Ana Sayfa | SİYASET

AKP, CHP ve MHP'den sözde ermeni soykırımı kararına tepki

AKP, CHP ve MHP

AKP, CHP ve MHP, ortak yayınladıkları basın açıklamasıyla Avrupa Parlamentosu'nun 'soykırım' kararını kınadı. Açıklamada kararın yok hükmünde olduğu belirtildi

Avrupa Parlamentosu'nun Osmanlı İmparatorluğu'nun tüm İmparatorluk halkı için trajik olan bir dönemine yönelik seçici ve tek taraflı yaklaşımını bir kez daha ortaya koyduğu, Birinci Dünya Savaşı koşullarında Anadolu'daki tüm halkların çektiği acıya duyarsız kalarak sadece Ermenilerin acılarını yücelttiği bu yakışıksız karar, kabulü mümkün olmayan yok hükmünde bir karardır."Açıklamada AP'nin hukuku hiçe saydığı bildirildi:"Bu kararıyla Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği adına hukuka aykırı şekilde adeta yargılama yetkisini eline alarak, ülkemize ilişkin tarihsel gerçekle bağdaşmayan haksız suçlamalarda bulunmakta ve kanaat üzerinden insafsızca hüküm vermektedir. Parlamentonun, kendini tarihçilerin ve uluslararası mahkemelerin yerine koyarak tarih yazması ve soykırım gibi çok ciddi bir suç hakkında hüküm vermesi, hem insan haklarını, hem adaleti, hem de tarih ve hukuku hiçe sayması anlamına gelmektedir."

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Parlamentosu'nun Ermeni 'soykırımı' kararına tepki gösterdi. Ankara'da AB üyesi ülkelerin büyükelçileriyle biraraya gelen Kılıçdaroğlu çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Chp lideri, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ortak seçim beyannamesi çağrısıyla ilgili soruya şu yanıtı verdi: "Seçim bildirgesinin ortak metin olması benim siyasette karşılaştığım tek örnek. Biz ezilenlerin partisiyiz onlar yoksulluğu idare etmek istiyorlar. Ancak Avrupa Parlamentosu'nun kararı için ortak bir metin hazırlayabiliriz, bu alanda herhangi bir sorun yok."

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AP'nin 'soykırım' kararını eleştirdi. Bahçeli karar nedeniyle Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ı da eleştirdi: "Erdoğan ve Davutoğlu'nun sözde soykırım yalanına dolambaçlı sözlerle umut vermesi bugünkü karanlık tablonun esas ve asıl azmettiricisidir. Türk milleti ağır bir tehdit ve şantaj çemberinin içine alınmıştır. Avrupa Parlamentosu'nun kararı tarihi gerçeklere, uluslararası hukuka, insanlık vicdanına aykırı olup paçavradan farksızdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kazakistan'da konuştu. Erdoğan AP'nin 'Ermeni soykırımı' kararına tepki gösterdi ve şunları söyledi: "Soykırım gibi geçmişte kesinlikle olmamış bir şeyi mutlak gerçek gibi Türkiye'ye kabul ettirmeye çalışanlar, beyhude yere uğraşıyorlar. Bu konuda parlamentolarda alınan kararlar bizim için yok hükmündedir. Bu konuda siyasetçilerin ifade ettikleri tüm beyanlar bizim için yok hükmündedir, tıpkı Avrupa Parlamentosu'nun kararı gibi." (bbc türkçe servisi)


Melih Gökçek'ten FETÖ'cüler hakkında şok iddia CHP'li gibi davranın

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Türkiye'deki FETÖ'cülere talimat verildiğini ve buna göre CHP'li gibi davrandıklarını belirtti.

HDP'li vekil Figen Yüksekdağ Vekilliğimizi düşürecek olan halktır dedi

Hakkında açılan hapis cezası nedeniyle vekilliği düşürülen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ açıklamada bulundu.

CHP'li Böke çok hayırlı bir geleceğin kapısı aralanıyor dedi

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, parti genel merkezinde toplandı