Ana Sayfa | ŞİRKET HABERLERİ

Evlilik yoluyla İngiltere'ye gelecekler İngilizce bilmek zorunda

Avukat Cihan Kılıç

Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi son noktayı koydu. Evlilik yoluyla Britanya’ya gelenler İngilizce bilmek zorunda! Avukat Cihan Kılıç, Türkiye’de İngiliz vatandaşı bir kişi ile evlilik yaparak Britanya’ya yerleşmek isteyen kişilerin bu ülkeye gelmeden önce temel İngilizce sınavını geçmeleri gerektiğini vurguladı.

Evlilik yoluyla Britanya’ya gelecek kişilerin temel İngilizce testini geçmelerini zorunlu kılan yasaya insan haklarına aykırı olduğu gerekçesiyle açılan davanın Yüksek Mahkeme tarafından ret edildiğini belirten Kılıç & Kılıç Avukatlık Bürosunun direktörlerinden Avukat Cihan Kılıç, Türkiye’de İngiliz vatandaşı bir kişi ile evlilik yaparak Britanya’ya yerleşmek isteyen kişilerin bu ülkeye gelmeden önce temel İngilizce sınavını geçmeleri gerektiğini vurguladı. Avukat Cihan Kılıç konu ile ilgili olarak şöyle konuştu. 

“2010 yılında İçişleri Bakanlığı’nın (Home Office) çıkardığı bir yasa ile evlilik yoluyla Britanya’ya gelenlere temel düzeyde İngilizce testini geçme zorunluluğu getirilmişti. Ancak 2011 yılında bu yasaya karşı yerel mahkemeye bir dava açılmış ve davacılar mahkemeyi kaybetmişti. Davayı Yüksek Mahkemeye taşıyan davacıların davası evlilik yolu ile Britanya’ya gelecekler için emsal dava özelliği taşıyordu. Dava geçtiğimiz hafta sonuçlandı. Mahkeme yasanın insan haklarına aykırı olmadığına hükmetti.”

İngiliz vatandaşı iki kadının yurtdışında evlendikleri eşlerinin İngilizce bilmedikleri için evlilik vizesi alamamaları üzerine ilgili yasal düzenlemenin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin aile ve özel hayat hakkını düzenleyen 8. maddesine aykırı olduğunu iddia ederek itiraz başvurusunda bulunduklarını ifade eden Kılıç, “Yüksek Mahkeme temel İngilizce bilme zorunluluğunun insan haklarına aykırı olmadığına hükmederek, ülkeye evlilik yoluyla gelen kişilerin temel düzeyde İngilizce bilmesinin bu ülkede hayat kurabilmesinin temel gerekliliklerden biri olduğunun altını çizdi” şeklinde konuştu. Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak Yüksek Mahkeme yargıçları her ne kadar yasanın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin aile ve özel hayat hakkını düzenleyen 8. maddesine aykırı olmadığına hükmetse de, İçişleri Bakanlığı’ndan yönetmeliğin mevcut haliyle uygulanması sırasında kimi spesifik durumlarda hak ihlali meydana gelmemesi için yönetmeliğin yeniden düzenlenmesinin uygun olacağını vurguladı. Yani Yüksek Mahkeme kimi spesifik durumlarda bir tür muafiyet uygulanmasını tavsiye etmiş oldu. Yasanın genel anlamda kişinin aile kurma hakkına aykırı olduğu iddiasını ise yerinde bulmadı.”

Başta Ankara Anlaşması olmak üzere göçmenliğin her alanında hizmet veren Kılıç & Kılıç Avukatlık Bürosu’na 020 8888 8341 veya 07903315188 numaralı telefonlardan ulaşılabilirsiniz. Bu güne kadar birçok zorlu dosyayı müvekkilerinin lehine sonuçlandıran Kılıç & Kılıç Avukatlık Bürosu Aile Hukuku ve Göçmenlik hukuku alanlarında Legal Aid (yasal yardım) hizmeti de veriyor.  

Firmanın adresi: 307 West Green Road, N15 3PA, London. 

Email: info@kilicandkilic.com

 

 

 

Ordu Giresun’u Avrupa’ya direkt bağlayan ilk hava yolu SunExpress oldu

Samsun Çarşamba Havalimanı’nın kapalı kaldığı süre içerisinde, Ordu Giresun Havalimanı’ndan Düsseldorf, Frankfurt ve Stuttgart’ta haftada bir gün karşılıklı sefer düzenleyecek olan SunExpress, 20 Haziran tarihinden itibaren ise Ordu Giresun Havalimanı’ndan Köln’e haftada bir uçuş gerçekleştirmeye başlayacak.

Just2Travel ve Eco Turkey Travel birleşti

Eco Turkey Travel ve Just2Travel arasında uzun süredir devam eden ikili görüşmeler birleşmeyle sonuçlandı. Just2Travel markası altında birleşen 2 şirket, İngiltere'de turizm sektöründeki dengeleri değiştirdi.

SAMSUN’DA ÖĞRENCİ OLMAK

Öğrenci olmak her şehirde zordur. Hiç kolay bir iş değildir. Öğrenciler üniversiteye geçtiklerinde artık rahat etmek istemektedirler. Bundan dolayı da güzel bir şehre giderek güzel