Ana Sayfa | SAĞLIK

Diyabetli hastalar pedal çevirerek Guiness Rekoru kırdı


Diyabete dikkat çekmek amacıyla, hem diyabetli hastalar hem yakınları hem de profesyonel sporcular pedal çevirerek Guiness Rekoru kırdı.

Aralarında diyabet hastalarının da bulunduğu bisikletliler,pedal çevirerek ürettikleri mekanik enerji ile Guiness Rekoru kırdılar.  Diyabete dikkat çekmek amacıyla Türkiye Diyabet Vakfı, Işık Üniversitesi ve Lilly İlaç firması tarafından Işık Üniversitesi Kampüsü’nde gerçekleştirilen organizasyonda 120 profesyonel ve amatör bisikletçi, turbo trainer’lara bağlı 30 bisikletle 1 saat içinde 8503,2 watt’lık mekanik enerji ürettiler. Daha önceki Guinness Rekoru 8.362 watt ile İngiltere’ye aitti. Daha önce rekorun diyabetli olmayan profesyonel bisikletçiler tarafından kırıldığını söyleyen Türkiye Diyabet Vakfı Kurucu Başkanı Prof. Dr. M. Temel Yılmaz, aynı rekor denemesinin Türkiye’de diyabetliler tarafından yapılmasını, toplumdaki diyabetlilerin güçsüz ve hasta kişiler olduğu şeklindeki önyargıyı kırmak amacıyla gerçekleştirildiğini söyledi. Diyabetlilerin ilaçlarını düzenli olarak aldıkları ve yaşamlarına dikkat ettikleri müddetçe diyabetli olmayan insanlar kadar sağlıklı bireyler olduğunu anlatan Prof. Dr. Yılmaz,  “Düzenli spor yapan insanlar diyabetlerini çok daha iyi kontrol altında tutabiliyorlar. Spor sayesinde yüzde 50 oranında daha az ilaç kullanıyorlar. Onun için diyabetlileri spor yapmaya teşvik ediyoruz” dedi. Prof. Dr. Yılmaz, diyabetli gençler için bisiklet, yaşlılar için yürüyüş, yüzme gibi sporların tavsiye edildiğini söyledi. 

Profesyonel bisikletçilerle birlikte Guinnes rekoruna imza atanlardan biri de 15 yıldır Tip 1 diyabetli olan 34 yaşındaki Erdinç Saraç. Günde 4 defa insülin yaptığını söyleyen Saraç, “Profesyonel değilim ama bisiklet sayesinde diyabetimi daha iyi kontrol ediyorum. Bütün diyabet hastalarına mutlaka spor yapmalarını tavsiye ediyorum” diyor.

 

 

 

 


O ilaç fareleri gençleştirdi şimdi ise insanlarda denenecek

Hollanda Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi'nde yapılan bir ilaçla fareleri gençleştirdiği tespit edilen insanlar üzerinde denenecek

Türkiye'de her 10 kişiden biri antidepresan kullanıyor

Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı araştırmalar sonucunda Türkiye'de her 10 kişiden birinin ruhsal, yemek yeme ve bazı kişilik bozukluğu nedeniyle antidepresana başvurduğu belirtiliyor

Dev yatırım yapıldı Isparta'ya Şehir Hastanesi açılıyor

Isparta'ya 1.1 milyar liralık yatırımla yapılan Şehir Hastanesi'nin açılışı yapıldı