Ana Sayfa | ŞİRKET HABERLERİ

Kaçak alkol ve sigaranın ekonomiye zararı yılda 3 milyar sterlin üzerinde

londra_kacak_alkol_sigara_narts_mahir_kilic_kirve_supermarket

Britanya, yasadışı yollardan ülkeye sokulan kaçak sigara ve tütün ürünlerinden dolayı yılda 2 milyar sterlin, kaçak alkolden dolayı ise yılda 1 milyar sterlin civarında ülke ekonomisinde zararda uğruyor! Kaçakçılığı önlemek için sürdürülen mücadelede, ürünlerin piyasaya sürülme noktaları olan süpermarket ve offlicence’lar, İngiliz Vergi Dairesi (HMRC) Kaçakçılık Birimi, polis ve ticaret standartları memurlarınca denetlemelere tabi tutuluyor.

AVRUPA/LONDRA-Bu denetlemeler kapsamında,5 Haziran 2015 tarihinde Kirve Supermarket’e HMRC Kaçakçılık birimi ve polisin yapmış baskında, Tower Hamlet belediyesi sınırları içerisinde ele geçirilen en büyük sigara ve tütün mamulleriyle birlikte kaçak alkol ele geçirilmişti. Bu nedenle Metropolitan Polis memuru PC Alan Cruickshank tarafından 31 Temmuz 2015 tarihinde ruhsatın tamamen iptali ile ilgili olarak ‘REVIEW’ yani ‘Ruhsatı Gözden Geçirme’ başvurusu yapıldı. Başvuruda Kirve Food Centre’da ele geçirilen karton sigara ve tütün mamulleri ile 323 şişe farklı markalardan oluşan ve gümrük vergisi ödenmemiş içkinin, Tower Hamlet belediyesi sınırları içerisinde ele geçirilen en büyük kaçak stok olduğu belirtildi. İşletme Ruhsatı sahibinin daha öncede benzer suç işlemesi nedeniyle, ruhsatın askıya alınmasının söz konusu olmayacağını dile getiren polis memuru Alan, review sürecinin sonunda, ruhsat komitesinde alkol satış ruhsatının tamamen iptalinin tek opsiyon olduğunu belirtti.

 

Satın alınan bütün alkoller, raflardaki yerini almadan önce Niyazi Kaya tarafından işaretleniyor. Böylece polis, HMRC veya belediye memurları raflardan herhangi bir şişeyi aldığında, Niyazi bey o şişenin faturasını gösterebiliyor.

 
 

Kirve Food Centre’ın işletmecisi Niyazi Kaya ve Güven Bahçe bu süreç içerisinde kendilerini temsil edebilecek, ruhsat konusunda bilgili birçok hukuk danışmanıyla görüştükten sonra davalarıyla ilgili olarak garanti sonuç sözü veren NARTS’ın ruhsatlandırma uzmanı Mahir Kılıç’ta karar kıldılar.

 Kılıç, işletme sahiplerinin yaşamakta olduğu problemlerin tekrarlanmaması için atılacak adımlar konusunda işletme sahiplerini bilgilendirerek, alınacak tedbirler için bir reçete hazırladı. İşletme sahiplerinden bu reçeteyi koşulsuz olarak yerine getirilmesini, bununla ilgili olarak işletmenin teste tabii tutulacağını bildirdi. Stok kontrol sisteminin kurulması, görünmez mürekkepli kalem ile işyerinde bulunan tüm alkollerin işaretlenmesi gibi birçok tedbiri yerine getirmeye başlayan işletme sahipleri 24 Kasım 2015 tarihinde düzenlenecek ruhsatlandırma komite toplantısına çok iyi hazırlanıldı.

Polisin yaptığı ‘Review’ başvurusuna belediyenin ‘Trading Standards’ ve ‘Licensing Enforcement’ bölümlerinden de destek gelmişti. Her iki departman da Kirve food Centre’ın alkol satış ruhsatının tamamen iptali konusunda polisin başvurusunu destekliyorlardı.

 24 Kasım 2015 tarihinde yapılan ruhsatlandırma komitesinde, polisin başvurusunu dinleyen belediye meclis üyeleri, işletme ruhsatı sahibi Niyazi Kaya’nın yakalatmış olduğu kaçak sigara ve tütün mamullerinin miktarını göz önünde bulundurduklarında, alkol satış ruhsatının iptalinden başka bir karar vermenin mümkün olmadığını konusunda polisle hemfikir olduklarını açıklayarak alkol satış ruhsatının iptaline karar verdi.

 

Tower Hamlet belediyesi sınırları içerisinde yakalanan en yüklü kaçak sigara ve alkolden dolayı ruhsatı iptal edilen Kirve Food Centre, NARTS sayesinde iptal edilen ruhsatını mahkemede kurtardı.

 

Kararın itiraz başvurusunu NARTS ile Thames Magistrates Court’a yaparak, alkol satış ruhsatının iptal edildiği komite tarihi olan 24 Kasım 2015’den mahkemenin olduğu güne kadar alkol satışına devam edebildi. Bu süre içerisinde işletme NARTS tarafından rastgele seçilen tarihlerde kontrole tabii tutularak ruhsatlandırmanın dört amacına uygun çalıştırıldığı ile ilgili risk değerlendirmesi raporu düzenlendi. Düzenlenen raporlar belediye ruhsatlandırma memurları başta olmak üzere, ilgili diğer otoritelere de sunularak işletmenin yeni yönetimi konusunda takdir toplanması sağlayan NARTS, işletme sahibinin de kendi kontrol mekanizmasını yazılı hale getirmesine yardımcı oldu.

 

Beş ay süren dava sürecini 4 Nisan 2016, Pazartesi tarihinde çıktıkları son mahkemede başarı ile sonuçlandırdı.

 

Gazetemize konuşan Niyazi Kaya şu açıklamalarda bulundu: ‘Narts bizim için bir mucizeyi gerçekleştirdi. Biz kaçak sigara ve alkol satarak günü kurtarma derdine düşmüştük. Bu çok yanlış bir şey. Bunu bir kez daha iyi anladık. Avrupa Gazetesi aracılığı ile su çağrıyı tüm esnaf arkadaşlara yapmak isterim: ‘kesinlikle ve kesinlikle üç beş kuruş fazla kazanacağım diye geçim kaynağınızı riske atmayın. Ben yaptım. Pişmanım. Yaşadığımız süreçte maddi kayıp bir yana manevi olarak da çok büyük bir çöküntü yaşadık.’

 

 

Mahkeme sonrasında Mahir Kılıç gazetemize şu açıklamada bulundu: ‘Bilindiği üzere kaçak sigara ve alkol maalesef ülkemizde büyük bir sorun. Bu sorunu Türkiyeli esnafımız sadece vergi kaçırmak olarak algılıyor. Bu çok yanlış. Kaçak ürünlerden sağlanan gelirlerin büyük bir kısmı terörizm faaliyetlerini finanse etmekte kullanılıyor. Siz Londra’da ya da Manchester’da bulunan marketinizden bu kaçak ürünleri satarken aslında farkında olmadan Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın farklı yerlerindeki terörist faaliyetleri dolaylı olarak desteklemiş olursunuz. Britanya’nın bize sunmuş olduğu ticari fırsat ve imkanların sürdürülebilir halde kalması için kaçak ürün kesinlikle satmayın. Kısa vadede yapılacak maddi karlar esnafımızın iştahını kabartıyor. Buna aldanmasınlar. Yakalandıktan sonra yaşanan kayıplar, kazandıklarının bazen onlarca katı olabiliyor’ dedi.

 

NARTS kaçak sigara ve alkolden dolayı belediye ve diğer otoritelerle sorun yaşayan, ruhsatını kaybetmiş ya da henüz ‘review’ sürecinden geçmekte olan esnafa kesinlikle kendileri ile görüşmelerini tavsiye ediyor. Davaları başka ruhsat acentaları veya avukatlarda bulunan müuvekkillerin dosya transferlerini NARTS’a yapabileceklerini dile getiren Mahir Kılıç, konuyla ilgili olarak 020 7241 3636 ya da 07940 414 890 numaralı telefondan kendileri ile görüşülebileceğini aktardı.

 


Elektronik Sigara Ve Diğer Sigaralar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Günümüzde her çeşit ve her zevke göre değişik sigaralar üretilmektedir. Normal paket sigaralar, kokulu sigaralar ve elektronik sigaralar gibi çok çeşitli sigara modelleri piyasalarda yerini almış durumdadır.

Mutluluk Çubuğu, Penil Protez Hakkında Her Şey

Bu sayfada Mutluluk Çubuğu ve Penil Protez Hakkında Her Şey bulunmakta olup, tedavi merkezleri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Bakımsız Saçlara Son Loreal Serie Expert’i Mutlaka Denemelisiniz

Kadınlar gündelik yaşantılarında cilt, saç ve fiziksel görüntülerine oldukça dikkat ederler. Yeni bir güne başlamaları ile birlikte ruh hallerinde yaşanan değişimler giyimlerine, saç şekillerine hatta saç renklerine bile yansır. Çoğu kadın saçlarında değişiklik kararı verdikten sonra bu konu ilgili yakınları ile fikir alışverişlerine başlar ve uzun araştırmalar yapar