Ana Sayfa | SİYASET

Adaylığı iptal edilen Atila Sertel ilk kez konuştu

Atila Sertel, konuştu

YSK tarafından adaylığı iptal edilen CHP'li Atila Sertel, ilk kez konuştu

Yüksek Seçim Kurulu, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir milletvekili adayı Atila Sertel'in adaylığını Basın İlan Kurumu (BİK) yönetiminde olduğu gerekçesi ile iptal etti. Sertel, CHP’nin milletvekili adaylarını belirlemek için yaptığı önseçimde İzmir 2. Bölge'de üçüncü olmuştu. 2011 genel seçimlerinde, CHP'nin 7 milletvekili çıkardığı 2.bölgeden 6.sıradan aday olan Sertel, Al Jazeera'ya yaptığı açıklamada kendisini YSK'ya şikayet ettiğini öne sürdüğü üç kişinin ismini verdi.Sertel, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, iptalin CHP'den aday olan kişiler tarafından yapılan başvuru ile gerçekleştiğini savundu ve "Arkadaşlar, YSK, CHP'li aday arkadaşlarımızın itirazları sonucu, BİK Genel Kurulu'na katılmamı gerekçe gösterdi ve adaylığımı iptal etti" ifadesini kullandı.

'3 CHP'li başvuru yaptı'

Al Jazeera'nin görüştüğü Atila Sertel, adaylığının iptaline sebep olan başvuruyu üç CHP'linin yaptığını öne sürdü. Sertel, CHP İzmir il yönetiminde bulunan Şirin Akgün'ün yeğeni Ozan Çelik ile parti üyesi olduğunu söylediği Levent Ünal ve Ülker Vural'ın şikayeti yapan isimler olduğunu söyledi. Sertel, YSK'ya yapılan şikayetin amacının daha alt sıradan seçime girecek bir milletvekilini daha üst sıralara çıkarmak olduğunu da ifade etti. Bunun kimi yukarı çıkarmak için yapıldığı sorusuna ise yanıt vermedi.

İzmir neden önemli?

İzmir ana muhalefet partisi CHP'nin kalesi olarak tabir ediliyor ve 2002'den bu yana bu parti tüm seçimlerde İzmir'den galip ayrıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da milletvekilliği için İzmir'den aday oldu ve ön seçimlerde 2. bölgeden 2. olarak seçimlere katılma hakkı kazandı. İktidarda bulunan AK Parti İzmir'i gerek yerel seçimlerde gerek de genel seçimlerde elde etmek için her seçimde büyük çaba sarf ediyor. AK Parti 30 Mart yerel seçimlerinde belediye başkanı adayı olarak kabinenin başarılı bakanlarından Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ı aday gösterdi ancak başarılı olamadı. 2011 seçimlerinde ise CHP bu şehirden 13, AK Parti ise 11 milletvekili çıkardı.

Sertel kimdir ?

Sertel, 1956 yılında Eskişehir’de doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1979 yılında Milliyet’te başladığı meslek yaşamını sırasıyla Güneş, Yeni Asır, Hürriyet gazetelerinde muhabir, istihbarat şefi ve haber müdürü olarak sürdürdü. Daha sonra Gözlem Gazetesi’nde haber müdürü, Gazete Ege’de yazı işleri müdürü olarak çalıştı ve emekli oldu.

Sertel yedi yıl süreyle yönetim kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı yaptığı İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ne 26 Mayıs 2009 tarihinde başkan seçildi. Sertel, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanlığı'na ise 27 Eylül 2009 tarihinde seçildi. Sertel Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyeliğini de üstlenmişti.

Kaynak: Al Jazeera


Başbakan Yıldırım milletimiz mücadeleyi inşallah evet oyuyla taçlandıracak dedi

Başbakan Binali Yıldırım Anayasa Değişikliği Kanunu'na dair halka çağrıda bulundu

Dışişleri Bakanlığı'ndan o rapora büyük tepki

Dışişleri Bakanlığı AB üyesi istihbaratçılarından oluşan bir kurulun 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili hazırladığı rapora sert tepki gösterdi.

Melih Gökçek'ten flaş pavyon açıklaması

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Ulus'taki pavyonlardan çok acaip şikayetler geliyor, kapatacağız" şeklinde konuştu.