Ana Sayfa | SİYASET

Balbay, Türkiye'de istikrar için seçimlere, CHP iktidarına yürüyoruz

suna_akartuna_mustafa_balbay_londra_chp_ingiltere

İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Cumhuriyet Halk Partisi olarak hiçbir zaman kendimizi iktidara bu kadar hazır ve yakın hissetmemiştik, Biz Avrupa’da ve dünyada güçlü bir Türkiye için soğuk savaşları bitirip dünya ile kucaklaşan bir Türkiye iktidarı için seçimlere giriyoruz, iktidara yürüyoruz.

Avrupa Ajansı (AVA) Mehmet Gaygusuz/Londra-Türkiye’de yapılacak olan ve  hayati denilebilecek 7 haziran seçimlerine günler kaldı. Türkiye ana muhalefet partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) İngiltere Birliği ardı ardına ataklar yaparak İngiltere’de CHP rüzgarı estirdi. Cumhuriyet Gazetesi Yazarı, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve Dünya Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı,  CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Londra`ya gelerek bir dizi panel, konferans, ziyaretler yaptı. İngiltere’de ve İskoçya’da yapılacak olan 30-31 Mayıs tarihlerinde Türkiye milletvekili genel seçimleri için oy kullanımının yapılacağı Londra ve Edinburg şehirlerini seçim heyecanı sardı.   Seçim çalışmalarına yoğun bir şekilde devam eden CHP İngiltere Birliği partinin iki önemli ismini ağırladı

 

 

Balbay: “Cumhuriyet Halk Partisi olarak hiçbir zaman kendimizi iktidara bu kadar hazır ve yakın hissetmemiştik”

Balbay: “Biz Avrupa’da ve dünyada güçlü bir Türkiye için soğuk savaşları bitirip dünya ile kucaklaşan bir Türkiye iktidarı için seçimlere giriyoruz, iktidara yürüyoruz.”

CHP İngiltere Birliği, 22 Mayıs Cuma günü CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, 24 Mayıs Pazar günü ise CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran Londra`da yurttaşlarımızla buluşturdu. Yine Pazar günü sevilen Türk Halk Müziği sanatçısı Onur Akın`ın katılacağı bir konser düzenlendi.

 

 

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Avrupa Gazetesi ofisine geldi. Avrupa Gazetesi genel yayın yönetmeni Vatan Öz tarafından karşılanan Balbay, ÖZ’ü ilkeli ve özverili duruşundan dolayı tebrik etti.

Balbay şunları söyledi:

“Avrupa Gazetesi’ne hoşbulduk, hoş gördük. Yıllarca haksız yere hapiste yattıktan sonra bir diğer deyişle özgürlükten sonra yani milattan sonra ilk defa Londra’ya geldim. Ama yıllar once Hikmet Çetin dışişleri bakanıydı. O zaman onunla gelmiştim. Cumhuriyet Halk Partisi olarak hiçbir zaman kendimizi iktidara bu kadar hazır ve yakın hissetmemiştik. Bunu toplumla paylaşıyoruz ve toplumdan güzelde bir karşılık alıyoruz. Bu önümüzdeki kalan 10 günlük zamanda bu ilginin dahada artacağını umuyoruz bekliyoruz. CHP’nin Türkiye seçimleriyle ilgili genel seyiri budur. Tabi 7 Haziran seçimleri Türkiye için çok önemli. Çok önemli bir dönemeç. Türkiye siyasetinde şu an gerilim var. Dünyada soğuk savaş bitti ve Türkiye’de 7 Haziran seçiminde bu soğuk savaş bitecek diyorum. Biz Avrupa’da ve dünyada güçlü bir Türkiye için soğuk savaşları bitirip dünya ile kucaklaşan bir Türkiye iktidarı için seçimlere giriyoruz, iktidara yürüyoruz. Ben sürekli sahadayım. İzmir’de çok yoğun çalışıyorum. Ama geçen haftanın başında Çorum’daydım, Samsun’daydım. Pazar günü ise Londra’dan Eskişehir’e geçiyorum.” 

 

 

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Avrupa Gazetesi ofisinde sözlerine şöyle devam etti: 

“Toplumda ‘Akp Gitmeli’ görüşü yaygın. Biz geçmişte yüzde 27-28 oy aldığımıza gore bunun üzerine 3-4 puan daha eklediğimiz düşünüyorum. Dolayısıyla yüzde 30’ları çoktan geçtiğimizi düşünüyorum. Sandıklara ve oylara sahip çıkacağız tabiki. Ama bu konuyu Avrupa ülkelerindeki siyasetçilere sorsak herhalde gülerlerdi.   Sandık güvenliği diye bir şey mi olur diye bizlere gülerlerdi. Bu Türkiye’de ciddi bir sorun. Sandığa giren oy aynı şekilde sandıktan çıkacak mı ? Türkiye’de demokrasinin ne hale geldiğini oy hırsızlığı ile çok rahat görüyoruz. Artık Akp’yi sandığa gömüp Akp’nin yaptıklarını sorgulama sürecinin başlatma zamanıdır. Biz hazırız. Topluma sorunları ve çözümleri anlattığımızda iyi bir kabul görüyoruz.” 

 

Balbay sözlerine şöyle son verdi:

“ Londra’da İngiltere’de herkesi CHP ile kucaklaşmaya, CHP’yi güçlendirmeye çağırıyoruz. Yurtdışının seçim bölgesi olacağını ilan eden tek parti CHP’dir. Gurbetçi göçmenlerimiz CHP’nin bu vaadine sahip çıksın. Dünyanın en pahalı pasaportunu Türkler alıyor. Türkiye’de iktidarlar Avrupalı vatandaşlarımıza bir döviz getirisi olarak bakmışlardır. Biz insan gözüyle bakacağız. Söz veriyoruz. Hem yaşadıkları ülkede rahat yaşamalarını hemde Türkiye ile bağlarını koparmamalarını sağlayacağız. Yurtdışından milletvekilinin seçilmesini ve TBMM’de söz sahibi olmasını sağlayacağız. Devletin pahalı pasaport vermesi yanlıştır. Ücretsiz vermesi gereken pasaportu pahalıya vermesi kabul edilemez. Bakın vatandaş iktidarı sürdürmenin bir parçası değildir. Vatandaşlarımızı devletin bir parçası yapacağız. Daha güzel günlerde görüşeceğiz." 

"Avrupa Gazetesi’ni, Avrupa Haber Ajansı’nı ve Avrupa radyosunu kutluyorum. Atatürk fotoğrafının bulunduğu bir gazete ofisinde bulunmaktan onur duydum. Bu tabloyu görmek beni çok mutlu etti. Çanakkale Savaşı’nın 100.yılını o kadar güzel anlatmış ve gazetenizde yer 8 haftalık bir yazı dizisi yaparak aktarmışssınız. Çanakkale’de bizim karşımızda İngilizler vardı. İngilizleri dize getiren büyük komutan Mustafa Kemal Atatürk’ü yine İngiltere’nin başkenti Londra’da anımsatmak çift katlı Türkiye diliyle çifte kavrulmuş derler. Tatlı dil ile anımsatmak gerekirse kaymaklı ekmek kadayıfı derler. Çanakkale zaferini çok güzel anlatmışsınız. Tekrar kutluyorum. Avrupa Medya gurubunu daha güçlü Türkiye ile ilişkileri daha yoğunlaşmış ve her gelişimizde daha iyi, İngiltere’de daha kabul görmüş olarak görmek isteriz.”

CHP İngiltere Birliği, 22 Mayıs Cuma günü CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, 24 Mayıs Pazar günü ise CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran Londra`da yurttaşlarımızla buluşturdu. Yine Pazar günü sevilen Türk Halk Müziği sanatçısı Onur Akın`ın katılacağı bir konser düzenlendi.


Yurt dışında yaşayan seçmenler oy vermeye başladı

Türkiye'de 16 Nisan tarihinde yapılacak referandum oylaması yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı kişilerce başladı

MHP'den ihraç edilen Sinan Oğan'ın programında büyük arbede

MHP'den ihraç edilen Sinan Oğan'ın düzenlediği 'Hayırlı Anadolu Yürüyüşü' programları kapsamında konuşma yapacağı salon önünde toplanan MHP'li grupla Sinan Oğan taraftarları arasında arbede yaşandı. Kavgayı ayırmak isteyen 2 polis yaralandı

PKK gösterisine izin veren İsviçre'ye Türkiye'den çok sert tepki

İsviçre'de terör örgütü PKK ve PYD'nin protestosuna ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı öldürmeye yönelik afiş ile gösteri yapmasına izin veren İsviçre'yi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arayarak uyardı