kuş gribi tehlikesi geri dönüyor

Yunanistan ve Çin kuş gribi tehlikesiyle karşı karşıya. Uzmanlar, Türkiye'nin de tehdit altında olduğunu söylüyor.

Kulak çınlaması tümörün erken tedavisini sağlıyor

Kulak Burun Boğaz Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Seçkin Ulusoy, kulak çınlamasının neden olduğuna ilişkin açıklamalarda bulundu.