Ana Sayfa | ŞİRKET HABERLERİ

Londra'nın İlk Ünlü Türk Baklavacısı Tuğra Baklava El Değiştirdi

unal bay

O şimdi filen emekli ama ruhen emekliliğe niyeti yok. Özellikle Londra’da yaşayan Türkiyeli toplum tarafında meşhur baklavaları ile tanınan ve dostları tarafından çok sevilen başarılı işadamı Gazi şehrimiz Gaziantepli Mehmet Ünal Bay’dan bahsediyorum.

Röportaj: Hüseyin Doğan

 

 

GAZETECİLİK OKUDU YAZAR OLMAK İSTEDİ AMA KADER ONU BABA MESLEĞİ BAKLAVACILIĞA ÇEKTİ

 

45 senelik iş hayatının bir bölümünde yerel bir gazete yönetti, 38 sene baklavacılık yaptı. 1978 yılında Yavru vatan Kıbrıs’ta başlayan baklavacılık macerası geçen hafta İngiltere’de son buldu.                                                                                                                                         İngiltere’nin başkenti  Londra’ya “ÖZ ANTEPİLİLER ve TUĞRA BAKLAVACILIK” adlarında iki marka bıraktı. Kaçınılmaz gün geldi 80 yıllık aile mesleğini bir veliaht bırakmadan ama işin sırlarını da kendine saklayarak sessizce  piyasadan çekildi.

O şimdi filen emekli ama ruhen emekliliğe niyeti yok. Özellikle Londra’da yaşayan Türkiyeli toplum tarafında meşhur baklavaları ile tanınan ve dostları tarafından çok sevilen başarılı işadamı Gazi şehrimiz Gaziantepli Mehmet Ünal Bay’dan bahsediyorum.

Muhtemelen M. Ünal Bay’ı çok yakında bir yerlerde köşe yazarı olarak göreceğiz. Ancak sivri yazım dilinden dolayı  bu serüveninin nasıl yol alacağı ve nerede noktalanacağı merak konusu!                                                                                                                                      Çalışma hayatında onlarca gazeteciye röportaj veren  sayın M. Ünal Bay’ın sivil hayattaki ilk röportajını “Avrupa gazete adına” bana vermesi için günlerdir peşindeyim. Ancak ben şimdiye kadar verdiği röportajlarda sorulmayan pişmanlıklarını, keşkelerini övünçlerini sevdalarını gibi bazı özel soruları da dostluğumuza ve akranlığımıza sığınarak soracağım ve şahsına münhasır bir karakterin başarılı özel ve iş hayatını ilgiyle okuyacağınıza eminim. 

 

M. Ünal Bay ve Hüseyin Doğan

 

BİR ZAMAN MAZİYE BAKALIM

 

*Öncelikle emekliliğiniz hayırlı olsun demek istiyorum. İş hayatınızda pişmanlıklarınız var mı ?                                                                                                                                      

İnsan hayatı pişmanlıklarla ve keşkelerle doludur.Tugra markasını çevreme ve çocuklarıma kalıcı eser olarak bırakmak isterdim.

 

* Sizin Türk Baklavacısı olarak İngiltere piyasasına girmeniz kolay oldu mu?                  

İyi bir soru, Hayatta hiçbir düzen ve başarı kolay gelmez. 1992 yılında Londra’da (Newington Green’de ) Antepliler adında ilk baklava dükkanını açtığımda doğal olarak asıl müşterilerimiz olan Türkler dışında İngilizler ve diğer yabancılar baklavaya çok Fransız’dılar.   Yabancılara bu tadı tattırabilmek adına bir zaman kapıda geçen yabancılara bol bol kendi elimle baklava ikram ettim. Zamanla insanlar kalitemizi ve düzgünlüğümüzü gördükce taşlar yerine oturdu.

 

* Bu işte iyi para kazandınız mı ?                                                                                            

Bu sorunun cevabı “İyi paradan” ne anladığınıza bağlı Hüseyin beyciğim. “Ticarette kar da zarar da kardeşdirler”  Zor kazandığım, iyi kazandığım, kazandığımdan fazlasını vergi verdiğim ve hatta zarar ettiğim zamanlarda oldu. Helal kazanmakla köşe dönülmez. Neticede kimseye muhtaç olmadan helalinde kazanarak insanca hayatımız idame ettirebildim ve çocuklarımı başarılı bir şekilde yetiştirdim. Bu benim gururum ve şükrümdür.

 

* 80 yıllık aile mesleğini sırlarıyla beraber çocuklarınıza aktarmak istemediniz mi ?              

Ben istedim ama çocuklarım eğitimi tercih ettiler, tahsil yapmak istediler  bir bakıma  iyi de ettiler şimdi hepsi de yüksek kariyer sahibi oldular.

 

* İş hayatınızda en çok neleri ıskaladınız. Özlediğiniz hobileriniz, uğraşlarınız var mı ?                                                                                                              

Hüseyin beyciğim bütün hayatım boyunca çalıştım. Elhamdülillah sağlığım oldukça yerinde ancak bir müddet çok ihmal ettiğim vücudumu dinlendirmek istiyorum. Ondan sonra yine ihmal ettiğim yakın akrabalar dostlarımı, hastaları ziyaret etmek ve hem eğitimini yaptığım hem de hobilerimden olan okumak ve yazmak, sıkça da seyahatlere çıkmayı planlıyorum. Ondan sonrasına Allah kerim. Sonuç olarak baklava işini bırakmakla kendimi emekliye ayırmayıp sadece aktivite kulvarımı değiştirmiş olacağım.

 

* Kendinizi çok rahat ve akıcı ifade edebildiğinizi biliyorum geçmişte şiir veya denemeler yazdınız mı ?                                                                                                               Sanatsal yöne gelince; yazılmış çok şiirim var. Yine yazmaya devam edeceğim. Ayrıca yağlı boya tablo çalışmalarım var.

 

* Hiç aşık oldunuz mu? 

Elbette oldum. Kavuşamadığımız sevdalarımızın adı dır aşk. Sonra eşlerime, çocuklarıma. İyi güzel olan herşey ve nihayet O İlahi güce Tanrı’ya aşığım.

 

*Tekrar iş hayatına dönme gibi bir dürtü var mı içinizde?                                              

Hayır diyemem ama, kendimi emekliye ayırmam bir anda verilmiş ani bir karar değil. Ailem ile beraber bir süreç içinde yeni dönemin programını yaptım ve şimdilik aktif ticaret hayatıma son noktayı koydum.  

 

* Son söz olarak genel hayat felsefeniz nedir ?                                                                        

Klasik bir soru sordunuz Hüseyin bey kardeşim, cevabımda biraz klasik olacak. Doğruluk, Dürüstlük, Vatanseverlik, Milliyetçilik, ilkeli olmak ve çalışkanlık gibi hasletlerdir benim hayat felsefem.

 

 

M. Ünal Bay beyin dostlarına ve müşterilerine ve da beraber yürüdük biz yollarda dediği İngiltere Türk basınına anlamında mesajları var.  

                   

M. ÜNAL BAY’IN BASIN VE MÜŞTERİLERİNE VEDA MESAJI

 

 

TATLI SEVDA:

1978 yazında tanıştık unla, nişastayla seviştik, fıstıkla nişanlandık, şekerle evlendik. Yıllar yılları kovaladı, bunca zaman göz açıp kapatıncaya kadar geçip gitti. 

Ekmek kapımız dedik, çoluk çocuğumuzun rızkı dedik, hilesiz hurdasız çalışıp didindik. Şükürler olsun var günümüzde oldu dar günümüzde. Ben GaziAntep’liyim ama bu sevda Lefkoşa'da, Köşklü çiftlikte başladı. Her gün biraz daha kaliteli, biraz daha lezzetli yapabilir miyiz, teknolojiden biraz daha yararlanabilir miyiz diye didinip durduk. Sadece sıradan esnaf olmak istemedim hep marka olmak istedim. Mekanımız her zaman bir marka, bir kulüp, bir dergah gibi oldu. Sıradan müşterilerimizden çok, eşimiz dostumuz doldurdu (Antepliler) namıyla anılan dükkanımızı. Minnetle aşkla yaptık işimizi ve helalinden kazandık aşımızı. 

Lefkoşa'daki mücadele 14 yıl sürdü. Sonra hayat rüzgar bizi Londra'ya sürükledi. Yeni mekana yeni şevkle başladık çalışmaya. Yorulmak nedir bilmiyorduk. O zaman tattım ortak iş yapmanın tadını. Biraz buruk, biraz acı. Ne diyelim, ekmek parası söz konusu olunca hepsi baş taçı. Newington Green ve Haringey hayatımızın yedi yılını çaldı. Baklavacılıkta bir folklör, bir ekol daydık ve Türk damak tadının Londra elçisi olduk. En güzel şekliyle temsil etmeye çalıştık mesleğimizi. Sonunda ortaklık yolun ayrım noktasına geldik. 'Allah herkese yol açıklığı versin' deyip kendi yolumuza yürüdük.                                                                   İşte o zaman atıldı Stoke Newington'daki ÖZ ANTEPLİLER BAKLAVA SALONU'nun temelleri. Sonra benzer isimlerden ayrıcalık arzetsin diye değiştirdik ismimizi (TUĞRA BAKLAVA) olduk. 

Tuğra baklava ismiyle mesleğimizin zirvesine yerleştik. Canımızla, kanımızla ölesiye çalıştık yıllarca. 'İşleyen demir ışıldar' dedik ama lşıldayan demir gittikçe aşınıyordu. Bankamızın kötü niyeti, ekonomik kriz birlikte iniş dönemi başladı zirveden yavaş yavaş. Şartlar hep aleyhimize gelişiyordu. Çalışan kadromuzun sayısı günden güne azalırken, devletin demir pençesi gırtlağımıza yapıştı. O yetiştirdiğim ekmek ağacını kesme zamanı geldi. Satışa çıktı TUĞRA BAKLAVA. 4 Mart 2016 günü tatlı aşkımızdan ayrılma günü olarak hatıra defterimize nakşedildi.

Bizi takdir edip müdavim olan, beğenmeyip eleştiren, hatır sayıp misafir olan, emeğiyle destek olup ekmeğimizi paylaştığım iş arkadaşlarımdan Allah razı olsun. Bu uzun yıllar boyu bizi hiç yalnız bırakmayan sürekli desteklerini arkamızda hissediğimiz İngiltere’deki guzide Türk basınına da elbete şükran borcum vardır. Hayatımın geri kalan kısmında köşe yazılarımda bulunmak üzere hoşcakalın. TUĞRA BAKLAVA yeni sahiplerine hayırlı olsun.

 

 

Ünal  bey Tuğra baklavada son günlerinde sevgili eşleri Serpil Bay ile yorgunluk gideriyor

 

Online Astropay Kart sistemleri

Günümüz de kullanımı git gide artan Astropay cardın birçok kullanım alanı da beraberinde gelmektedir. Genel olarak online oyunlarda geçen bu Astropay pinleri miktarlara göre değişkenlik göstermektedir. En ucuz Astropay kart olan 5 usd den başlayıp 1000 usd e kadar çıkabilmektedir. Astropay’ın eğlence siteleri dışında bir şok alışveriş sitesinde kullanımı mevcuttur.

Chia nasıl kullanılır Chia kilo vermek için nasıl kullanılır

Yaza sayılı zaman kala kışın hareketsizlikten aldığımız kiloları vermek için herkes yeni zayıflama yöntemleri aramaya başladı.

Vitplus iyot damlası nasıl satın alınabilir?

Bizler içinde vitplus iyot damlası kullanım olayını iyi bir biçimde ön plana taşıyabilir biçimde sağlayabileceği karşılıklar sebebiyle de vitplus iyot damlası kullanım durumu kadınların ve erkeklerin kilo verme sorunlarını çözemeye yöneliktir!