Ana Sayfa | SAĞLIK Çocuk Sağlığı

Zika virüsü doğacak çocuğunuzu etkileyebilir

bebek

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Zika virüsünün bebeklerde ciddi doğum kusurlarına neden olduğu sonucuna vardı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin (CDC) internet sitesinde yer alan açıklamada, Zika virüsünün yenidoğanlarda mikrosefaliye (küçük kafa) ve diğer ciddi beyin kusurlarına yol açtığı konusunda yeterli kanıt elde edildiği bildirildi. Açıklamada, Zika'nın mikrosefaliye neden olduğu konusunda şüphe kalmadığı, virüsün ayrıca gelişen beyinde kalsiyum oluşumuna zarar verme gibi diğer ciddi kusurlara da neden olduğunu belirtti.

 

Virüsün yenidoğanların beyinlerinde doğum kusurlarına neden olduğunun kanıtı olarak, mikrosefali bebeklerde beyin dokusunda, omurilik sıvısında ve amniyotik sıvılarında Zika virüsü belirtileri bulunduğu kaydedildi.

 

Açıklamada, bu durumun Zika virüsü taşıyan her hamile kadının bebeğinin söz konusu sağlık problemleriyle doğacağı anlamına gelmediği ancak riskin bu kadınlar için daha yüksek olacağı vurgulandı.

 

Kuruluş, konuyla ilgili raporunu, New England Tıp Dergisi'nde yayınladı.


Çocuklar kış aylarında nasıl giydirilmeli

ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nermin Tansuğ bebeklerin özellikle bu aylarda çok kolay ısı kaybettiklerini bu nedenle kıyafet seçimlerinin önemli olduğunu belirtti.

Çocukların dişleri neden çürür

Çocukların diş sağlığıyla ilgili tüm merak ettiğiniz soruların haberimizin detayında.

Çocuklarınızın kötü notlar almasının nedeni bu olabilir

Çocukların iyot eksikliğinden kaynaklı okullarında başarısızlık yaşadıkları ortaya çıktı.