Ana Sayfa | SAĞLIK

Alzheimer tedavisinde kullanılacak yeni bir molekül keşfedildi

Alzheimer tedavisi

Güney Koreli bilim adamları, Alzheimer hastalığının tedavisinde devrim gibi bir buluşa imza attı

Yonhap haber ajansının Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsüne (KIST)  dayandırdığı habere göre, çalışmanın lideri Kim Young-soo ve Yang Seung-hoon,  Necrostatin-1 olarak adlandırılan molekülün, beyin hücrelerinin ölümünü ve  bilişsel bozuklukları azalttığını ortaya çıkardı.

Sinirlere ait hücrelerin ölümünü azaltmanın, tedavinin önemli bir  hedefi olduğunu belirten bilim adamları, sonuçların, Necrostatin?1 molekülünün,  hastalığın sebebi olarak bilinen amyloid beta ve hyperphosphorylated tau  proteinlerini etkin biçimde önlediğini gösterdiğini ifade etti.

 Kim, "Bundan sonra Alzheimer hastalığının sebeplerini bulmaya ve  zamanla yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine yoğunlaşacağız." dedi.Güney Kore Ulusal Bilim ve Teknoloji Araştırma Kurumu tarafından  finanse edilen çalışmanın sonuçları, "EMBO Molecular Medicine" dergisinde  yayımlandı.Sadece Güney Kore'de yaklaşık 700 bin kişinin demans hastası olduğu  tahmin edilirken, bu sayının 2024 yılında bir milyona ulaşacağı  sanılıyor.


Canan Karatay zehir dedi üreticisi tepki gösterdi

Canan Karatay'ın yazdığı kitapta zehir olarak bahsettiği bal için üreticisi aldığı kaynaklarla kendisinin yazdığı arasında terslik olduğunu söylüyor.

Bozdağ Bir kişi bile hayır dediği için tutuklandıysa görevimden istifa ederim

Adalet Bakanı Bozdağ CHPnin AYM'ye gitmemesi konusunda konuştu. Referandumda "hayır" diyeceklerin bir tanesinin bile gözaltına alınmadığını aksi tarafı varsa görevinden ayrılacağını da belirtti.

Hava kirliliği prematüre doğuma neden oluyor

Bilim adamları tarafından ortaya atılan iddiaya göre dünya genelinde hava kirliliği prematüre doğuma neden oluyor