Ana Sayfa | SİYASET

Erdoğan görüşmesi sonrası Deniz Baykal'dan "koalisyon" açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan Deniz Baykal görüşmesi

Dışisleri konutunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelen CHP Milletvekili Deniz Baykal görüşme sonrası "Erdoğan'ın tüm koalisyon modellerine açık olduğunu gördüğünü" söyledi

7 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri’nin ardından Ankara'da sürpriz bir görüşme gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP’nin eski Genel Başkanı Antalya Milletvekili Deniz Baykal (77) ile bir araya geldi. 

Dışişleri Konutu’nda 12.30’da başlayan görüşme, 2 saatten fazla sürdü. 

CHP Milletvekili Deniz Baykal, görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

BAYKAL'DAN AÇIKLAMA

Deniz Baykal, şu ifadeleri kullandı:

"Seçimlerin tamamlanmasından sonra yeni Meclis’in açılışından önce Sayın Cumhurbaşkanı’yla geçici başkanlık görev yapacak bir milletvekili olarak Meclis çalışmalarıyla ilgili değerlendirme yapma ihtiyacı nedeniyle bu görüşme gerçekleşti.

Görüşme aniden gerçekleşti, bu sabah belli oldu. Sayın Cumhurbaşkanı’nın görüşme isteği iletildi. Türkiye’nin önündeki sorunlar ele alındı. Benim koalisyon görüşmesiyle ilgili konumum yok. Genel görüşme yaptık.

Görüşme yerinin Dışişleri Konutu'nda olması benim ve Sayın Cumhurbaşkanı'nın programları açısından uygun oldu.

Özel bir talebi yok, ben bazı tespitler yaptım. Bir an önce Türkiye'de istikrarın sağlanması, çözümün bulunması gerektiği konusunda ortak bir anlayışa sahip olduğumuzu gördüm.

Ben de bir an önce Türkiye bu belirsizlik dönemini aşmalıdır anlayışındayım, Sayın Cumhurbaşkanı'nın da böyle olduğunu gördüm.

 

"HER TÜRLÜ KOALİSYON ÇÖZÜMÜNE AÇIK"

Sayın Cumhurbaşkanı'nın her türlü koalisyon çözümüne açık bir anlayış içinde olduğunu gördüm. Muhalefetin kendi arasında bir koalisyon oluşturmasına hiçbir itirazı olmadığını memnuniyetle gördüm. Sayın Cumhurbaşkanı'nın bir an önce hükümetin oluşması anlayışı içinde olduğunu, olası bütün modelleri değerlendirmeye olumlu yaklaşacağı izlenimini aldım. Genel siyasi görüşme oldu. Genel görüş telakisi yaptık.

"PARTİLER UZLAŞIRSA CUMHURBAŞKANI ENGELLEMEZ"

Koalisyon konusunda konuşması gerekenler siyasi partilerdir. Partiler uzlaşırsa Cumhurbaşkanlığı'nda engellenmez.

"ERKEN SEÇİM TERCİH EDİLMİYOR"

Erken seçim tercih edilen bir çözüm değil. Kılıçdaroğlu'na ayrıntılı bilgi vereceğim."

KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞÜYOR

Görüşmenin ardından Dışişleri Konutu'ndan ayrılan Deniz Baykal, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na bilgi vermek için CHP Genel Merkezi'ne gitti.

Kemal Kılıçdaroğlu ile Deniz Baykal arasındaki görüşme başladı.

"GÖRÜŞME TALEBİ ERDOĞAN'DAN"

Öte yandan, Ankara'daki Erdoğan-Baykal arasındaki sürpriz zirve, görüşme talebinin kimden geldiği konusunda tartışmalara da neden oldu.

Deniz Baykal, Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının görüşmenin Baykal'dan geldiği yönündeki açıklamalarının aksini söyledi.

NTV


Başbakan Yıldırım ile Barzani Almanya'da görüşecek

53. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı'na katılmak için Almanya'ya giden Başbakan Yıldırım, bugün saat 13.30'da Barzani'yle görüşecek.

AKP'li başkandan Atatürk hakkında çirkin sözler partiden istifası istendi

AK Parti Anamur İlçe Gençlik Kolları Başkanı Hasan Baki'nin, sosyal medya hesabından Atatürk hakkında yazdığı sözler nedeniyle partiden istifası istenerek hakkında soruşturma başlatıldı.

ABD Başkan Yardımcısı Pence DAEŞ'i ait oldukları tarihin küllerine gömeceğiz

DAEŞ'e karşı atağa geçeceğini açıklayan ABD Başkan Yardımcısı Pence, konuyla ilgili açıklamada bulundu. Uluslararası ajansların son dakika geçtiği konuşmada Pence, "ABD, DEAŞ'ı ezecek. Onları ait oldukları tarihin küllerine gömeceğiz" dedi.