Ana Sayfa | ŞİRKET HABERLERİ

Tüp bebek kaç yaşına kadar uygulanabilir?


Kadının yaşı 35 ve üzeri ise, yumurtalık rezervleri azalmış ise tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir. Daha az ciddi durumlarda ise tüp bebek tedavisi yerine aşılama yöntemi ya da diğer yardımcı üreme yöntemleri uygulanabilmektedir.

·       Kadının yaşı 35 ve üzeri ise, yumurtalık rezervleri azalmış ise tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir. Daha az ciddi durumlarda ise tüp bebek tedavisi yerine aşılama yöntemi ya da diğer yardımcı üreme yöntemleri uygulanabilmektedir. Tüp bebek tedavisi, yardımcı üreme yöntemleri arasında en başarılı tedavi şeklidir. Kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olma şansı mümkündür. Ancak her kısırlık sorunu yaşayan çifte tüp bebek tedavisi uygulanmamaktadır. Tüp bebek tedavisi uygulanabilecek kısırlık sorunları ise aşağıdaki gibidir. Bunlar:

·       Çikolata kisti sorunu olan kadınlar,

·       Tüpleri tıkalı ya da tüplerle ilgili sorunları olan kadınlar,

·       Tek yumurtalığı olan ve yumurtalık rezervleri yetersiz olan kadınlar,

·       Sperm sayısında düşüklük olan erkekler,

·       Sperm morfolojisinde sorun olan erkekler,

·       Azospermi gibi sperm sayısının olmadığı durumlar,

·       Genetik geçişli hastalıklara sahip çiftler,

·       Miyom, polip gibi yapılar,

·       Kadının yaşı 35 ve üzeri ise, yumurtalık rezervleri azalmış ise tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir. Daha az ciddi durumlarda ise tüp bebek tedavisi yerine aşılama yöntemi ya da diğer yardımcı üreme yöntemleri uygulanabilmektedir.

Bkz: http://kadirsavan.com/tup-bebek-kac-yasina-kadar-uygulanabilir/

Kadının yaşı, tüp bebek tedavisinin uygulanması için oldukça önemli bir faktördür. Kadının yaşı ilerledikçe hem doğal yollardan, hem tüp bebek tedavisi ile gebelik şansı azalmaktadır.

Kadınlar yaşlandıkça, doğurganlıkları yumurtalıklarında normal, yaşla ilişkili değişiklikler nedeniyle düşmektedir. Bir kadın fetus 16-20 haftalık gebeliğin (6-7 milyon) en yüksek yumurta sayısına sahip olacak; Doğumda bu sayı yaklaşık 2 milyona düşmekte ve ergenlik dönemine göre yaklaşık 300.000'e düşmektedir. Bu sabit ve dinamik düşüş süreci menopoz kadar devam eder ve doğum kontrol hapları, hamilelik veya yumurtlamayla kesintiye uğramaz. Bu yumurta deposundan, bir kadının üreme yıllarında yumurtlamayacak olan yumurta sayısı 500'den az olur ve geri kalanı ise "atrezisi" adı verilen dejeneratif bir işleme tabi tutulacak. Atreziyi hızlandırmak sigara içmek ve erken menopozla bağlantılıdır. Bir kadın menopoza yaklaştığında, yumurtalıklar follikül uyarıcı hormona (FSH) ve lüteinizan hormona (LH) daha kötü bir yanıt verir. Sonuç olarak, bu hormonların üretimi, yumurtalık tepkisini arttırmak amacıyla hipofiz bezi tarafından arttırılır. Bu nedenle, biyolojik ovarian reaksiyon olan FSH ve östradiol (E2) ölçümleri, yumurtalık rezervi ve doğurganlık kabiliyeti için biyolojik belirteç olarak görev yapmaktadır. Bu kan testi menstruasyon döngüsünün ikinci veya üçüncü gününde yapılır (geleneksel olarak, akışı ilk günü döngü günü 1'dir). Kadın, 48-53 yaşlarında menopoz dönemine geldiğinde, yumurtalıklarda yumurta az miktarda bulunur ya da hiç yumurta bulunmaz. Hamileliğin olasılığı göz önüne alındığında, kadın yaşı son derece önemlidir. Asıl mesele yumurta miktarı ve kalitesi, daha sonra döllenmeden sonra embriyo kalitesine dönüşür. Yaşla birlikte infertilitenin artması iyi belgelenmiş bir sorundur ve modern toplumda en belirgin olanıdır.

Tedavi ile başarılı gebelik sonuçları, özellikle kadının kendi yumurtalarını kullanırken kadın yaşıyla ilgilidir. Çoğu klinikte belirli bir üst yaş sınırı vardır ve bundan sonra kadınların kendi yumurtaları ile in vitro fertilizasyon (IVF) yapmazlar. Erkek partnerin yaşı önemli değildir. Bunun nedeni, tüm dişi yumurtaların doğumda mevcut olması, oysa ergenlik çağından sonra spermlerin sürekli olarak üretilmesidir. Yumurtalar zamanla yaşlanırken yeni spermler üretim hattından üretilmeye devam eder.

Peki, tüp bebek kaç yaşına kadar uygulanabilir?

Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı yoktur. Kadının menopoza girmemesi, yumurtalıklarından en az birinin sağlam olması ve gebelik durumunda yaşanabilecek olumsuz durumların olmaması koşuluyla, tüp bebek tedavisi üreme çağı devam ettiği sürece uygulanabilir. Ancak bilinmesi gereken en önemli nokta, yaş ilerledikçe tüp bebek şansının azaldığıdır. 35 yaşından sonra tüp bebek tedavisinde başarı şansı düşer. Yaş ilerledikçe, örnek olarak kadının 45 yaşında olması durumunda, tüp bebek tedavisinde başarı şansı oldukça azalmaktadır. Bu sebeple de tüp bebek uzmanı, tedavinin uygulanmaması durumunun daha sağlıklı olacağına karar verebilir. Ancak kadının yumurtalıkları ve yumurta rezervleri sağlam ise bu aşamada tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Tüp bebek tedavisi için bu aşamada hastanı muayene edilmesi ve durumuna göre karar verilmesi gerekmektedir.

 

Kaynak: http://kadirsavan.com/


Elektronik Sigara Ve Diğer Sigaralar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Günümüzde her çeşit ve her zevke göre değişik sigaralar üretilmektedir. Normal paket sigaralar, kokulu sigaralar ve elektronik sigaralar gibi çok çeşitli sigara modelleri piyasalarda yerini almış durumdadır.

Mutluluk Çubuğu, Penil Protez Hakkında Her Şey

Bu sayfada Mutluluk Çubuğu ve Penil Protez Hakkında Her Şey bulunmakta olup, tedavi merkezleri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Bakımsız Saçlara Son Loreal Serie Expert’i Mutlaka Denemelisiniz

Kadınlar gündelik yaşantılarında cilt, saç ve fiziksel görüntülerine oldukça dikkat ederler. Yeni bir güne başlamaları ile birlikte ruh hallerinde yaşanan değişimler giyimlerine, saç şekillerine hatta saç renklerine bile yansır. Çoğu kadın saçlarında değişiklik kararı verdikten sonra bu konu ilgili yakınları ile fikir alışverişlerine başlar ve uzun araştırmalar yapar