Ana Sayfa | SİYASET

Erdoğan görüşmesi sonrası Deniz Baykal'dan "koalisyon" açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan Deniz Baykal görüşmesi

Dışisleri konutunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelen CHP Milletvekili Deniz Baykal görüşme sonrası "Erdoğan'ın tüm koalisyon modellerine açık olduğunu gördüğünü" söyledi

7 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri’nin ardından Ankara'da sürpriz bir görüşme gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP’nin eski Genel Başkanı Antalya Milletvekili Deniz Baykal (77) ile bir araya geldi. 

Dışişleri Konutu’nda 12.30’da başlayan görüşme, 2 saatten fazla sürdü. 

CHP Milletvekili Deniz Baykal, görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

BAYKAL'DAN AÇIKLAMA

Deniz Baykal, şu ifadeleri kullandı:

"Seçimlerin tamamlanmasından sonra yeni Meclis’in açılışından önce Sayın Cumhurbaşkanı’yla geçici başkanlık görev yapacak bir milletvekili olarak Meclis çalışmalarıyla ilgili değerlendirme yapma ihtiyacı nedeniyle bu görüşme gerçekleşti.

Görüşme aniden gerçekleşti, bu sabah belli oldu. Sayın Cumhurbaşkanı’nın görüşme isteği iletildi. Türkiye’nin önündeki sorunlar ele alındı. Benim koalisyon görüşmesiyle ilgili konumum yok. Genel görüşme yaptık.

Görüşme yerinin Dışişleri Konutu'nda olması benim ve Sayın Cumhurbaşkanı'nın programları açısından uygun oldu.

Özel bir talebi yok, ben bazı tespitler yaptım. Bir an önce Türkiye'de istikrarın sağlanması, çözümün bulunması gerektiği konusunda ortak bir anlayışa sahip olduğumuzu gördüm.

Ben de bir an önce Türkiye bu belirsizlik dönemini aşmalıdır anlayışındayım, Sayın Cumhurbaşkanı'nın da böyle olduğunu gördüm.

 

"HER TÜRLÜ KOALİSYON ÇÖZÜMÜNE AÇIK"

Sayın Cumhurbaşkanı'nın her türlü koalisyon çözümüne açık bir anlayış içinde olduğunu gördüm. Muhalefetin kendi arasında bir koalisyon oluşturmasına hiçbir itirazı olmadığını memnuniyetle gördüm. Sayın Cumhurbaşkanı'nın bir an önce hükümetin oluşması anlayışı içinde olduğunu, olası bütün modelleri değerlendirmeye olumlu yaklaşacağı izlenimini aldım. Genel siyasi görüşme oldu. Genel görüş telakisi yaptık.

"PARTİLER UZLAŞIRSA CUMHURBAŞKANI ENGELLEMEZ"

Koalisyon konusunda konuşması gerekenler siyasi partilerdir. Partiler uzlaşırsa Cumhurbaşkanlığı'nda engellenmez.

"ERKEN SEÇİM TERCİH EDİLMİYOR"

Erken seçim tercih edilen bir çözüm değil. Kılıçdaroğlu'na ayrıntılı bilgi vereceğim."

KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞÜYOR

Görüşmenin ardından Dışişleri Konutu'ndan ayrılan Deniz Baykal, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na bilgi vermek için CHP Genel Merkezi'ne gitti.

Kemal Kılıçdaroğlu ile Deniz Baykal arasındaki görüşme başladı.

"GÖRÜŞME TALEBİ ERDOĞAN'DAN"

Öte yandan, Ankara'daki Erdoğan-Baykal arasındaki sürpriz zirve, görüşme talebinin kimden geldiği konusunda tartışmalara da neden oldu.

Deniz Baykal, Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının görüşmenin Baykal'dan geldiği yönündeki açıklamalarının aksini söyledi.

NTV


AKP Antalya vekili Gökcen Özdoğan Enç o kavgayı anlattı

AK Parti Antalya Milletvekili mecliste dün akşam yaşanan kavgayla ilgili konuştu. Enç, "Şafak Pavey'le aramızda 2 metre vardı. Benim bir temasım söz konusu değil. Aylin Nazlıaka'ya kelepçeyi açmasını ve eylemi bitirmesini söyledim. 4 HDP'li kadın milletvekili çevremi sarınca kendimi savundum. Şiddet değil, nefsi müdafaaya girer" dedi.

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu Partimden istifa etmemeye karar verdim

Anayasa teklifine ilişkin referandumda "hayır" oyu vereceklerini belirten MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, partiden istifa edeceğini söylemişti. Ancak MHP lideri Devlet Bahçeli'nin istifa etmemesi gerektiğini belirttiğini söyleyen Halaçoğlu, "Devlet Bey de benim düşüncelerime saygı gösterdi. İstifa edeceğimi söyledim, etmemem gerektiğini belirtti. Bu nedenle istifa etmekten vazgeçtim" dedi.

Başbakan Yıldırım'dan Trump'a destek mesajı

Başbakan Binali Yıldırım sosyal medya hesabından Donald Trump'a başarılar diledi