Ana Sayfa | SAĞLIK Çocuk Sağlığı

Miyop hastalığına dikkat


Miyop artık büyük küçük herkesin hastalığı haline geldi.Özellikle son zamanlarda teknolojinin de etkisiyle çocuklarda göz hastalıkları daha çok görülmeye başladı.Peki bunun önüne nasıl geçebiliriz?

Miyop artık büyük küçük herkesin hastalığı haline geldi.Özellikle son zamanlarda teknolojinin de etkisiyle çocuklarda göz hastalıkları daha çok görülmeye başladı.Peki bunun önüne nasıl geçebiliriz?

Çocukların okul ve sosyal başarı ve gelişimini engelleyen göz hastalıkları için zamanında önlem almanın büyük önem taşıdığını belirten Göz hastalıkları uzmanı Operatör Doktor Hatice Karakaya, Tablet ve akıllı telefon kullanımının 2.5 yaştan 13 yaşına kadar aile kontrolünde gerçekleşmesi gerektiğini belirtti. “Zamanında önlem almak büyük önem taşıyor” Araştırmalar sonucu çocuklarda, halk arasında miyop olarak adlandırılan hastalığın oldukça yaygınlaştığının ortaya çıktığını belirten Karakaya, “Gözlerin yakındaki cisimleri net olarak gördüğü ama uzaktaki cisimleri net olarak göremediği bir durum olan ‘miyopi’ rahatsızlığı artmış durumdadır. ‘American Academy Of Ophthalmology’ dergisinde yayınlanan bilimsel araştırmaya göre; bu artışa çocukların son dönemde adeta günlük hayatlarının bir parçası haline gelen akıllı telefon ve tablet kullanımları neden oluyor.

Okuma mesafesi 40 - 50 cm olmasına karşın akıllı telefonları çok daha yakın mesafeden kullanmak, küçük cisimleri görmeye çalışmak, gözü yoruyor. Bu da miyopun ortaya çıkmasında önemli bir risk faktörü oluşturuyor. Çocukların okul ve sosyal başarı ve gelişimini engelleyen göz hastalıkları için zamanında önlem almak büyük önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

“Teknolojik aletler aile gözetiminde kullanılmalı” Akıllı telefon ve tabletlerin çocuklardan uzak tutulması ya da çocuklarla beraber kullanılması gerektiğini vurgulayan Karakaya, “Çocuklar, hem okulda hem evde teknolojik aletlerle çok zaman geçiriyor. Genelde tablet ve telefona çok yakın mesafeden bakan çocuğun gözünde uyum kasılması meydana geliyor. Göz içerisindeki lensin kasılı kalmasından dolayı da miyopi ortaya çıkıyor. Günümüzde gözlük kullanma yaşının 4-5’li yaşlara kadar indi.

Tablet ve akıllı telefon kullanımı 2.5 yaştan 13 yaşına kadar aile kontrolünde gerçekleşmeli. Genellikle bu yaşlardaki çocuklar otokontrol sağlayamadıkları için gelişim sağlayamazlar.” diye konuştu. “Çocuğunuzun göz muayenesini aksatmayın” Göz sağlığının, çocukların okul ve sosyal başarıları ile gelişimleri için çok önemli olduğunun altını çizen Karakaya son olarak şunları söyledi: “Çocuklarda ilk muayene bir yaşında, ikinci muayene üç yaşında, okul öncesi muayene ise beş yaşında mutlaka bir göz hekimi tarafından yapılmalıdır. Bu muayeneler zamanında yapılmadığında çocuğun gözlük kullanmaya ihtiyacı olup olmadığı da bilinemez. Bu da çocuklarda miyop rahatsızlığının artması yönünde ciddi bir etkendir. Unutmayalım, göz sağlığında erken teşhis ve tedavi tüm yaş grupları için çok önemlidir.”


Sünnet için en uygun yaş hangisi

Dünyadaki erkeklerde sünnet olma oranı yüzde 20 iken, ülkemizde bu oran yüzde 100’e yakın. Peki, sünnet hangi yaşta yapılmalı? İşte merak edilen sorunun cevabı haberimizin detayında.

Çocukların hastalıksız yaşaması için mutlaka aşı yapılmalı

Aşılama konusunda duyarlı olunması gerektiğini belirten Bursa Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Resul Özbek, çocukların sağlıklı ve hastalıksız yaşaması için mutlaka aşı yapılması gerektiğini söyledi.

Çocuklar kış aylarında nasıl giydirilmeli

ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nermin Tansuğ bebeklerin özellikle bu aylarda çok kolay ısı kaybettiklerini bu nedenle kıyafet seçimlerinin önemli olduğunu belirtti.