Ana Sayfa | SAĞLIK

Az yemek yemek ömrü uzatıyor


ABD'de yapılan araştırmalar sonucunda, az kalori alımı vücudun yenilenmesini sağladığı için yaşam standartlarını daha çok yükselttiği açıklandı.

ABD'nin Brigham Young Üniversitesinde alanlarında uzman bilim insanlarının fareler üzerinde yaptıkları deneyler sonucunda yayınladıkları makaleler, kalori tüketimini azaltmanın hücrede protein üretme işlevi gören ribozomların çalışmasını yavaşlatarak kendilerini tamir etmesine yardımcı olduğu ve bu sayede hücrede yaşlanma sürecini yavaşlattığını gösteriyor. Hücredeki ribozom çalışımını azaltmak hücrenin ömrümü uzatıyor, daha az hücra kaybı da yaşlanmayı geciktiriyor. Ribozomları otomobillere benzeten araştırmanın başyazarı biyokimya profesörü John Price, makine gibi çalışan bu hücre yapılarının düzenli bakıma ve yıpranan parçalarının değiştirilmesine ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

 


Bozdağ Bir kişi bile hayır dediği için tutuklandıysa görevimden istifa ederim

Adalet Bakanı Bozdağ CHPnin AYM'ye gitmemesi konusunda konuştu. Referandumda "hayır" diyeceklerin bir tanesinin bile gözaltına alınmadığını aksi tarafı varsa görevinden ayrılacağını da belirtti.

Hava kirliliği prematüre doğuma neden oluyor

Bilim adamları tarafından ortaya atılan iddiaya göre dünya genelinde hava kirliliği prematüre doğuma neden oluyor

Doktorunun menopozsun dediği kadın ölümle yüzleşiyor

Doktoru ağzında zencefil tadı alan kadın için menopoz olabilirsin dedi aslında gerçekler çok daha acıydı. 53 yaşındaki kadın 18 ay sonra öleceğini öğrendi.