Ana Sayfa | ŞİRKET HABERLERİ

Neden Gebelikte Karın Ağrısı Yaşanır


Hamilelik sırasında karın ağrısı çok farklı sebeplerle yaşanabilir. Bu nedenle öncelikle nedenlerini öğrenmeli ve belirtilerinizin normal olup olmadığını doktorunuzdan yardım alarak kontrol edin. Böylece yaşanabilecek bir problemi kolayca önceden önleyebilirsiniz.

Hamilelik sırasında çoğu karın ağrısı normaldir. Organların ve vücudun sürekli değişmesi ağrı yaşanmasına yol açabilir. Ancak gebelik sırasında karın ağrısı çok daha ciddi olabilir (daha nadir olsa da).

Hamilelik Sırasında Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik sırasında karın ağrısına sebep olacak pek çok farklı etkenden söz edilebilir. Bunların en başında ise büyüyen rahim gelir.

Büyüyen Rahim

Rahim büyüdükçe mide bulantısına, kısa sürede doygunluk hissi yaşanmasına ya da karında distansiyona neden olabilir. Bu tür şikayetlere bağlı olarak karın ağrısı yaşıyorsanız eğer özelikle yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir. Daha sık ve az yemek yemek, düzenli olarak egzersiz yapmak, istirahat etmek ve sık sık tuvalete gitmek bu tip karın ağrılarını önler.

Rahim ile bağlantılı olan kaslar, hem karnın hem de rahmin büyümesi ile birlikte daha da kasılır. Özelikle pozisyon değiştirirken sıkı bir ağrı girebilir. Bu durum genellikle ikinci trimesterde başlar ve vücudun kendi dengesini bulmasına kadar devam eder. Kaslara bağlı olarak yaşanan ağrılara çok müdahale edilmez. Ancak aşırı derecede rahatsızlık duyarsanız doktordan yardım istemeniz yeterli olacaktır.

Kabızlık Ve Gaz

Kabızlık ve gaz, maalesef hamileliğin en büyük sorunlarından birisidir. Progesteron, gebelik sırasında artan bir hormondur, tüm gastrointestinal sisteminizi yavaşlatır. Böylece gıdalar daha yavaş bir şekilde vücutta yol alır. Kabızlıkla mücadele etmek için bol su için ve lif bakımından zengin gıdalar tüketin. Eğer bu sorunu gidermezse, dışkı yumuşatıcısı ya da bir lif takviyesi alınabilir. Kızlık zarı dikimi Ankara sayesinde sorunsuz işlem yaptırın.

Hamilelik Sırasında Daha Ciddi Karın Ağrısı Vakaları Nelerdir?

Salt karın ağrısı genelde kadın doğumunda çok büyük bir sorun olarak görülmez. Fakat karın ağrısı ile birlikte kanama, dayanılamayacak derecede şiddetli ağrı, ateş ve görme bozuklukları yaşanıyorsa, mutlaka doktora müracaat edilmesi gerekir.

Ektopik Gebelik

Yumurtalıkların tüplerde tutunarak burada gelişmesi halinde gebelik tıp alanında ektopik gebelik olarak tanımlanır. Ektopik hamilelikte 6. ve 10. gebelik haftaları arasında şiddetli ağrı ve kanamalar görülür. Özelikle ektopik gebelik riski yüksek olan kadınlar için önceden uyarıların yapılması ve bu tip belirtilerin görülmesi halinde hemen müdahale edilmesi gerektiği belirtilir. Esra Çabuk Cömert sizi Ankara’dabekliyor.

Düşük

Özelikle ilk üç ay içerisinde karın ağrısı yaşanıldığında en büyük tehlikelerden birisi düşüktür. Düşük belirtileri kanama ve karın ağrısı, krampı şeklindedir. Kadınlar bu ağrıları genelde adet kramplarına benzetir ve bu tip belirtilere hamileliğin her aşamasında dikkat edilmelidir.

Karın ağrıların bu tip farklı durumları ve belirtileri vardır. Geçici karın ağrıları çok fazla önemsenmese de ektopik ve düşüğe karşı kadın doğum dönemlerinde dikkatli olunması gerekir.

 

 


Kaliteli Eğitim İçin Doğru Özel Okul Seçimi

Çocuklarınızın geleceğinin doğru ve başarılı bir olarak şekillenmesi için kaliteli bir eğitim alması şart. Bu kaliteli eğitimi almalarını sağlamak da ebeveynlere düşüyor.

Online Astropay Kart sistemleri

Günümüz de kullanımı git gide artan Astropay cardın birçok kullanım alanı da beraberinde gelmektedir. Genel olarak online oyunlarda geçen bu Astropay pinleri miktarlara göre değişkenlik göstermektedir. En ucuz Astropay kart olan 5 usd den başlayıp 1000 usd e kadar çıkabilmektedir. Astropay’ın eğlence siteleri dışında bir şok alışveriş sitesinde kullanımı mevcuttur.

Chia nasıl kullanılır Chia kilo vermek için nasıl kullanılır

Yaza sayılı zaman kala kışın hareketsizlikten aldığımız kiloları vermek için herkes yeni zayıflama yöntemleri aramaya başladı.