Ana Sayfa | SAĞLIK Çocuk Sağlığı

Bebekler konuşmayı nasıl öğrenir

bebek

Kanada'daki McGill Üniversitesi'nden bilim adamları bebeklerin ne zaman ve nasıl konuşmayı öğrendikleri hakkında araştırma yaptı

Kanadalı bilim adamları karanlıkta kalan müthiş bir konuyu daha gün yüzüne çıkardı. Yapılan bilimel  araştırmaya göre, yaşıtlarının sesinin bebeklerin konuşmayı öğrenmesine daha çok yardımcı olduğu açıklandı.

Yaşıtlarının sesinin bebeklerin konuşmayı öğrenmesine daha çok yardımcı olduğu belirlendi. Kanada'daki McGill Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırması, bebeklerin, yaşıtlarının seslerini erişkinlerinkinden ortalama yüzde 40 daha uzun süre dinlediğini, bunun da konuşmayı öğrenme sürecinde oldukça önemli rol oynadığını gösterdi.

Bilim adamları, 6 aylık bebeklere, diğer bebeklerin ve erişkinlerin çıkardığı sesli harfleri yeniden dinletti ve dikkat süresini değerlendirdi. Bebeklerin yaşıtlarının sesini duyduğunda güldüğü ve dudaklarını kıpırdattığı, bunları, kendilerinin de çıkarmayı denediği seslere benzettiği, erişkinlerin sesine ise kayıtsız kaldığı ifade edildi.

Bilim adamlarından Linda Polka, bir bebekle konuşurken erişkinlerin harfleri daha tiz ve vurgulu çıkardığını hatırlatarak aslında bu yolla bebeklerin kendi sesini algılamaya hazırlandığını söyledi. Polka, bebeklerin yalnızken genelde bazı sesler çıkardığını ve dudaklarını çeşitli biçimlerde hareket ettirerek kendi seslerini bulmaya çalıştıklarını belirtti.

Sonuçları "Developmental Science"dergisinde yayımlanan araştırmanın, dilin gelişim sürecinin yanı sıra işitme ve konuşma sorunluluğu bulunan çocuklara yönelik yeni tedavi tekniklerinin geliştirilmesine de ışık tuttuğu bildirildi.


Küçük yaşta tablet kullanımının bilinmeyen zararları

Uzman Psikolog Merve Demir, çocukların çok küçük yaşta elektronik cihaz kullanmalarının sağlıklarına zararlı olacağını söyledi

1-5 yaş arası çocuklarda zatürre olasılığı 2 kat artıyor

1 yaşından küçük ve 5 yaşından büyük her bin çocuktan 15'inde zatürre görüldüğünü belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adnan K. Usalan, zatürrenin griple başlayan bir hastalık olduğunu açıkladı.

Çocuklar hastane fobilerini böyle yeniyor

Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi çalışanları çocukların hastane fobisini yenmesi için duvarlarını çizgi film karakterlerine çevirdi.