Ana Sayfa | SİYASET

AP raporu iade edilecek

AP raporu

AB Bakanı Volkan Bozkır, Avrupa Parlamentosu’nun 2014 Türkiye raporunun, 1915 olaylarına ilişkin atıf nedeniyle Türkiye için kabul edilemez olduğunu ve raporun Türkiye Daimi Temsilcisi’ne iletildiğinde iade edileceğini açıkladı

Avrupa Parlamentosu (AP), dün 2014 yılına ait Türkiye raporunu açıkladı. Raporda, 1915 olayları “soykırım” olarak nitelenirken; PKK’nın terör örgütü listesinden çıkarılmasına, Türkiye’nin müzakere sürecini kesmeye yönelik ifadeler bulunuyor. Raporu değerlendiren Avrupa Birliği (AB) Bakanı Volkan Bozkır, Türkiye’nin, üç unsurun yer alması halinde raporu kabul edemeyeceğini AP’ye önceden bildirdiğini hatırlattı.

Üç hassasiyetlerinin, 1915 olaylarının soykırım olarak nitelenmesi, PKK’nın terör örgütü listesinden çıkarılması ve Türkiye’nin müzakere sürecini kesmeye yönelik ifadeler olduğuna işaret eden Bozkır, 1915 olaylarının girmesinin, raporu kendileri için kabul edilemez bir hale getirdiğini vurguladı. Bozkır, “Bu nedenle bu rapor, AP tarihinde ilk defa Türkiye tarafından reddedilen, kabul edilemez addedilen bir rapor olarak kayıtlara geçecektir” diye konuştu. Bozkır, raporun Türkiye Daimi Temsilcisi’ne iletildiğinde iade edileceğini açıkladı.

‘ERTELEMEK ZORUNDA KALDI’

Bu yılki raporu hazırlayan Hollandalı parlamenter Kati Piri’ye dostane yaklaşımı için teşekkür eden Bozkır, oylama gününe kadar rapor üzerinde 442 değişiklik önergesi verildiğini, oylanacağı gün ise 38 değişiklik önergesi getirildiğini hatırlattı. Bozkır, bu önergelerin hazmedilememesi ve raporun Türkiye’nin kabul edemeyeceği bazı unsurları içermesi nedeniyle raportörün geçen ay yapılması gereken oylamayı ertelemek mecburiyetinde kaldığını anımsattı.

KIBRIS TEPKİSİ

Kıbrıs ile ilgili müzakerelere başlanmasının olumlu karşılandığı raporda tek taraflı bir bakış açısının muhafaza edildiğini vurgulayan Bozkır, şunları söyledi: “Raporda müzakereleri teşvik edici ifadelerin yer alması daha doğru olurdu.” AP’ye rapordaki ifadeleri düzeltmesi için çağrıda bulunduklarını ifade eden Bozkır, “Böyle bir korsan atılımla, hiçbir grup kararı olmadan, tamamen esen rüzgâra göre tarihte mesnedi olmayan bir kararın bu rapora konulmasını üzüntüyle karşılıyoruz. İfadelerin düzeltilmesini beklediğimizi vurguluyoruz” dedi.

‘DEĞİŞİKLİK OLMAZ’

Bozkır, yeni kurulacak hükümetin AB’ye yaklaşımıyla ilgili bir soruya, “AB Türkiye’nin bir projesidir. Cumhuriyet tarihinin medeniyet projelerinden biridir. Bugüne kadar da Meclis’teki bütün partilerin önemli katkılarıyla Türkiye bu süreçte ilerlemiştir. Seçimlerin sonucunda hangi tür bir iktidar yapısı ortaya çıkarsa çıksın AB süreciyle ilgili hiçbir değişiklik olacağını düşünmüyorum” diye konuştu.

DIŞİŞLERİ: EN TALİHSİZ KARAR

Dışişleri Bakanlığı da Türkiye tarafından iade edilecek AP raporuyla ilgili olarak, “Ülkemiz hakkında AP tarafından alınan en talihsiz kararlardan biri kabul edilmiştir” açıklamasında bulundu.

 

Kaynak : HT


CHP'li Selin Böke'den MHP lideri Bahçeli'ye gönderme

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Selin Sayek Böke, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye çağrıda bulundu

HDP'li vekil İbrahim Ayhan gözaltına alındı

Hakkında yakalama kararı çıkarılan HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan gözaltına alındı.

Başbakan Yıldırım'dan Bakanlar Kurulu öncesi sürpriz ziyaret

Başbakan Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Akar ile görüştü.