Ana Sayfa | SAĞLIK Çocuk Sağlığı

Bebekler konuşmayı nasıl öğrenir

bebek

Kanada'daki McGill Üniversitesi'nden bilim adamları bebeklerin ne zaman ve nasıl konuşmayı öğrendikleri hakkında araştırma yaptı

Kanadalı bilim adamları karanlıkta kalan müthiş bir konuyu daha gün yüzüne çıkardı. Yapılan bilimel  araştırmaya göre, yaşıtlarının sesinin bebeklerin konuşmayı öğrenmesine daha çok yardımcı olduğu açıklandı.

Yaşıtlarının sesinin bebeklerin konuşmayı öğrenmesine daha çok yardımcı olduğu belirlendi. Kanada'daki McGill Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırması, bebeklerin, yaşıtlarının seslerini erişkinlerinkinden ortalama yüzde 40 daha uzun süre dinlediğini, bunun da konuşmayı öğrenme sürecinde oldukça önemli rol oynadığını gösterdi.

Bilim adamları, 6 aylık bebeklere, diğer bebeklerin ve erişkinlerin çıkardığı sesli harfleri yeniden dinletti ve dikkat süresini değerlendirdi. Bebeklerin yaşıtlarının sesini duyduğunda güldüğü ve dudaklarını kıpırdattığı, bunları, kendilerinin de çıkarmayı denediği seslere benzettiği, erişkinlerin sesine ise kayıtsız kaldığı ifade edildi.

Bilim adamlarından Linda Polka, bir bebekle konuşurken erişkinlerin harfleri daha tiz ve vurgulu çıkardığını hatırlatarak aslında bu yolla bebeklerin kendi sesini algılamaya hazırlandığını söyledi. Polka, bebeklerin yalnızken genelde bazı sesler çıkardığını ve dudaklarını çeşitli biçimlerde hareket ettirerek kendi seslerini bulmaya çalıştıklarını belirtti.

Sonuçları "Developmental Science"dergisinde yayımlanan araştırmanın, dilin gelişim sürecinin yanı sıra işitme ve konuşma sorunluluğu bulunan çocuklara yönelik yeni tedavi tekniklerinin geliştirilmesine de ışık tuttuğu bildirildi.


Aileler tatilde çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmeli

Sömestr tatiliyle birlikte çocukların ailelerini daha çok yakınlaşacağını belirten Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Aydan Erenel ailelerin kaliteli zaman geçirmesi için tavsiyelerde bulundu.

Bebeğinizin ayağından öpmeyin

Bebeğinizin ayağını öpmeniz kardeşlerin kıskançlığına sebep oluyor.

Sünnet için en uygun yaş hangisi

Dünyadaki erkeklerde sünnet olma oranı yüzde 20 iken, ülkemizde bu oran yüzde 100’e yakın. Peki, sünnet hangi yaşta yapılmalı? İşte merak edilen sorunun cevabı haberimizin detayında.