Ana Sayfa | SAĞLIK Çocuk Sağlığı

Yaz aylarında çocuklarınızı güneş çarpmasından koruyun

tatilde çocuklar için tehlike

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanı Dr. Mustafa Ertuğrul, sağlıkları açısından çocukların güneş çarpmasından korunması gerektiğini ifade etti

Ertuğrul, yaptığı yazılı açıklamada, havaların yavaş yavaş ısındığını belirtti. Çocukların güzel havalarda saatlerce dışarıda kaldığını belirten Ertuğrul, şunları kaydetti:

"Dışarıda saatlerce vakit geçirebilen çocukların nerede, nasıl oynayacağına ise çok dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle güneş önlem alınmadığı takdirde çocuklar üzerinde önemli hasarlara neden olabiliyor. Çocukların cildi, yaşamın ilk yıllarında çok ince olduğu için güneşe karşı hassastır. Çocukları dışarı çıkarırken mutlaka güneş koruyucu sürmek gerekir. Güneş kremi seçerken de mineral filtre içermesi ve bebeğe alerji yapmayacak özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Kimyasal filtre içeren güneş kremlerinde alerji riski daha yüksektir. 1 yaş altı bebeklerin cildi büyük çocuklara göre daha hassastır ve uygulanan her türlü kremin emilimi daha fazladır. Bu nedenle 1 yaş altı güneş kremi seçerken mutlaka doktora sorulmalıdır."

Çocuklarda güneş çarpmalarını önlemek için bir doktora sorulmak üzre güneş kremi kullanılması gerektiğini belirten Ertuğrul, "Güneş ışınlarının dik geldiği dolayısıyla en etkili olduğu 10.00 - 16.00 saatleri arasında asla güneşe çıkılmamalıdır. Yaz aylarında çocuklara ince, hafif ve pamuk giysiler giydirilmelidir" diye konuştu.

Ertuğrul, çocukların yaz aylarında gerektiği kadar su tüketmesi gerektiğini kaydetti.

AA


Çocuklara cinsel istismar Türkiye'de korkutucu rakamlara ulaştı

Son günlerde yaşanan üzücü olaylardan sonra pedofili(çocuk istismarı) tekrar Türkiye gündemine geldi. Öyle ki her 4 saatte 1 çocuk cinsel istismara uğramakta. Çocuk istismarı vakalarının hala yok sayılmaya çalışıldığı günümüz coğrafyasında hiç kuşkusuz hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir.

Zika virüsü bebeklerde ciddi sorunlara neden oluyor

Brezilya'da yürütülen bir araştırma, Zika virüsünün bebeklerde mikrosefalinin (bebeğin başının küçük olması) yanında ciddi eklem rahatsızlıkları gibi diğer sorunlara neden olabileceğini ortaya koydu

Çocuklarda depresyon nedenleri

Medipol Üniversitesi Hastanesinden Psikolog Yasemin Kamalı çocuklarda görülen depresyonun nedenlerini anlattı