Ana Sayfa | SİYASET

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten HDP değerlendirmesi

Şimşek'ten HDP değerlendirmesi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 7 Haziran genel seçimlerine ilişkin değerlendirmede bulundu

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son günlerin en popüler gündem maddelerinin başında gelen ve olası bir 'koalisyon' ihtimali adına piyasaların da aklına takılan "HDP barajı aşacak mı?" sorusuna, "Bu tamamen seçimlere katılım oranına bağlı. Yüzde 85 ve üstü bir katılım olursa aşamama ihtimalleri var. Katılım daha düşük olursa aşma ihtimalleri yüksek." diye yanıt verdi.Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Selahattin Demirtaş'ın aldığı yüzde 9.8'lik oy oranının yüzde 74'lük katılımla alındığına dikkat çeken Bakan Şimşek, katılım yüksek olsaydı o dönemki oranın çıkmayacağını, yüksek katılımla yapılacak senaryoda oyların 9.8'in altında görüldüğünü ifade etti.

YABANCI YATIRIMLAR

Mart ayı için açıklanan 900 milyon dolarlık 'doğrudan yabancı yatırım' verisinin düşük kaldığı yorumlarını değerlendiren Şimşek, "Son dönemde doğrudan yatırım azaldı ama niye… Bizim en büyük ticaret ortağımız kim Avrupa, ikinci kim Ortadoğu. Ülke olarak en büyük ticaret ortağımız Rusya. Avrupa 6 yıldır bir durgunluk içinde. Ortadoğu bir kaos ortamına döndü. Rusya ciddi sıkıntılarla karşı karşıya. Türkiye'ye gelen doğrudan yatırımların yüzde 75'i Avrupa'dan geliyor. Küresel olarak doğrudan yatırımlarda düşüş var. Zirve 2007'ydi, Türkiye'nin de zirvesi 2007'ydi. Biz bütün sıkıntıların ortasındayız" dedi

PIRLANTANIN VERGİSİ

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun meydanlara taşıdığı "mücevherde vergiyi sıfırladılar" söylemine şiddetle karşı çıkan Şimşek, bu konuda şunları kaydetti:

"Yıllarca bu ülkede değerli taşlarda yüzde 20 ÖTV vardı, KDV sıfırdı. Sektör bize geldi, ÖTV'yi kaldırın, KDV gelsin dedi. Ben onlara ne dedim biliyor musunuz; gidin muhalefetle konuşun dedim. Çünkü muhalefetin bu konuyu istismar edeceğini biliyordum. Gidildi, konuşuldu ve prensip olarak hayır demeyeceğini söylediler. ÖTV kaldırıldı, KDV getirildi. Bütün Avrupa'da, dünyada da bu böyle. Aslolan tüketiciyi vergilendirmektir, üreticiyi değil. Çıkıp meydanlarda, ÖTV'yi kaldırıp, KDV getirdi deseler bir itirazım olmayacak. Ama her gün meydanlarda çıkıp, 'vergiyi sıfırladılar' demek külliyen yalandır. Oysa aslında biz mücevhere vergi getirdik."

"İŞÇİLERİN ARASINA OTURURDUM"

Seçim bölgesi Gaziantep'te sık sık fabrika ziyaretleri yaptığını ve işçilerle bir araya geldiğini hatırlatan Bakan Şimşek'e, Bursa'daki otomotiv grevlerini hatırlatarak, "Neden onların arasında değilsiniz?" diye sorduğumuzda, yanıtı, "Bursa'dan aday olsaydım açık söyleyeyim Antep'te yaptığımdan farklı bir şey yapmazdım. Kesinlikle aralarına otururdum. İşçi kardeşlerimizi dinlemek lazım" şeklinde oldu.

Şimşek, işçilerin haklarını kullanması kadar doğal bir şey olmadığını ama bunu hukuk içerisinde yapmak gerektiğini vurgulayarak, "Genelde sendika süreçten önce bir zaman verir, konu müzakere edilir. Burada eylemler pat diye başladı. Şu anda işbaşı yavaş yavaş başlıyor. Bu Türkiye için olumlu bir gelişme. Telafi edilemeyecek bir zaman söz konusu değil" dedi.

ANTEP YAŞADI

Ankara veya İzmir'den adaylık beklerken Gaziantep'ten milletvekili adayı olmasının kendisini şaşırttığını ifade eden Bakan Mehmet Şimşek, adaylık sonrası Gaziantep'le ilgili 5 ayaklı strateji hazırladığını anlattı. Bunlar işçiler için uygun fiyatlı konut projesi, OSB'ye yenilenmiş demiryolu hattı, şehri limana yaklaştırmak için tünel, yeni yatırımlarla sağlık üssü olmak ve eğitim alanında yeri yatırımlar olarak sıralanıyor.

"200 MİLYON DOLAR HAVADA UÇUYOR"

3. havalimanı projesinin önemine vurgu yapan Bakan Şimşek, bu noktada önemli bir maliyetin de altını çizdi. Atatürk Havalimanı yapılırken gelen yolcu sayısının 8 milyon civarında olduğunu hatırlatan Şimşek, "Bunun 4 katı yani 32 milyon kapasiteyle düşünülmüş. Geçen yıl ise 60 milyona yakın yani teorik kapasitenin neredeyse iki katı yolcu sayısına ulaşılmış. Bu yüzden bütün uçaklar havada dolaşıyor. Havada kaybedilen yıllık maliyetin 200 milyon dolar olduğu söyleniyor" dedi.


PKK gösterisine izin veren İsviçre'ye Türkiye'den çok sert tepki

İsviçre'de terör örgütü PKK ve PYD'nin protestosuna ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı öldürmeye yönelik afiş ile gösteri yapmasına izin veren İsviçre'yi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arayarak uyardı

AKP'li vekil Miroğlu'nun geçiş güzergahında mayın paniği

Mardin'e 16 Nisan referandumuna özel miting yapmaya giden AK Parti milletvekili Orhan Miroğlu'nun konvoyu geçiş güzergahında mayın döşendiği için yolda kaldı

CHP'li Yasemin Öney hayır pilavı dağıttı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, partisinin düzenlediği referandum kampanyası kapsamında Gaziosmanpaşa Meydanı'nda halka seslendi