Ana Sayfa | ŞİRKET HABERLERİ

Avukat Sadiye Arslan: 'Bayanlara Erkeklerle Aynı Ücreti Ödemeyen İş Yerleri Büyük Sorunlar Yaşayacak'

Sadiye Arslan

Miya Avukatlık Firması’nın ortaklarından ve avukatlarından Avukat Şadiye Arslan, iş yerlerinde ve kazançlarda cinsiyet eşitliğini sağlama amacıyla getirilecek kanuna dair gazetemize önemli değerlendirmelerde bulundu.

Avrupa Ajansı (AVA) Londra- Miya Avukatlık Firması’nın ortaklarından ve avukatlarından, Avukat Şadiye Arslan, iş yerlerinde ve kazançlarda cinsiyet eşitliğini sağlama amacıyla getirilecek kanuna dair gazetemize önemli değerlendirmelerde bulundu. İş yerlerine hükümet tarafından bayan ve erkek çalışanlar arasındaki  maaş farkı ve ikramiye farkını açıklama zorunluluğu getirilicek. 

 

 

Yeni Kanun Hem Devlet Hem de Özel Sektör İçin  Geçerli

 

 

Avukat Şadiye Arslan, gelecek yıl yürürlüğe girecek olan kanuna dikkat çekerek “Gelecek yıldan itibaren iş yerleri bayanlar ve erkekler arasındaki ödeme farkını  ve ikramiyedeki farkını açıklamak zorundalar. Uygulama başlangıçta 250’den fazla çalışanı olan firmalara uygulanacak ve daha sonra diğer iş yerleri de buna tabii olabilecek. İlk etapta bu on milyon çalışanı kapsayacak.  Bu yeni kanun hem devlet hem de özel sektör için  geçerli.  Eğer şimdiye kadar eşit ödeme yapmayan iş verenler varsa çalışanların geçmiş farklar için dava etme hakkı vardır ve bunun faturası iş yerleri için ağır olabilir” dedi. 

 

Kanunun Eşit Ödeme 2010 Yılı Kanunu’nun uygulama kuvvetini arttıracağını vurgulayan Arslan “Bu yeni kanun kendilerine iş yerlerinin cinsiyetleri dolayısıyla az ödediğine inananlara kuvvet verecek. Bütün iş yerleri bayan ve erkeklere ortalama ne ödediğini ve farkı açıklanmak zorunda olacak” dedi. 

 

 

Yüzde On Dokuzluk Fark

 

 

Yapılan istatistiklerin Britanya’da ortalama olarak Kadın ve Erkek çalışanlar arasında yüzde on dokuz ödeme farkı olduğunu söyleyen Arslan sözlerine şöyle devam etti ”İstatistik ajanslarının yaptığı çalışmalara göre İngiltere, Avrupa ülkelerinde kadın ve erkek çalışanların  ödeme farkında en kötü ülkeler listesinde altıncı sırada geliyor. Kırk yaşından sonra bayanlar ve erkeklerin kazandığı çalışma gelirindeki uçurum yüzde 35% kadar çıkıyor. Bu kabul edilemez“

 

2010’da getirilen Çalışma Eşitlik Kanunu’na göre benzer işi yapan bayanlar ve erkekler arasında ödemede eşitlik  kesinlikle gerekli  diyen Arslan,  sözlerine şöyle devam etti: ”Cinsiyet farkı gözetmeden benzer iş yapanların aynı ödenmesi gerekiyor. Bu İngiltere hukukunun yerleşmiş bir parçasıdır. Ama hala bayan ve erkek çalışanlarına benzer ödemeyenler varsa, çalışanların dava açıp geçmiş haklarını alma hakları var. Eğer patronlarının ayrımcılık yaptığına inananlar varsa, resmi olarak fark olup olmadığını ve neden olduğunu sorabilirler.  Ve dava esnasında eğer dava açan kişi karşılaştırdığı kişinin ödeme detaylarını isterse bu verilmek zorunda. Ama gelecek yıldan itibaren dava acmadan da bu bilgi hükümet ve dava açan kişi tarafından kolayca elde edilebilir“ 

 

 

Büyük Şirketlerde Bayan Kotası

 

 

Gelecek yıl getirilecek kanunla aynı zamanda Britanya’daki en büyük 350 şirkette yönetim kurullarındaki bayan  yüzdesinin 25’e çıkarılmasının hedeflendiğini söyleyen Arslan “Pozitif ayrımcılığın gelmesini destekliyoruz. 350 şirketin yönetim kurullarında dörtte birinin bile bayan olmaması çok üzücü. İngilizlerin cam tavan dediği bayanların terfi barajının aşılması gerekir “ dedi. 

 

 

Göçmen Kadınlar İçin Önemli

 

 

Göçmen toplumdan olan bayanların iş bulma ve işini tutma kaygısıyla, bazen iş yerindeki cinsiyet ayrımına göz yumduğunu söyleyen Arslan: “Hollywood’da bile film şirketlerinin bayan yıldızlara daha az ödediği ortaya çıktı. İş kanunları bu konuda çok açık . Eğer aynı işi yapan kişiye bayan olduğu için az ödeyen bir iş yeri varsa kaçacak yeri olamaz. Araştırmacılar aradaki uçurumun nedenlerine baktıklarında, iş yerlerinin ve patronların yanlış bir kültürel açıdan yaklaşarak erkeği aile lideri olarak gördüklerini ve buna göre psikolojik olarak erkeğe daha fazla ödemeleri gerektiğini görüyor. Bu orta çağa ait olması gereken bir tutumdur ve kanunda faturası pahalıdır” dedi. 


John Mc Donnell MP Salieri Restaurant’a giderek başarılarını kutladı

Tiyatrolar ülkesi olarak adlandırılan Covent garden’da yıllardır hizmet veren Salieri Restaurant 100 Küçük Çaplı başarılı işletme arasına girdi. Kıbrıslı Türk Sömez Sami’nin sahibi olduğu restaurant Kraliyet ailesinden tutunda Birleşik Kralık’da üst düzey ünlü kişilerin uğrak yeri . İngiltere Parlamentosu gölge bakanlarından John Mc Donnell MP, Salieri Restaurant’taydı

Türk İngiliz Sanayi ve Ticaret Odası Teknoloji Forumu

Türk İngiliz Sanayi ve Ticaret Odası’ndan (Turkish British Chamber of Commerce and Industry-TBCCI) tarafından düzenlenen teknoloji forumu 25 Ekim akşamı Londra Thames nehri kenarındaki No5 Chambers binasında yapıldı.

KIBRIS VE İSTANBUL UÇUŞLARINDA BÜYÜK İNDİRİM KASIM FIRSATLARI

Yıllardır uçak bileti ve Kuzey Kıbrıs tatil organizasyonları konusunda başarılı hizmetler veren Jewels Of The Med, Kıbrıs!a gidiş dönüş bilet fiyatı ve İstanbul gidiş dönüş biletlerini indirimli fiyattan satışa sundu. İşte fiyatlar