Ana Sayfa | SİYASET

Selahattin Demirtaş, HDP saldırılarına ilişkin konuştu

Selahattin Demirtaş'tan flaş sözler

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Adana ve Mersin'de HDP binalarına düzenlenen saldırılara ilişkin konuştu

İstanbul Esenyurt'ta bir taksi durağını ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Mersin ve Adana'daki HDP seçim bürolarına saldırı şüphelisinin DHKP-C ile bağlantısı olduğunu söyleyen Başbakan Davutoğlu'na şu şekilde yanıt verdi: 

"Biz sağduyumuzu koruduk. Dosya ile ilgili gizlilik kararı verildi. Bu soruşturma niye gizlensin ki? HDP binalarına saldıran kişinin kimliği belliyse niye dosyayı gizliyorsun? Bize gelen bilgilere göre bu kişi Suriye'ye giriş çıkış yapmış. Bu kişinin bir yakını IŞİD'de şu anda militandır. Bu kişi de IŞİD bölgesinde bir süre kalmıştır. DHKP-C'li dedikleri kişinin Suriye'de IŞİD ile bağlantıları olduğu bilgileri bizde mevcut. Sessiz kalıyoruz diyorlar da, olup biten her şey AKP'yi işaret ediyor, HDP'yi işaret etmiyor." 

'Yalanınız batsın'

Demirtaş ile aynı saatlerde HDP'nin Ardahan mitinginde konuşan Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ da, hiçbir saldırının 7 Haziran'da kazanacakları zaferi engelleyemeyeceğini söyleyerek, şunları aktardı: 

"Adana ve Mersin olaylarında verilmiş sadakamız varmış. Sadece bir tesadüf eseri arkadaşlarımız katliamdan kurtuldu. Bu katliam girişiminin gerçek sorumlularını açıklaması gereken Başbakan, çıkmış bize diyor ki 'Saldırının faili yakalandı, bir sol örgüte mensupmuş önceden ve saldırıyı bu gerçekleştirmiş' diyor. 'Yalanınız batsın' diyorum, başka hiçbir şey demiyorum. 'Sizi Allah ıslah etsin' diyorum, başka da bir şey demiyorum. Böyle büyük, kirli yalanlara sarılıyorsanız sizin işiniz bitmiş. Sizin yalandan başka bu halka verecek bir şeyiniz kalmamış."

‘1,5 ayda 114 büro yakıldı’

1,5 ay boyunca 114 seçim bürosunun yakıldığını belirten Yüksekdağ şunları söyledi:

"Yüzlerce arkadaşımız hastanelik oldu, kurşunlandı, satırlı saldırılara uğradı. Çalışma yürüttüğümüz alanları bizlere dar etmeye çalıştılar. Mitinglerimizi yasakladılar, bunlar yapılırken sağduyuya davet ettik. Bu saldırıları kınamalarını istedik, seçim güvenliğinden onlar sorumlu. Tek bir ses bile etmediler, kınama yapmadılar. Her gün meydanlarda bizi hedef gösterdiler. Bunun sonucunda Adana ve Mersin'de bir katliam provasıyla karşılaştık."

‘Bugün halka ettiğinizi, yarın bulacaksınız’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun HDP'yi baraj altında bırakmak için çabaladığını belirten HDP Eş Genel Başkanı, "Yarın, öbür gün okullarda bu iki zatın yaptığı konuşmalar ibret dersi olarak okutulacak, öğrencilere utanç vesikası olarak gösterilecekler. Yarını düşünmüyorlar, utanmıyorlar. Tarihe ibret vesikası olarak geçecek konuşmalar yapıyorlar. Tarihe utanç örneği olarak geçecek saldırılardan ve siyasetten medet umuyorlar ama unutmasınlar, dünya etme bulma dünyasıdır. Bugün bu halka ettiğinizi, yarın bulacaksınız. Bunu çok iyi biliyoruz" ifadelerini kullandı.

HDP'nin her türlü engellemelere rağmen barajı aşacağını vurgulayan Yüksekdağ, “Keskin sirke küpüne zarar, Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan. O meydanlarda HDP'yi baraj altında bırakmak için ırkçıların, faşistlerin, çetelerin saldırı düğmesine basarak, partimizi hedef göstererek, saldırı ve katliamla karşı karşıya kalmasına neden olarak kurduğunuz iktidar asla ve asla sizin olmayacak" dedi.

Kaynak: AA, DHA

Erdoğan'dan net Sincar mesajı Bir gece ansızın gelebiliriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TSK'nın Sincar'ı vurması hakkında konuşarak, 'Sincar'a bir operasyon yaptık. Yaklaşık 210-220 teröristi orada hallettik. En önemli merkezlerini oralarda vurduk. Bu milletle oyun oynanmaz. Herkes bunu görecek. Vakti saati geldiğinde ne yapacağımızı biliriz. Bir gece ansızın gelebiliriz.' dedi

CHP referandumla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurdu

16 Nisan'da yapılan referandumun ardından YSK'ya ardından Danıştay'a giden itirazda bulunan CHP, AİHM'ye başvurdu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın kabine de yer alacak mı

Ankara kulisleri yeni kabinede kimlerin olacağı konusunda bir kaç kişi sunarken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'ın kabinede Dışişleri Bakanı olarak görev alacağı söyleniyor