Ana Sayfa | SAĞLIK

Diyabetli hastalar pedal çevirerek Guiness Rekoru kırdı


Diyabete dikkat çekmek amacıyla, hem diyabetli hastalar hem yakınları hem de profesyonel sporcular pedal çevirerek Guiness Rekoru kırdı.

Aralarında diyabet hastalarının da bulunduğu bisikletliler,pedal çevirerek ürettikleri mekanik enerji ile Guiness Rekoru kırdılar.  Diyabete dikkat çekmek amacıyla Türkiye Diyabet Vakfı, Işık Üniversitesi ve Lilly İlaç firması tarafından Işık Üniversitesi Kampüsü’nde gerçekleştirilen organizasyonda 120 profesyonel ve amatör bisikletçi, turbo trainer’lara bağlı 30 bisikletle 1 saat içinde 8503,2 watt’lık mekanik enerji ürettiler. Daha önceki Guinness Rekoru 8.362 watt ile İngiltere’ye aitti. Daha önce rekorun diyabetli olmayan profesyonel bisikletçiler tarafından kırıldığını söyleyen Türkiye Diyabet Vakfı Kurucu Başkanı Prof. Dr. M. Temel Yılmaz, aynı rekor denemesinin Türkiye’de diyabetliler tarafından yapılmasını, toplumdaki diyabetlilerin güçsüz ve hasta kişiler olduğu şeklindeki önyargıyı kırmak amacıyla gerçekleştirildiğini söyledi. Diyabetlilerin ilaçlarını düzenli olarak aldıkları ve yaşamlarına dikkat ettikleri müddetçe diyabetli olmayan insanlar kadar sağlıklı bireyler olduğunu anlatan Prof. Dr. Yılmaz,  “Düzenli spor yapan insanlar diyabetlerini çok daha iyi kontrol altında tutabiliyorlar. Spor sayesinde yüzde 50 oranında daha az ilaç kullanıyorlar. Onun için diyabetlileri spor yapmaya teşvik ediyoruz” dedi. Prof. Dr. Yılmaz, diyabetli gençler için bisiklet, yaşlılar için yürüyüş, yüzme gibi sporların tavsiye edildiğini söyledi. 

Profesyonel bisikletçilerle birlikte Guinnes rekoruna imza atanlardan biri de 15 yıldır Tip 1 diyabetli olan 34 yaşındaki Erdinç Saraç. Günde 4 defa insülin yaptığını söyleyen Saraç, “Profesyonel değilim ama bisiklet sayesinde diyabetimi daha iyi kontrol ediyorum. Bütün diyabet hastalarına mutlaka spor yapmalarını tavsiye ediyorum” diyor.

 

 

 

 


Canan Karatay zehir dedi üreticisi tepki gösterdi

Canan Karatay'ın yazdığı kitapta zehir olarak bahsettiği bal için üreticisi aldığı kaynaklarla kendisinin yazdığı arasında terslik olduğunu söylüyor.

Bozdağ Bir kişi bile hayır dediği için tutuklandıysa görevimden istifa ederim

Adalet Bakanı Bozdağ CHPnin AYM'ye gitmemesi konusunda konuştu. Referandumda "hayır" diyeceklerin bir tanesinin bile gözaltına alınmadığını aksi tarafı varsa görevinden ayrılacağını da belirtti.

Hava kirliliği prematüre doğuma neden oluyor

Bilim adamları tarafından ortaya atılan iddiaya göre dünya genelinde hava kirliliği prematüre doğuma neden oluyor