Ana Sayfa | SAĞLIK Çocuk Sağlığı

Yaz aylarında çocuklarınızı güneş çarpmasından koruyun

tatilde çocuklar için tehlike

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanı Dr. Mustafa Ertuğrul, sağlıkları açısından çocukların güneş çarpmasından korunması gerektiğini ifade etti

Ertuğrul, yaptığı yazılı açıklamada, havaların yavaş yavaş ısındığını belirtti. Çocukların güzel havalarda saatlerce dışarıda kaldığını belirten Ertuğrul, şunları kaydetti:

"Dışarıda saatlerce vakit geçirebilen çocukların nerede, nasıl oynayacağına ise çok dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle güneş önlem alınmadığı takdirde çocuklar üzerinde önemli hasarlara neden olabiliyor. Çocukların cildi, yaşamın ilk yıllarında çok ince olduğu için güneşe karşı hassastır. Çocukları dışarı çıkarırken mutlaka güneş koruyucu sürmek gerekir. Güneş kremi seçerken de mineral filtre içermesi ve bebeğe alerji yapmayacak özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Kimyasal filtre içeren güneş kremlerinde alerji riski daha yüksektir. 1 yaş altı bebeklerin cildi büyük çocuklara göre daha hassastır ve uygulanan her türlü kremin emilimi daha fazladır. Bu nedenle 1 yaş altı güneş kremi seçerken mutlaka doktora sorulmalıdır."

Çocuklarda güneş çarpmalarını önlemek için bir doktora sorulmak üzre güneş kremi kullanılması gerektiğini belirten Ertuğrul, "Güneş ışınlarının dik geldiği dolayısıyla en etkili olduğu 10.00 - 16.00 saatleri arasında asla güneşe çıkılmamalıdır. Yaz aylarında çocuklara ince, hafif ve pamuk giysiler giydirilmelidir" diye konuştu.

Ertuğrul, çocukların yaz aylarında gerektiği kadar su tüketmesi gerektiğini kaydetti.

AA


Küçük yaşta tablet kullanımının bilinmeyen zararları

Uzman Psikolog Merve Demir, çocukların çok küçük yaşta elektronik cihaz kullanmalarının sağlıklarına zararlı olacağını söyledi

1-5 yaş arası çocuklarda zatürre olasılığı 2 kat artıyor

1 yaşından küçük ve 5 yaşından büyük her bin çocuktan 15'inde zatürre görüldüğünü belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adnan K. Usalan, zatürrenin griple başlayan bir hastalık olduğunu açıkladı.

Çocuklar hastane fobilerini böyle yeniyor

Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi çalışanları çocukların hastane fobisini yenmesi için duvarlarını çizgi film karakterlerine çevirdi.