Ana Sayfa | SAĞLIK Çocuk Sağlığı

Kanser haftasında Fenerbahçeli Mert için yüzlerce ilik kardeşi

kanser_haftasi_fenerbahceli_ilik

25 yaşındaki lösemi hastası Mert Gündöndü’nün kök hücre bağışına dikkat çekmek için Change.org’da başlattığı kampanyayı yüz binden fazla kişi imzalarıyla desteklerken Fenerbahçeli Mert’in ve birçok lösemi hastasının aradığı destek üniversiteli Fenerbahçelilerden geldi.

Birçok farklı üniversitedeki Fenerbahçe taraftarının üye olduğu ÜniFeb Birliği Osmanlıspor maçı öncesi Kadıköy Rıhtım’daki Kızılay çadırında kan vererek kök hücre bağışına dikkat çekmek için bir araya geldi. Hasta yatağından “belki de ilik kardeşim sensin” diyen Mert, kampanyası etrafında yüz bin kişiyi bir araya getirirken müşahede altında bulunduğundan düzenlenen etkinliğe katılamadı. Unifeb ekibi adına konuşan Burak Tabak, “bu hafta imzalı forma ile Mert'i hastanede ziyaret de edeceğiz. Mert’le konuştuğumda, eğer bugün kendini iyi hissetseydi etkinliğimize gelecekti, hatta Osmanlıspor maçına bile gelecekti. Mert bu aralar tedavi gördüğünden yeterli gücü bulamıyor kendinde. İyileştiğinde Mert'in futbolcularla tanışmasını çok istiyorum” dedi. Verdikleri kan bağışıyla “farklı renk aksa da kanın gel hayat kurtaralım” diyerek birçok lösemi hastasına umut olan Unifeb ekibi birçok kişinin kampanyaya destek olmasını bekliyor. Mert’in kampanyasına change.org/ilikkardesim adresinden ulaşabilirsiniz.


Zika virüsü bebeklerde ciddi sorunlara neden oluyor

Brezilya'da yürütülen bir araştırma, Zika virüsünün bebeklerde mikrosefalinin (bebeğin başının küçük olması) yanında ciddi eklem rahatsızlıkları gibi diğer sorunlara neden olabileceğini ortaya koydu

Çocuklarda depresyon nedenleri

Medipol Üniversitesi Hastanesinden Psikolog Yasemin Kamalı çocuklarda görülen depresyonun nedenlerini anlattı

Zika virüsü doğacak çocuğunuzu etkileyebilir

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Zika virüsünün bebeklerde ciddi doğum kusurlarına neden olduğu sonucuna vardı.