Ana Sayfa | ŞİRKET HABERLERİ

British Kebab En İyi Yeni Açılan Restaurant Ödülü Mezopotamia'nın

mezopotamia british kebab

İngiltere’de yaşayan birçok kesimin Türk mutfağını ‘ucuz yemek, ucuz servis, ucuz restaurant’ ile özdeşleştirmesinden büyük rahatsızlık duyan Mez-opotamia işletmecileri, mutfağımızı dünya mutfaklarıyla yarışır hale getirip hak ettiği yere getirmek için çabalıyorlar.

Avrupa Ajansı (AVA) Londra- Mez-opotamia Restaurant, British Kebab Awards (Britanya Kebap Ödülleri) yarışında, ‘En İyi Yeni Açılan Restaurant’ ödülüne layık görüldü. 2015 Aralık ayında açılan Mez-opotamia, hem aldığı ödül ile hem de henüz birkaç ay geçmesine ragmen gördüğü ilgiyle, yemek sektörüne hayli iddiali bir giriş yapmış oldu. Mez-opotamia’nın bu iddiası İngiltere’deki Türk mutfağı ve restaurant algısına çağ atlatacak cinsten. İngiltere’de yaşayan birçok kesimin Türk mutfağını ‘ucuz yemek, ucuz servis, ucuz restaurant’ ile özdeşleştirmesinden büyük rahatsızlık duyan Mez-opotamia işletmecileri, mutfağımızı dünya mutfaklarıyla yarışır hale getirip hak ettiği yere getirmek için çabalıyorlar.

 

 

 

Ödülü Kazanmaları Sürpriz Olmadı

 

 

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen British Kebab Awards töreninde, ‘En İyi Yeni Açılan Restaurant’ ödülünü alan Mez-opotamia’nın işletmecileri Erol Bey, Yavuz Bey ve Bedirhan Arslan, bu ödülü beklediklerini, hiç şaşırmadıklarını dile getirdiler.  Erol Bey, ‘Emeğinin karşılığını almak en büyük ödüldür’ diyor. En güzelini ortaya koymaya çalıştıkları için kendilerine güvenen ve ödülü hak ettiklerini düşünen yöneticiler, seneye de yarışa gireceklerini müjdeliyorlar. 

 

Aynı şekilde müşterilerden de ödülü hak ettiklerini sık sık duyan işletmeciler, bu ödülün ekip çalışmasıyla kazanıldığının altını çiziyorlar. Çalışanlarıyla aile gibi olduklarını söyleyen, diğer şubeleri Abbey Grill’in şefliğini yapan Yavuz Bey, Mez-opotamia ve Waltham Abbey ailesinin tüm bireylerine çok teşekkür ederek isimlerini sıralıyor: Tolga, Kubilay, Tülin, Necip, Selçuk, Ökkeş, Ruhap, Eyüp, Ahmet, Kemal, Serkan, Vahap, İbrahim, Yeşim, Gürkan, Adnan, İbrahim, Hüseyin, Şerif… 

 

 

 

Mez-opotamia Türk Mutfağı’na Çağ Atlatıyor

 

 

Mez-opotamia ve kardeş işletmesi Abbey Grill, ‘fine dining’ özellikleriyle ön plana çıkan restaurantlar. 1 yıldır hizmette olan Abbey Grill, Waltham Abbey’deki ilk ve tek Türk restaurantı olmakla kalmayıp, TripAdvisor’da, Essex bölgesindeki 41 restaurant arasında birinci! Birbiriyle kaynaşmış olan iki restaurantın müşterileri yemeğin ve servisin kalitesini çok beğeniyorlar. Taze yemek ve güleryüz ile karşılanan konuklar, şık bir atmosferde müziğin, sohbetin ve içkilerinin keyfini çıkarıyorlar. 180 kişilik Mez-opotamia ve 100 kişilik Abbey Grill, özel günlerde rezarvasyon yaptırmak isteyenlerin de adresi. Mez-opotamia’nın adından da gelen Anadolu otantikliğinin, moderniteyle birleştiği bu mekanlarda, romantik akşamlar ve tabi iki evlilik teklifleri için de masa ayırtanlar oluyor.

 

 

Bu kadar detaycı çalışılmış dekorasyon, özenle seçilmiş Türkçe şarkılar, ekibin güleryüzüne ilaveten yemeğin lezzeti Mez-opotamia ve Abbey Grill’in sektördeki farkını ortaya koyuyor. İngiltere’de yaşayan birçok kesimin Türk mutfağını ‘ucuz yemek, ucuz servis, ucuz restaurant’ ile özdeşleştirmesinden büyük rahatsızlık duyan işletmeciler, mutfağımızı dünya mutfaklarıyla yarışır hale getirip hak ettiği yere getirmek için çabalıyorlar. ‘Fine dining’ alanında hizmet veren bu restaurantlarda döner ve sulu yemek yok. 

 

Türk mutfağının sadece ucuz et ve yanında ücretsiz verilen salata & meze anlayışına mahkum edildiğinin altını çizen işletmeciler, bunun iki sonucu olduğunu belirtiyorlar: Birincisi müşteriler lokanta mantığında yemeklerini hemen yiyerek kalkmak istiyorlar. Oysaki Mez-opotamia ve Abbey Grill’e gelenler saatlerce orada vakit geçirmek, içkilerinin ve tatlılarının da tadına varmak istiyorlar. İkincisi ise Türk mutfağının ucuz bir mutfak olduğu algısı yerleşiyor. Müşteriler özel günlerinde bu yüzden Türk restaurantlarındansa başka yerlere gitmeyi tercih ediyorlar. Mez-opotamia ve Abbey Grill ise bu konuda farkını ortaya koyarak, dünya mutfaklarıyla yarışıyor.

 

 

 

“Yaptığınız İşlerde Kurumsallaşmak Önemli”

 

 

Erol Bey, 17 senedir gıda sektöründe bulunuyor. Yeri geldiğinde şeflik de yapıyor ve tüm başarılarını çalışkanlığına borçlu. Tabir-i caizse işin mutfağından geliyor ve hiç çıkmıyor! Yaptığı her işte kendine güvendiğini söyleyen Erol Bey, bunun sebebinin bildiği işi yapması olduğunu söylüyor. Sürekli araştırmalar yaparak adımlarını atan Erol Bey, bu ülkede iş kurmanın çok kolay olduğunun ama önemli olanın kurumsallaşmak olduğunun da altını çiziyor. 

 

 

Eğer siz de ‘fine dining’ kalitesinde yemek yemek ve hizmet görmek istiyorsanız:

 

 

Mez-opotamia 

 

0208 220 3963

84-86 High Road,

South Woodford, E18 2NA

 

 

Abbey Grill

 

019927 10403

18 Sun Street, EN9 1EE


John Mc Donnell MP Salieri Restaurant’a giderek başarılarını kutladı

Tiyatrolar ülkesi olarak adlandırılan Covent garden’da yıllardır hizmet veren Salieri Restaurant 100 Küçük Çaplı başarılı işletme arasına girdi. Kıbrıslı Türk Sömez Sami’nin sahibi olduğu restaurant Kraliyet ailesinden tutunda Birleşik Kralık’da üst düzey ünlü kişilerin uğrak yeri . İngiltere Parlamentosu gölge bakanlarından John Mc Donnell MP, Salieri Restaurant’taydı

Türk İngiliz Sanayi ve Ticaret Odası Teknoloji Forumu

Türk İngiliz Sanayi ve Ticaret Odası’ndan (Turkish British Chamber of Commerce and Industry-TBCCI) tarafından düzenlenen teknoloji forumu 25 Ekim akşamı Londra Thames nehri kenarındaki No5 Chambers binasında yapıldı.

KIBRIS VE İSTANBUL UÇUŞLARINDA BÜYÜK İNDİRİM KASIM FIRSATLARI

Yıllardır uçak bileti ve Kuzey Kıbrıs tatil organizasyonları konusunda başarılı hizmetler veren Jewels Of The Med, Kıbrıs!a gidiş dönüş bilet fiyatı ve İstanbul gidiş dönüş biletlerini indirimli fiyattan satışa sundu. İşte fiyatlar