Ana Sayfa | SİYASET

Başbakan Davutoğlu 'Söylediklerinin tümü yalan' dedi

Sözlerine yanıt verdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Selahattin Demirtaş'ın Ağrı'da yaşanan çatışmayla ilgili sözlerine yanıt verdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cemal Reşit Rey Kongre Merkezi'nde katıldığı bir etkinlikte gazetecilerin sorularını yanıtladı.Davutoğlu'na ilk olarak Papa Françis'in "20. Yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldı" açıklaması soruldu.Papa'nın Türkiye ziyaret sırasında barış mesajları verdiğini hatırlatan Davutoğlu, "Üzerindeki bazı etkiler ya da kendisinin tarih alanındaki bilgisizliği, yeterliliği yetersizliği bugün bahsettiğiniz türde bir açıklamayı beraberinde getirdi" dedi.Dışişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili açıklama yaptığını ve gerekli tepkilerin verildiğini söyleyen Davutoğlu, "Tarihi tartışmaları açacak olursak herhalde bundan en fazla, bir anlamda utanç duyacak olan unsurlar, Avrupa içindeki unsurlardır" diyerek şöyle devam etti:

"Engizisyon mahkemeleri ve onun getirdiği, İspanya'dan kaçan Yahudilerin ve Müslümanların sığınağı Türkiye olmuştur. Eğer dış faktörler olmamış olsaydı muhtemelen 1915 yılında yaşanan acı olaylar yaşanmayacaktı.Bu acıları tek taraflı olarak okumak, sadece insanoğlunun bir kısmının acılarına sahip çıkıp diğerinin acılarını örtmek, Sayın Papa'ya ve bulunduğu makama yakışmamıştır." 

Siyasi liderlerin konuyu istismar edebildiklerini ancak dini liderlerden "İslamofobik" tavırlardan uzak durması gerektiğinin altını çizen Davutoğlu, "Avrupa'da yükselen ırkçılığa prim veren, Müslümanları ve Türkleri kolektif bir suçla itham eden, son derece zamanlama bakımından son derece şanssız, yanlış ve tutarsız bir açıklama olmuştur" ifadelerini kullandı.

"DEMİRTAŞ'IN SÖYLEDİKLERİNİN TÜMÜ YALAN"

Davutoğlu, Ağrı'daki terör saldırısı ve sonrasında HDP kanadından gelen açıklamalara da değindi.

"Çatışmanın provokasyon olduğunu ve TSK'nın 15 askeri olay yerinde bıraktığını" iddia eden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a sert ifadelerle yüklenen Başbakan,  "Çok açık bir şekilde söylüyorum, Sayın Demirtaş yalan söylüyor ve gerçekleri saptırıyor. Tam seçim ortamına Türkiye girmişken ve herkes seçim kampanyasına hazırlanırken, maalesef son derece provokatif ama bu provokasyon tamamıyla bölücü terör örgütünün taraflarından gelmiştir" diye konuştu. İlk ateşin TSK unsurları tarafından açıldığı iddialarını da yalanlayan Davutoğlu, "Demirtaş'ın bugün Kadıköy Meydanı'nda söyledikleri tümüyle yalandır ve tümüyle aldatmacadan ibarettir. Elimizde bütün vesikalar vardır. Demirtaş'ı dürüst, samimi olmaya ve barışçıl siyaset yapmaya, barışçıl siyaseti engelleyen silahlı unsurlar kim olursa olsun, onlara karşı da tavır almaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

"GENEL BAŞKAN MI, TERÖR SAVUNUCUSU MU?"

Davutoğlu, herkesin açık bir şekilde tavrını ortaya koyması gerektiğini belirterek şöyle devam etti:

"Sayın Demirtaş karar versin. İstanbul'da Kadıköy Meydanı'nda barışçıl bir söylem güya tutturup ve legal bir siyasi partinin eş başkanı olarak konuşup, Doğubeyazıt'ta olan olaylar söz konusu olduğunda bölücü terör örgütünün sözcülüğünü yapmak ona yakışmaz. Bir tercih yapmak zorunda. Meşru bir siyasi partinin genel başkanı mı yoksa bölücü terör örgütünün silahlı unsurlarının baskı yaparak halkı yönlendirmek için yaptığı bu tür terör faaliyetlerini savunan, meşru kılmaya çalışan bir terör savunucusu mu?" 

"BENZERİ 4 NİSAN'DA DA OLDU"

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kamu düzenini tahsis etmek için gerekli önlemleri aldığını ve seçim güvenliği için de her türlü tedbirin alınacağını belirten Başbakan, şunları kaydetti:

"4 Nisan'da Doğubeyazıt'ın Güngören Köyü mezrasında benzer bir çalışma yapıldı. Vatandaşlarımız, bölücü terör örgünün silahlı unsurları tarafından seçimlerde bir partiye destek vermek için propagandaya maruz bırakmanın ötesinde baskı altına alınmıştır. Benzer bir faaliyet, geçtiğimiz gün tekrar yapılmak istenince bu güvenlik birimlerimiz, faaliyete geçmişlerdir."


Bakan Işık Almanya'nın silahlarını teröristlerin elinde

Almanya'nın DAEŞ ile çatışan Türkiye'ye silah ve askeri mühimmat ambargosu uygulaması üzerine Bakan Işık tepkisini gösterdi.

Tutuklu HDP'li vekil Nursel Aydoğan'ın hapis istemi onandı

HDP'li milletvekili Nursel Aydoğan'a 4 yıl 8 ay 7 günlük hapis cezası mahkeme kararıyla kabul edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İngiltere'ye taziye telefonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Londra'da yaşanan terör saldırısının ardından İngiltere'nin Başbakanı May ile telefonda görüşerek dayanışma içinde olduklarını belirtti.