Ana Sayfa | SAĞLIK Çocuk Sağlığı

Kanser haftasında Fenerbahçeli Mert için yüzlerce ilik kardeşi

kanser_haftasi_fenerbahceli_ilik

25 yaşındaki lösemi hastası Mert Gündöndü’nün kök hücre bağışına dikkat çekmek için Change.org’da başlattığı kampanyayı yüz binden fazla kişi imzalarıyla desteklerken Fenerbahçeli Mert’in ve birçok lösemi hastasının aradığı destek üniversiteli Fenerbahçelilerden geldi.

Birçok farklı üniversitedeki Fenerbahçe taraftarının üye olduğu ÜniFeb Birliği Osmanlıspor maçı öncesi Kadıköy Rıhtım’daki Kızılay çadırında kan vererek kök hücre bağışına dikkat çekmek için bir araya geldi. Hasta yatağından “belki de ilik kardeşim sensin” diyen Mert, kampanyası etrafında yüz bin kişiyi bir araya getirirken müşahede altında bulunduğundan düzenlenen etkinliğe katılamadı. Unifeb ekibi adına konuşan Burak Tabak, “bu hafta imzalı forma ile Mert'i hastanede ziyaret de edeceğiz. Mert’le konuştuğumda, eğer bugün kendini iyi hissetseydi etkinliğimize gelecekti, hatta Osmanlıspor maçına bile gelecekti. Mert bu aralar tedavi gördüğünden yeterli gücü bulamıyor kendinde. İyileştiğinde Mert'in futbolcularla tanışmasını çok istiyorum” dedi. Verdikleri kan bağışıyla “farklı renk aksa da kanın gel hayat kurtaralım” diyerek birçok lösemi hastasına umut olan Unifeb ekibi birçok kişinin kampanyaya destek olmasını bekliyor. Mert’in kampanyasına change.org/ilikkardesim adresinden ulaşabilirsiniz.


Küçük yaşta tablet kullanımının bilinmeyen zararları

Uzman Psikolog Merve Demir, çocukların çok küçük yaşta elektronik cihaz kullanmalarının sağlıklarına zararlı olacağını söyledi

1-5 yaş arası çocuklarda zatürre olasılığı 2 kat artıyor

1 yaşından küçük ve 5 yaşından büyük her bin çocuktan 15'inde zatürre görüldüğünü belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adnan K. Usalan, zatürrenin griple başlayan bir hastalık olduğunu açıkladı.

Çocuklar hastane fobilerini böyle yeniyor

Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi çalışanları çocukların hastane fobisini yenmesi için duvarlarını çizgi film karakterlerine çevirdi.