Ana Sayfa | SİYASET

Selahattin Demirtaş, HDP barajı aşamazsa istifa edecek

HDP barajı aşamazsa istifa edecek

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, katıldığı bir televizyon programında HDP barajı aşamazsa istifa edeceğini söyledi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün NTV’de katıldığı canlı yayında partisinin barajı aşamaması durumunda 7 Haziran akşamı istifa edeceğini açıkladı. Demirtaş, özetle şunları söyledi: “Bizim yaptığımız araştırmalarda yüzde 10’nun biraz üstü görünüyor. Ama yüzde 12-13’leri bulmak lazım. Barajın altında değiliz ama sınırda, kritik bir nokta duruyor HDP. Fakat HDP’ye oy verebilirim diyenlerin oranı yüzde 30 oranında. HDP’ye sempati duyuyorum diyenlerin oranı da yüzde 52 civarında.

‘Koalisyon olur’

“CHP ile AKP anlaşır mı bilemiyorum. Ama büyük olasılıkla ilk üç parti kendi içinden koalisyon çıkaracaktır diye düşünüyorum. Bizim AKP ile ortak hükümet programında anlaşmamız neredeyse imkansızdır. (“CHP-MHP hükümetine destek vermeniz olabilir mi” sorusu üzerine) Seçim sonrasında Türkiye bir kaos yaşamasın diye, hükümetsiz kalmasın diye biz üzerimize düşen fedakarca tutum sergileriz.” 

‘Bizim hatamızdır’

“Siyasetçiler başaramıyorsa, gerçekten de kalıcı tutum sergilemeliler. Şu savunduğumuz program, yüksek demokratik çita, Türkiye toplumundan desteği alamıyorsa bu bizim hatamızdır. Eğer eş başkan olarak ben bunu anlatmayı, toplumu ikna etmeyi başaramamışsam, partim yüzde 10 barajını aşamamışsa, 7 Haziran akşamı görevimi bırakırım.”

Polis ikinci kez gelmiş!

Demirtaş kaçakçılık polisinin evine gelmesiyle ilgili şunları söyledi: “Ben kapıyı açınca şok oldular. Biri bana bakarak sakız çiğniyor. ‘Bu nasıl polis’ dedim ya, böyle polis mi olur? Vali bey ilgilendiler, gelenler resmi polis fakat anlaşılıyor ki onlar da yanlış yönlendirilmişler. Ertesi gün de şöyle bir şey yaşanıyor: Oturduğum sitede bir kaç tane HDP bayrağı asılı. Polis ekibi geliyor ‘indireceksiniz’ diyor. Bir saat sonra emniyet il müdür yardımcısı arıyor, kusura bakmayın yanlış anlaşılmış, böyle bir şey olmayacak diyor.”


Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'ten 'BES' açıklaması

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek BES ile ilgili açıklamada bulunarak sisteme "kademeli geçiş" kararı aldıklarını açıkladı.

AKP'li Selçuk Özdağ "Aracı 'Ecevit' demedim"

Fethullah Gülen ve Papa görüşmesine aracılık eden kişinin Bülent Ecevit olduğuna yönelik açıklama yapmasının yanlış anlaşıldığını ifade eden AKP'li Selçuk Özdağ, "Gülen'in Vatikan'a gitmeden bir ay kadar önce Süleyman Demirel ile bir hafta önce de Bülent Ecevit'le görüşme yaptığını söyledim. Yoksa 'Aracı Ecevit' lafını kullanmadım" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dolar karşısında Türkiye'nin hamlesini açıkladı

Kayseri'de toplu açılış törenine katılan Erdoğan, yastık altındaki dolarlarınızı TL'ye çevirin açıklamasından sonra Rusya, Çin ve İran'ı da ilgilendiren açıklama yaptı.