Ana Sayfa | SAĞLIK Çocuk Sağlığı

Bebekler konuşmayı nasıl öğrenir

bebek

Kanada'daki McGill Üniversitesi'nden bilim adamları bebeklerin ne zaman ve nasıl konuşmayı öğrendikleri hakkında araştırma yaptı

Kanadalı bilim adamları karanlıkta kalan müthiş bir konuyu daha gün yüzüne çıkardı. Yapılan bilimel  araştırmaya göre, yaşıtlarının sesinin bebeklerin konuşmayı öğrenmesine daha çok yardımcı olduğu açıklandı.

Yaşıtlarının sesinin bebeklerin konuşmayı öğrenmesine daha çok yardımcı olduğu belirlendi. Kanada'daki McGill Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırması, bebeklerin, yaşıtlarının seslerini erişkinlerinkinden ortalama yüzde 40 daha uzun süre dinlediğini, bunun da konuşmayı öğrenme sürecinde oldukça önemli rol oynadığını gösterdi.

Bilim adamları, 6 aylık bebeklere, diğer bebeklerin ve erişkinlerin çıkardığı sesli harfleri yeniden dinletti ve dikkat süresini değerlendirdi. Bebeklerin yaşıtlarının sesini duyduğunda güldüğü ve dudaklarını kıpırdattığı, bunları, kendilerinin de çıkarmayı denediği seslere benzettiği, erişkinlerin sesine ise kayıtsız kaldığı ifade edildi.

Bilim adamlarından Linda Polka, bir bebekle konuşurken erişkinlerin harfleri daha tiz ve vurgulu çıkardığını hatırlatarak aslında bu yolla bebeklerin kendi sesini algılamaya hazırlandığını söyledi. Polka, bebeklerin yalnızken genelde bazı sesler çıkardığını ve dudaklarını çeşitli biçimlerde hareket ettirerek kendi seslerini bulmaya çalıştıklarını belirtti.

Sonuçları "Developmental Science"dergisinde yayımlanan araştırmanın, dilin gelişim sürecinin yanı sıra işitme ve konuşma sorunluluğu bulunan çocuklara yönelik yeni tedavi tekniklerinin geliştirilmesine de ışık tuttuğu bildirildi.


Zika virüsü bebeklerde ciddi sorunlara neden oluyor

Brezilya'da yürütülen bir araştırma, Zika virüsünün bebeklerde mikrosefalinin (bebeğin başının küçük olması) yanında ciddi eklem rahatsızlıkları gibi diğer sorunlara neden olabileceğini ortaya koydu

Çocuklarda depresyon nedenleri

Medipol Üniversitesi Hastanesinden Psikolog Yasemin Kamalı çocuklarda görülen depresyonun nedenlerini anlattı

Zika virüsü doğacak çocuğunuzu etkileyebilir

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Zika virüsünün bebeklerde ciddi doğum kusurlarına neden olduğu sonucuna vardı.