Ana Sayfa | ŞİRKET HABERLERİ

Doğtaş Exclusive’den Alev Almazlık Garantisi

Yunus Göktaş

Doğtaş Exclusive alev almazlık garantili ürünleriyle tüketici güvenliğini her şeyin üstünde tutuyor

Avrupa Ajansı (AVA) Londra-Birleşik Krallık ülkelerinden İngiltere’de Açıl Group bünyesinde faaliyet gösteren Türk mobilya markası Doğtaş Exclusive gerek tasarım harikası mobilyaları, gerek promosyonları, gerekse tüketicinin güvenliğini ön planda tutan anlayışı ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Piyasadaki faaliyetlerine kalite standartlarından ödün vermeden devam eden Dogtaş Exclusive, aynı zamanda tüketicilerin güvenliğini riske atacak mobilyaların gerek teşhirini ve gerekse satışından tamamen kaçınmakta. Acil Group Ticari İlişkiler Sorumlusu Yunus Göktaş, gazetemize bu konuyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. 

 

 

-Alev Almazlık Sertifikası nedir, nasıl ortaya çıkmıştır?

 

Bildiğiniz gibi İngiltere’de yangın önlemleri en önemli konulardan birisi. Evlerde ise alev alabilecek özelliğe sahip döşeme ürünleri insan hayatı için büyük risk taşımakta. Özellikle 1960’lı yıllarda yılda 700 civarı insan, evde çıkan yangınlarda sadece bu yüzden hayatını kaybetmekteydi. Bu rakam ise 1970’lerde ve 80’lerde arttı.  Dolayısıyla 1988’de Alev Almazlık, günlük hayatta kullanılan adıyla ‘Yanmazlık Düzenlemeleri’ yapıldı ve gerek İngiltere’de üretilen, gerek ithal edilen ürünlerde bu garantinin olması şart koyuldu. Bu düzenleme de Avrupa’da sadece İngiltere’de var. Türkiye’de de yok.

 

 

- Doğtaş Exclusive olarak alev almazlık garantisini nasıl sağlıyorsunuz?

 

Doğtas Exclusive yataktan dolgu malzemesine, kumaştan deriye kadar tüm döşeme ürünlerinde alev almazlık garantisi vermektedir. Yeni bir ürün ya da model piyasaya sürüldüğünde, bu ürünün alev almaz kumaştan üretilen renk alternatifleri ayrıca hazırlanmakta ve yalnızca alev almazlık özelliği taşıyan renklerdeki kumaşlar müşterilerimizin seçeneğine sunulmaktadır.

 

 

-Alev almazlık garantisi işlemleri nasıl yapılıyor?

 

Ürünün niteliğine göre yapılan testler de değişiyor fakat kumaş, deri, sünger gibi tüm bileşenleri teste tabi tutuluyor. Gerek deri, gerek kumaş, gerek astar, gerekse dolgu malzemesi gibi tüm döşeme ürünlerin testleri hem Türkiye’de bulunan Türk Akreditasyon Kurumu Tekstil ve Ekolojik Test Araştırma Geliştirme Merkezi tarafından, hem de İngiltere’de bulunan West Yorkshire Materials Testing Service tarafından yapılmaktadır. Aslında sadece bir test yeterlidir, Türkiye’deki merkez de İngiltere tarafından onaylıdır. Ama biz Doğtaş ve Yataş’tan aldığımız ürünler test edilmiş olmasına rağmen tekrar teste tabi tutuyoruz. Çünkü güvenlik bizim için en önemli konu. Bizim için bu konu o kadar hassas ki satmadığımız, sadece renk gösterme amacıyla kullandığımız kartela kumaşlarımız bile bu teste tabii tutuluyor. Bir kere test yaptık diye de ilerleyen dönemlerde aynı ürün için tekrar test yapmaktan vazgeçmiyoruz. Her 6 ayda 1 tekrar teste gönderiyoruz. Tamamen aynı ürünü yeniden ithal etmiş olsak bile, asla bu riski almıyoruz.

 

 

-Alev almazlık garantisini veren merkezler nasıl çalışıyor?

 

BFC, FIRA gibi önemli merkezler var. Biz de FIRA onaylı West Yorkshire testinden geçiyoruz. FIRA önemli toplantılar da düzenlemekte. Ekim’deki toplantılarına biz de şirket olarak katılacağız, dediğim gibi bu konu bizim için her şeyden önemli. Bu merkezler son derece profesyonel olduğu için aldatılamazlar. Maalesef sektörde bazı şirketler onları yanıltmaya çalışıyorlar. Mesela ürünün üzerine sıktıkları spreyle geçici alev almaz özelliği veriyorlar ki testten başarıyla çıkabilsin. Fakat merkezler ürünü yıkıyorlar, gerekirse söküyorlar.

 

 

-Alev almazlık garantisi işlemleri sektöre nasıl yansıyor?

 

Hem zaman alıyor, hem de bazı maliyetleri olan bir süreç. Ürünün niteliğine göre değişiyor fakat ürüne bir takım maliyetler ekliyor ekliyor. Fakat biz bu durumu tüketiciye yansıtmamak için elimizden geleni yapıyoruz, kendi kar payımızı düşürüyoruz. Yani yalnızca tüketici güvenliği değil, bütçesi de en önemsediğimiz konulardan birisi. Fakat burada tüketicilere de iş düşüyor. Dkendi güvenlikleri için daha ucuz diye alev almazlık garantisi olmayan ürünleri almamaları gerekiyor. 

 

 

-Mobilya alacaklara bu hususta önerileriniz nelerdir?

 

Güvenlik her şeyin üstündedir, bir yatak ya da bir koltuk üzerinde oluşacak küçük bir alev çok büyük sonuçlar doğurabilir ve bizi hem eşyalarımızdan hem evimizden, hem de sevdiklerimizden mahrum bırakabilir. Bu sebeple telafisi olmayan sonuçlara maruz kalmak yerine baştan tedbir alarak alev almazlık  özelliği taşıyan mobilya seçmek, bizi sevdiklerimizle birlikte daha uzun süreler bir arada tutmayı sağlayacaktır. 

 

 

-Müşteriler ürünün alev almazlık garantisi olduğunu nasıl anlayabilirler?

 

Herkes garantisi olduğunu söyler, ama mobilyaların üzerinde bunu belirten etiketlere (stickerlara) mutlaka bakmaları gerekiyor. Biz bu sticklerlar düşmesin diye tasarımı bozmadan dikiyoruz. Eve gittiklerinde de bu stickerlar düşmemiş oluyor. Şu ana kadar bu konuda hiçbir sorun yaşamadık. Bütün testlerden geçtik, bütün kontrollerden çıktık. Yine de herhangi bir yangınla karşılaştığımızda sticker üzerinde ürünle ilgili her türlü detay bulunacağından, firma olarak takibini çok kolay yapabiliriz. Yani firmamızda alev almazlık garantisi ürünü satın alınca bitmiyor, asıl ondan sonra başlıyor.


Online Astropay Kart sistemleri

Günümüz de kullanımı git gide artan Astropay cardın birçok kullanım alanı da beraberinde gelmektedir. Genel olarak online oyunlarda geçen bu Astropay pinleri miktarlara göre değişkenlik göstermektedir. En ucuz Astropay kart olan 5 usd den başlayıp 1000 usd e kadar çıkabilmektedir. Astropay’ın eğlence siteleri dışında bir şok alışveriş sitesinde kullanımı mevcuttur.

Chia nasıl kullanılır Chia kilo vermek için nasıl kullanılır

Yaza sayılı zaman kala kışın hareketsizlikten aldığımız kiloları vermek için herkes yeni zayıflama yöntemleri aramaya başladı.

Vitplus iyot damlası nasıl satın alınabilir?

Bizler içinde vitplus iyot damlası kullanım olayını iyi bir biçimde ön plana taşıyabilir biçimde sağlayabileceği karşılıklar sebebiyle de vitplus iyot damlası kullanım durumu kadınların ve erkeklerin kilo verme sorunlarını çözemeye yöneliktir!