Ana Sayfa | SAĞLIK

Diyabetli hastalar pedal çevirerek Guiness Rekoru kırdı


Diyabete dikkat çekmek amacıyla, hem diyabetli hastalar hem yakınları hem de profesyonel sporcular pedal çevirerek Guiness Rekoru kırdı.

Aralarında diyabet hastalarının da bulunduğu bisikletliler,pedal çevirerek ürettikleri mekanik enerji ile Guiness Rekoru kırdılar.  Diyabete dikkat çekmek amacıyla Türkiye Diyabet Vakfı, Işık Üniversitesi ve Lilly İlaç firması tarafından Işık Üniversitesi Kampüsü’nde gerçekleştirilen organizasyonda 120 profesyonel ve amatör bisikletçi, turbo trainer’lara bağlı 30 bisikletle 1 saat içinde 8503,2 watt’lık mekanik enerji ürettiler. Daha önceki Guinness Rekoru 8.362 watt ile İngiltere’ye aitti. Daha önce rekorun diyabetli olmayan profesyonel bisikletçiler tarafından kırıldığını söyleyen Türkiye Diyabet Vakfı Kurucu Başkanı Prof. Dr. M. Temel Yılmaz, aynı rekor denemesinin Türkiye’de diyabetliler tarafından yapılmasını, toplumdaki diyabetlilerin güçsüz ve hasta kişiler olduğu şeklindeki önyargıyı kırmak amacıyla gerçekleştirildiğini söyledi. Diyabetlilerin ilaçlarını düzenli olarak aldıkları ve yaşamlarına dikkat ettikleri müddetçe diyabetli olmayan insanlar kadar sağlıklı bireyler olduğunu anlatan Prof. Dr. Yılmaz,  “Düzenli spor yapan insanlar diyabetlerini çok daha iyi kontrol altında tutabiliyorlar. Spor sayesinde yüzde 50 oranında daha az ilaç kullanıyorlar. Onun için diyabetlileri spor yapmaya teşvik ediyoruz” dedi. Prof. Dr. Yılmaz, diyabetli gençler için bisiklet, yaşlılar için yürüyüş, yüzme gibi sporların tavsiye edildiğini söyledi. 

Profesyonel bisikletçilerle birlikte Guinnes rekoruna imza atanlardan biri de 15 yıldır Tip 1 diyabetli olan 34 yaşındaki Erdinç Saraç. Günde 4 defa insülin yaptığını söyleyen Saraç, “Profesyonel değilim ama bisiklet sayesinde diyabetimi daha iyi kontrol ediyorum. Bütün diyabet hastalarına mutlaka spor yapmalarını tavsiye ediyorum” diyor.

 

 

 

 


Kalp hastalığının en büyük nedeni 'çürük dişler'

Çürük dişlerin kalp hastalığının sebeplerinden biri olduğunu söyleyen İmplantoloji Uzmanı Diş Hekimi İlker Arslan, aynı zamanda vücut sağlığını da çok etkilediğini belirtti.

Ucuz gözlük kullanmak sağlığı kötü etkiliyor

Ucuz fiyatlı gözlüklerin sağlık için tehdit oluşturduğunu söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, gözlükte en önemli olan durumun gözlük camının kalitesi olduğunu kaydetti.

Narın kabuğunu sakın atmayın

Narın kabuğunun çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle de kolestrolü düşürdüğünü ve meme kanserini önlediğini... İşte narın faydaları haberimizde...