Ana Sayfa | SİYASET

Mustafa Kamalak, memura yüzde 50 zam vaadini açıkladı

Mustafa Kamalak'tan flaş açıklama

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, memura yüzde 50 zam vaadini açıkladı

Seçimlere BBP ile girme kararı alan Saadet Partisi'nin Genel Başkanı Mustafa Kamalak, NTV Seçim Aktüel programında soruları yanıtladı.

"Milli İttifak" adı altında yapılan seçim ittifakına değinen Kamalak, "Tabanımız çok sıcak olarak karşıladı. Milletimiz de hareketle bekliyormuş. Her iki partinin tabanı sanki yıllardır bir aradaymış gibi kucaklaştılar" dedi.

Kamalak, yüzde 15 seçim hedefine değinerek "Anketlere göre böyle ama anketlerin yüzde 100 kesinlik diye bir şeyi yok. Yarını ancak ve ancak Cenab-ı Allah bilir" diye konuştu.

Stratejilerinin "barış ve huzuru sağlamak" olduğunu belirten Kamalak şunları söyledi:

"Hepimiz bu ülkenin evlatlarıyız. Hepimiz bu vatanda yaşıyoruz. Bu ülkede hepimize yetecek kadar nimet ve yer var ama barış ve huzur yok. Biz barış ve kardeşlik talep ediyoruz. Bu ülkenin huzura ihtiyacı var. Biz barış dili kullanıyoruz."

"Kardeşliği sağlamak için ise projelerimiz devreye giriyor" diyen Kamalak, şunları söyledi: 

Hukukta adalet diyoruz. İnsanlarımızın yüzde 70'ten fazlası mahkemelere güvenmiyor. Bunun için temiz bir dil, temiz bir meclis diyoruz. Ağır suçlarla itham edilen bakanlar adalete gönderilmedi. Meclis soruşturma komisyonunu kurmalıdır. Ama suçlanan kişilerin arkadaşlarından değil. Soruşturmayı yüksek hakimler, yargılamayı Yüce Divan yapmalıdır. 

Ülkenin asıl problemi ekonomidir. Kaynak sorunu yok. Asıl olan işsizlikle mücadeledir. Herkese iş... Onunda projeleri var elimizde. Eldeki fabrikaları satarak işsizliğin üstesinden gelmek, dış borçları ödemek mümkün değil. Ağır sanayiye dayalı bir üretim modeli diyoruz. Üretmek şart ama yetmez, gelirde adil dağılmadı. 

Asgari ücret açlık sınırının üzerinde olmalıdır. Günün hesabına göre bu bin 500 liradır. Ak Saray diye Türk kamuoyunu meşgul eden bina en az 15 milyar lira. Bizim vaatlerimiz 10 milyara ulaşmıyoru. Kaynak diyenlere soruyorum. Mevut iktidar faiz lobilerine 600 milyar lira ödedi. Bütçemize mevcut iktidar sadece faiz için 54 milyar lira ödenek koydu. Ben de nereden kaynak bulacaksınız diye soruyorum. Faizcilere var, plaza dikenlere var, para babalarına var. Garibanlara yok. Merkez Bankası polemiği nedeniyle ülkemizin uğramış olduğu zarar 151 milyar 200 milyon lira. Kaynağı sağlam kullandığınız taktirde kaynak problemi yok. 

Bunu bize daha önce de sordular. Dönemin anamuhalefet partisi genel başkanı Mesut Yılmaz bey bu parayı nereden bulacaksınız diyordu. Ne yapmıştık biz. İktidara geldiğimizin üçüncü günü; işçiye, emekliye, memura yüzde 50 zam demiştik. Kaynağı bulduk. IMF'den bir kuruş almadan bulduk. 

Ne yaptık, sömürü hortumlarını kıstık, yolsuzluklara prim vermedik. Milletin alın terini mileltin mutfağına çevirdik. Havuz sistemni kurduk. Denk bütçe yaptık. Yüzde 50'yi nereden bulacaksınız derken, ona yüzde 30 daha ekledik, yüzde 20 daha ekledik. Kümülatif oalrak en düşük memur maaşına yüzde 150 zam yaptık. Bunu dış borcu 10 milyar dolar düşürerek yaptık. Biz işçiye, emekliye, memura 2 maaş ikramiyeyi 15 yıldır söylüyoruz. Medya sesimizi duyurmadı. CHP iki maaş ikramiye dedi, bu sanki kendi söylemleriymiş gibi kendi vaatleri olarak yansıtıldı."

AKP Olağanüstü Kongresi'nin tarihi belli oldu

AKP, Olağanüstü Kongresi'ni 21 Mayıs'ta yapacağını duyururken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın genel başkan olacağı belirtildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Somali'deki binamız tüm dünyaya örnek olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali'de inşaatı tamamlanan büyükelçilik binası hakkında konuştu

Merkel'den AKPM'nin Türkiye kararıyla ilgili çarpıcı açıklama

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AKPM'nin Türkiye kararıyla ilgili açıklamalarda bulundu