Ana Sayfa | SAĞLIK

Tüp bebek tedavisi kaç gün sürer


Anne adayının hem fallop borusu tıkalı veya yoksa, ciddi endometriyozdan mustaripse veya erkek eşin sperm sayısının düşük, açıklanamayan infertilite veya fallop tüplerinin dış kısmında döllenmenin gerçekleşmediği herhangi bir başka nedeni varsa tüp bebek tedavisi uygulanabilir.

Tüp bebek tedavisi kime uygulanır? Tüp bebek tedavisi kaç gün sürer? Tüp bebek tedavisi, sperm ve yumurtaların toplandığı, laboratuvarda döllendiği IVF işlemi için başka bir isimdir ve ortaya çıkan sağlıklı embriyo daha sonra uterusa aktarılır.

Tüp bebek tedavisi kime uygulanır?

Anne adayının hem fallop borusu tıkalı veya yoksa, ciddi endometriyozdan mustaripse veya erkek eşin sperm sayısının düşük, açıklanamayan infertilite veya fallop tüplerinin dış kısmında döllenmenin gerçekleşmediği herhangi bir başka nedeni varsa tüp bebek tedavisi uygulanabilir.

Tüp bebek tedavisi kime uygulanır?

Öncelikle bazı doğurganlık ilaçları yumurta üretimini artırmak için kadın ortaklara reçete edilir. Yumurtalar üretildiğinde, sonografi kılavuzluğunda ince iğne yardımıyla yumurtalıklarından alınır ve tüpün içine benzer bir ortamda bir çanakta tutulur. Daha sonra en kaliteli spermler (erkek partner tarafından verilir) yumurta ile birleştirilir (gübrelen yumurtayı Blastocyst transferine kadar 5 gün süreyle saklayabiliriz) ve inkübatör adı verilen bir makineye yerleştirilir.

Peki, tüp bebek tedavisi kaç gün sürer ?

Tüp bebek tedavisi yaklaşık olarak bir ayda tamamlanmaktadır. Bu aşamada ameliyat olmadığı için hastanede kalmaya gerek kalmaz. Anestezi uzmanı, tıbbi geçmişinizi inceleyecek ve prosedürün başlamasından önce alacağınız intravenöz sıvıyı uyku uyarma amacıyla uygulayacaktır. Sperm elde edilmesi: Yeni bir sperm örneği kullanıyorsanız, bir laboratuvar teknisyeni numuneyi kabul edecektir. Dondurulmuş bir sperm örneği kullanıyorsanız, teknisyen bu ayrıntıları sizinle doğrulayacaktır. Androloji laboratuarımız, spermleri yıkayıp hazırlar, böylece en sağlıklı sperm dölleme için yumurta ile bir araya getirilir (doktor yumurta alımını gerçekleştirdikten sonra). Yumurtaların Elde Edilmesi: Yumurtanın alınması yaklaşık 20-30 dakika sürer. Prosedür sırasında doktor, her yumurta içeren sıvıyı çıkarmak için her yumurta içine bir iğne yönlendirir. Doktor, iğne ile nereye rehberlik edileceğini görmek için prosedür sırasında ultrason kullanır.

Yumurtlama alındıktan sonra, embriyoloji uzmanı yumurta ve spermleri sıralayacak ve hazırlayacaktır. Döllenmenin gerçekleşebileceği iki yol vardır: konvensiyonel inseminasyon veya intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI). Doktor sperm kalitesine dayalı olarak hangi yöntemi kullanacağınızı sizinle görüşecek; Bu geleneksel olarak önceden planlanmıştır. Bazı durumlarda, embriyolog geleneksel tohumlamanın semen parametrelerinin karşılanmadığını görebilir, bu yüzden en iyi başarı şansını üretmek için ICSI'ye geçmeyi önerecektir.

Ziyaretler ne sıklıkta yapılır?

Tüp bebek tedavisi çoğunlukla döngünün 21. gününden itibaren başlar (ilk ziyaret). Doktor da size 15-20 gün boyunca bir paket subkutan enjeksiyon yaparsa veya size bir enjeksiyon yapıp 15 gün sonra sizi arayabilir. 15/20 gün sonra (ikinci ziyaret), uterus astar ve yumurtalıkların durumunu görmek için bir sonografi ve kan testi yapılır. Doktor, 10-12 gün boyunca devam eden Gonadotropinler adı verilen ikinci enjeksiyon grubunu başlatır.

İkinci protokolde: Hekim, gerçek tedavi döngüsünden önce 21 gün boyunca bir Oral kontraseptif önermektedir. Adet döngüsünün ikinci gününden itibaren Gonadotropin enjeksiyonlarını başlatır. Genellikle 10-12 gün sürer.

7/8 gün sonra yumurta içeren folliküllerin büyümesi için sonografi ve kan testleri (gerekirse) başlar. Yumurtalar olgunlaştığında hCG enjekte edilir ve 36-38 saat sonra yumurta alınır. Yumurtaların alınması anestezi altında yapılır (dolayısıyla ağrı yoktur) ve normal olarak 5-10 dakika sürer.

Semen örneği erkek partnerden alınır ve spermler hazırlanır. Çiftin genellikle 2-3 saat sonra gitmesine izin verilir. 3-5 gün sonra, çiftten ağrısız bir prosedür olan embriyo transferi için rapor vermeleri istenir. Kadın partner 2-3 saat dinlenmeli ve bir kaç gün ağır işlerde bulunmamalıdır.

Buna ek olarak, anne adayı yumurta alınmasından itibaren ve gebelik testi bitene kadar progesteron için enjeksiyon veya vajinal kapsül verilir ve embriyo transferi yapıldıktan sonra 12-14 gün sonra kan testi veya beta hCG için idrar testi uygulanır. Şu anda, embriyo transferi başına 21-30 yaş için% 65, 31-35 yaş için% 42.5 ve 36-38 yaş için% 22.1 oranında bir gebelik oranları söz konusudur. Genel olarak eve götürme bebek oranı, embriyo transferi başına yaklaşık% 38.3'tür.

 

Kaynak: http://www.dogufertil.com/


O ilaç fareleri gençleştirdi şimdi ise insanlarda denenecek

Hollanda Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi'nde yapılan bir ilaçla fareleri gençleştirdiği tespit edilen insanlar üzerinde denenecek

Türkiye'de her 10 kişiden biri antidepresan kullanıyor

Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı araştırmalar sonucunda Türkiye'de her 10 kişiden birinin ruhsal, yemek yeme ve bazı kişilik bozukluğu nedeniyle antidepresana başvurduğu belirtiliyor

Dev yatırım yapıldı Isparta'ya Şehir Hastanesi açılıyor

Isparta'ya 1.1 milyar liralık yatırımla yapılan Şehir Hastanesi'nin açılışı yapıldı