Ana Sayfa | SAĞLIK Çocuk Sağlığı

Yaz aylarında çocuklarınızı güneş çarpmasından koruyun

tatilde çocuklar için tehlike

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanı Dr. Mustafa Ertuğrul, sağlıkları açısından çocukların güneş çarpmasından korunması gerektiğini ifade etti

Ertuğrul, yaptığı yazılı açıklamada, havaların yavaş yavaş ısındığını belirtti. Çocukların güzel havalarda saatlerce dışarıda kaldığını belirten Ertuğrul, şunları kaydetti:

"Dışarıda saatlerce vakit geçirebilen çocukların nerede, nasıl oynayacağına ise çok dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle güneş önlem alınmadığı takdirde çocuklar üzerinde önemli hasarlara neden olabiliyor. Çocukların cildi, yaşamın ilk yıllarında çok ince olduğu için güneşe karşı hassastır. Çocukları dışarı çıkarırken mutlaka güneş koruyucu sürmek gerekir. Güneş kremi seçerken de mineral filtre içermesi ve bebeğe alerji yapmayacak özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Kimyasal filtre içeren güneş kremlerinde alerji riski daha yüksektir. 1 yaş altı bebeklerin cildi büyük çocuklara göre daha hassastır ve uygulanan her türlü kremin emilimi daha fazladır. Bu nedenle 1 yaş altı güneş kremi seçerken mutlaka doktora sorulmalıdır."

Çocuklarda güneş çarpmalarını önlemek için bir doktora sorulmak üzre güneş kremi kullanılması gerektiğini belirten Ertuğrul, "Güneş ışınlarının dik geldiği dolayısıyla en etkili olduğu 10.00 - 16.00 saatleri arasında asla güneşe çıkılmamalıdır. Yaz aylarında çocuklara ince, hafif ve pamuk giysiler giydirilmelidir" diye konuştu.

Ertuğrul, çocukların yaz aylarında gerektiği kadar su tüketmesi gerektiğini kaydetti.

AA


Aileler tatilde çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmeli

Sömestr tatiliyle birlikte çocukların ailelerini daha çok yakınlaşacağını belirten Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Aydan Erenel ailelerin kaliteli zaman geçirmesi için tavsiyelerde bulundu.

Bebeğinizin ayağından öpmeyin

Bebeğinizin ayağını öpmeniz kardeşlerin kıskançlığına sebep oluyor.

Sünnet için en uygun yaş hangisi

Dünyadaki erkeklerde sünnet olma oranı yüzde 20 iken, ülkemizde bu oran yüzde 100’e yakın. Peki, sünnet hangi yaşta yapılmalı? İşte merak edilen sorunun cevabı haberimizin detayında.