Ana Sayfa | SİYASET

HDP mitinginde Atatürk posterleri ve Türk bayrakları dikkat çekti

HDP mitinginde dikkat çeken bayraklar

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kazlıçeşme mitinginde "Yenikapı'daki halk kardeşimizdir" dedi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kazlıçeşme mitingine Gezi ve Kobani’ye atıfta bulunarak sözlerine başladı. Yenikapı'daki İstanbul'un fethi kutlamaları için de "Bakın şu sırada da Yenikapı'da da kardeşlerimiz toplanıyor. Yenikapı'da bir araya gelecek olan halk bizim düşmanımız değil. 8 Haziran'da da komşumuzdur, akrabamızdır, kardeşimizdir. Beraber yaşayacağız" yorumunu yaptı.  Demirtaş, sergilenen politikalarla Türkiye'nin kutuplaştırıldığını ve insanların birbirine selam veremeyecek noktaya getirilmek istendiğini ama HDP olarak bu tuzağa düşmediklerini ifade etti.

"Biz varız, kimliklerimizle, inançlarımızla varız. Bunları yok etmeye çalışmak bir devlete, bir hükümete düşmez dedik. Biz bütün renkleri görünür kılacağız dedik. Her şeyi devletten beklemek yerine, birbirimize karşı saygıyla, demokratik kültür içerisinde eşitçe yaklaşacağız dedik. Bu meydan da çarşafı ile, başörtüsüyle, sakalıyla, yaşam tarzıyla Müslüman kardeşlerim var. Bu meydanda başı açık yaşam tarzıyla, genciyle, yaşlısıyla, her dinden, her kimlikten insan var. Bu şekilde yaşamak hiç de zor değilmiş. Nasıl bu meydanda bir araya gelebiliyorsak, nasıl birbirimize öfke duymadan müdahale etmeden, birbirimizden kinle, nefretle söz etmeden, birbirimizin yaşam tarzına sahip çıkarak çoğulcu bir demokrasiyi var edeceğiz" 

‘Yaralarımıza merhem olalım istedik’

Demirtaş, Türkiye’nin yaralılar ülkesi olduğunu ve bu yaraları da sarmak istediklerini de dile getirdi.

"Devletten de beklemeyelim birbirimizin yarasını biz saralım. Biz yaralarımıza merhem olalım istedik ve o merhemin adını koyduk. O ilacın adını koyduk. HDP işte o merhemin, o ilacına adıdır. Türkiye'de zordur denileni, imkânsızdır denileni başardık. Bütün kimlikler, inançlar bir araya geldik ve parti olarak seçime giriyoruz." 

‘Bizde akıl var ama üst akıl değil’

HDP Eş Genel Başkanı, 7 Haziran'daki genel seçimlere parti olarak girme kararını kendilerinin verdiğini söyledi ve 'üst akıl' tartışmalarına da yanıt verdi. 

"Ne kadar tuhaftır, daha geçen yıla kadar, ülkenin Başbakanı, Cumhurbaşkanı, şunu söylüyordu bize, 'cesaretiniz varsa, parti olarak seçime girin, niye bağımsız seçime giriyorsunuz?' diyorlardı. İşte bak cesaretimiz varmış, şimdi parti olarak seçime giriyoruz. Bu cesaret seni korkutacaksa; niye o zaman yıllardır, parti olarak seçime girmemizi teşvik ediyordun. Parti olarak, HDP olarak seçime girme kararı aldık, tutturdular, 'bir üst akıl bunları yönetiyor' dediler. Uluslararası tezgâh senaryoları, komplo senaryoları ile bizi kirli oyunlarla, kirli ittifaklarla iç içe göstermeye çalıştılar. Bizde akıl var ama üst akıl değil. Ortak akıl yönetiyor, HDP'yi ortak akıl. Ortak vicdanla HDP'yi yönetiyoruz. İşte Kazlıçeşme Meydanı bunun ispatıdır. Buradaki fotoğraf bunun ispatıdır. Ne yaparlarsa yapsınlar, kullandıkları dil; kutuplaşma ve gerilim siyaseti dili olsa da, biz bu duruşumuzdan var geçmeyeceğiz" 

Demirtaş Kazlıçeşme’de konuştuğu sıralarda Yenikapı’da da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılacağı fetih kutlamaları için binlerce kişi toplanmaya başlamıştı. HDP Eş Başkanı kutlamalara gidenler için 'kardeşlerimiz' ifadesini kullandı.

"Bakın şu sırada da Yenikapı'da da kardeşlerimiz toplanıyor. Yenikapı'da bir araya gelecek olan halk bizim düşmanımız değil. 8 Haziran'da da komşumuzdur, akrabamızdır, kardeşimizdir. Beraber yaşayacağız, bunu unutmadan siyaset yapacağız ve buna layık bir yaşamı hep birlikte inşa edeceğiz. Bunu söyleyebilecek yürekleri var mı? Yok maalesef. Bir partiye oy vermek, gönül vermek, HDP'ye gönül vermek bunların nazarında vatan hainliği olarak adlandırılıyor. Bizler HDP olarak şu anda ortaya koyduğumuz siyaseti başarıyla yürütmemiş olsaydık bu seçim döneminde provokasyonlara önüne geçmemiş olsaydık, sağ duyumuzla, sabırla hareket etmemiş olsaydık, Türkiye'de çok gerilimli, Allah korusun her gün kan dökülen bir seçim yaşanacaktı. Buna asla izin vermedik. Çünkü bizim öncelikle iç barışa, toplumsal barışa ihtiyacımız var dedik. Seçimden de oydan da, sandıktan da daha kıymetli olduğuna inandığımız için."

‘Atacağınız her zarf’

Demirtaş, 8 Haziran günü barışı gerçekleştirerek işe başlayacaklarını ifade etti.

"8 Haziran'da barış güneşine bu ülkenin semalarında kara bulutları dağıtacak şekilde inşa etmekle işimize başlayacağız. En fazlada yüreği yanık anneler hak ediyorlar. Bugün cumartesi annelerinin 20. yılı. Onlar hak ediyorlar. Yüreği yanmış asker anneleri, polis anneleri, faili meçhulde kaybetmiş gerilla anneleri. Bütün acı çekmiş anneler barışı hak ediyorlar. Artık bu işin uzayacak bir tarafı yok. HDP'nin başarısı demek, barışın başarısı demektir. HDP için sandığa atacağınız her zarf, bu ülkede artık kardeşçe, barış içerisinde yaşamak istiyoruz demektir. Çözüm Süreci'nin garantisi de HDP'nin başarısıyla inşallah kalıcı hale gelecek. Ve sizler barışı inşa etmenin gururunu yaşayacaksınız. O akşam, 7 Haziran akşamı bütün barış severlere, barışı hak eden herkese zafer armağan etmek istiyoruz. Bunun da gençlerle, kadınlarla olacağını biliyoruz. İstanbul ayağa kalkmışsa, İstanbul ben varım dediyse, yıkılmıştır o baraj yıkılmıştır. Bölgemizde de, bütün Ortadoğu'da da barışın garantisi olacağız" diye konuştu.

‘Ülkeyi yönetebilecek duruma geldik'

Demirtaş' göre güçlü bir HDP savaşın yaşandığı her yerde özellikle de Suriye'de ve Irak'ta özellikle barışa biraz daha fazla yaklaşmakla eş anlamlı.  

"IŞİD barbarlığının bütün insanlığı tehdit ettiği bir dönemde bizler yani emekçiler, ezilenler, bütün kimlik ve inançlarımızla parlamentoda olursak, o parlamento savaş kararı alamayacak. Suriye'deki halklarımız için, Irak'ta yaşanan vahşet ve dram için, Yemen'e kadar, mazlum Filistin halkına, her yere destek için HDP'ye bir oy vermek yetecek. Biz artık ülkeyi yönetebilecek duruma geldik. Bütün arkadaşlarımız nitelikli bir kadro hareketi, ülkemizi yönetmeye talibiz artık. Bizler barajı elbette ki yıkıp, aşarak diğer partilerin de önünü açmış olacağız" 

Kaynak: Dha

Bakan İsmet Yılmaz sinyal verdi Üniversiteye geçiş sınavı değişecek

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda öğrencileri kabul ederek üniversiteye geçiş sınavıyla ilgili açıklamada bulundu

Hava Kuvvetleri Komutanı CHP liderinin karşılanmasında kasıt yok kusur var

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun askeri törenle karşılanmasıyla ilgili inceleme hakkında bilgi verdi

CHP Başkanvekili Namuslu hakimlere YSK üyeleri hesap verecek

Olağanüstü ve basına kapalı toplantı gerçekleştiren CHP Grubu referandum sonrası YSK'nın kararını değerlendirdi