Ana Sayfa | SAĞLIK Çocuk Sağlığı

Yeni doğan bebekler acıyı daha çok hissediyor


Oxford Üniversitesi’nde türünün ilk örneği olarak yapılan bir araştırma yeni doğan bebeklerin acıya karşı yetişkinlerden daha hassas olduğunu ifade etti.

Benzer bir uyarıya maruz kaldıklarında, yeni doğan bebeklerin beyinlerinde yetişkinlerinkine benzer bir tepki de ölçüldü. Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) yöntemi kullanılarak yapılan teknik araştırmada bebeklerin de acıyı tıpkı yetişkinler gibi hissettiği görüldüğü meydana çıktı. Oxford Üniversitesi’nde yapılan ve daha önce bir benzeri gerçekleştirilmemiş olan çalışmada, bebeklerde de tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi, acı hissi anında beynin yirmi bölgesinden 18’inin aktif olduğu da tespit edildi.

Yapılan Deneyde, uyuyan bebeklerin ayaklarının altı özel bir çubukla hafifçe dürtüldü. Hafifçe kalem batırmaya yakın bir etki yaratıldı. Bebeklerin beyinlerinde ölçülen tepki, dört kat daha sert şekilde dürtülen yetişkinlerin beyinlerinden alınan tepkiyle hemen hemen aynıydı.

YENİ DOĞAN BEBEKLERİN ACI EŞİKLERİ DAHA DÜŞÜK

Araştırmacılar, bebeklerin acı eşiğinin yetişkinlerden çok daha düşük olduğu kanaatine vardı. Oxford Pediyatri Bölümü’nden Dr Rebeccah Slater, “Elbette bebekler bize acı deneyimlerinden bahsedemiyor ve çıplak gözle bakarak acı seviyelerini anlamak da mümkün değil. Bazıları bebeklerin beyinlerinin acıyı gerçekten hissedecek kadar gelişmiş olmadığını öne sürüyor olsa da çalışmamız bu durumun böyle olmadığına dair ilk gerçek kanıt” diyerek konuştu.

1980’lerde operasyon geçiren bebeklere kas gevşetici verilirken ağrı kesici verilmemesi yaygın bir uygulamaydı. Slater “Araştırmamız bebeklerin ağrıyı hissettiğini söylemekle kalmıyor aynı zamanda acıya yetişkinlerden daha hassas olduğunu da gösteriyor” diyerek konuştu. Araştırmada bir ile altı günlük arasındaki 10 sağlıklı bebek ile 23-36 yaş aralığındaki tam 10 sağlıklı yetişkin incelendi.


Miyop en çok ortaokul öğrencilerinde görülüyor

Ekran bağımlılığıyla birlikte miyop ve miyop astigmatın artıyor. Özellikle miyop ortaokul zamanından itibaren artarken, bu hastalıkların tedavisi ise 3 farklı şekilde yapılıyor.

Küçük yaşta tablet kullanımının bilinmeyen zararları

Uzman Psikolog Merve Demir, çocukların çok küçük yaşta elektronik cihaz kullanmalarının sağlıklarına zararlı olacağını söyledi

1-5 yaş arası çocuklarda zatürre olasılığı 2 kat artıyor

1 yaşından küçük ve 5 yaşından büyük her bin çocuktan 15'inde zatürre görüldüğünü belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adnan K. Usalan, zatürrenin griple başlayan bir hastalık olduğunu açıkladı.