Ana Sayfa | SİYASET

Selahattin Demirtaş, HDP barajı aşamazsa istifa edecek

HDP barajı aşamazsa istifa edecek

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, katıldığı bir televizyon programında HDP barajı aşamazsa istifa edeceğini söyledi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün NTV’de katıldığı canlı yayında partisinin barajı aşamaması durumunda 7 Haziran akşamı istifa edeceğini açıkladı. Demirtaş, özetle şunları söyledi: “Bizim yaptığımız araştırmalarda yüzde 10’nun biraz üstü görünüyor. Ama yüzde 12-13’leri bulmak lazım. Barajın altında değiliz ama sınırda, kritik bir nokta duruyor HDP. Fakat HDP’ye oy verebilirim diyenlerin oranı yüzde 30 oranında. HDP’ye sempati duyuyorum diyenlerin oranı da yüzde 52 civarında.

‘Koalisyon olur’

“CHP ile AKP anlaşır mı bilemiyorum. Ama büyük olasılıkla ilk üç parti kendi içinden koalisyon çıkaracaktır diye düşünüyorum. Bizim AKP ile ortak hükümet programında anlaşmamız neredeyse imkansızdır. (“CHP-MHP hükümetine destek vermeniz olabilir mi” sorusu üzerine) Seçim sonrasında Türkiye bir kaos yaşamasın diye, hükümetsiz kalmasın diye biz üzerimize düşen fedakarca tutum sergileriz.” 

‘Bizim hatamızdır’

“Siyasetçiler başaramıyorsa, gerçekten de kalıcı tutum sergilemeliler. Şu savunduğumuz program, yüksek demokratik çita, Türkiye toplumundan desteği alamıyorsa bu bizim hatamızdır. Eğer eş başkan olarak ben bunu anlatmayı, toplumu ikna etmeyi başaramamışsam, partim yüzde 10 barajını aşamamışsa, 7 Haziran akşamı görevimi bırakırım.”

Polis ikinci kez gelmiş!

Demirtaş kaçakçılık polisinin evine gelmesiyle ilgili şunları söyledi: “Ben kapıyı açınca şok oldular. Biri bana bakarak sakız çiğniyor. ‘Bu nasıl polis’ dedim ya, böyle polis mi olur? Vali bey ilgilendiler, gelenler resmi polis fakat anlaşılıyor ki onlar da yanlış yönlendirilmişler. Ertesi gün de şöyle bir şey yaşanıyor: Oturduğum sitede bir kaç tane HDP bayrağı asılı. Polis ekibi geliyor ‘indireceksiniz’ diyor. Bir saat sonra emniyet il müdür yardımcısı arıyor, kusura bakmayın yanlış anlaşılmış, böyle bir şey olmayacak diyor.”


Devleti küçülteceğiz diyen Trump hazineyi silaha yatıracak

ABD Başkanı Donald Trump, yıllık bütçeyi savunmaya ayırmaya karar verdi.

Umut Oran 17 saat uçarak 11.423 km ötedeki Kolombiya’da CHP'yi temsil edecek

CHP'li Umut Oran 17 saatte 11 bin 423 km uçarak Kolombiya¹da CHP¹yi temsil edecek

Aylin Nazlıaka asker ve kamu görevlilerinin tazminat sorununu Meclis gündemine taşıdı

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, asker ve kamu görevlilerinin tazminat sorununu Meclise taşıdı