Ana Sayfa | SİYASET

Deniz Baykal, 'CHP dışında iki parti kazanç çıkardı'

Deniz Baykal

Chp Antalya Milletvekili Deniz Baykal,Kanal D Ana haberde Cüneyt Özdemir'in sorularını cevapladı

Baykal, "Dün sayın Cumhurbaşkanı koalisyon kurulamamasında erken seçimi doğal sonuç gibi görüyordu, bugünkü konuşmasında bakışı farklı gibi" dedi.

İşte Baykal'ın dikkat çeken o açıklamaları:

Cumhurbaşkanı ile görüşmemiz için Saray konusu üzerinde çekişme olmadı.

Ben oraya koalisyon görüşmeye gitmedim. Herhangi bir yetkiyle gitmedim. Türkiye'nin bu ortamında ne yapmak gerekir diye konuştuk.

(Erdoğan'ın bugün yaptığı ilk açıklamalar) Söylenenler, o toplantı açısından çok doğaldır. Orada vurgulanan ana konulardır. Bu da memnuniyet vericidir.

NEDEN KOALİSYON OLUŞTURMA ZORLUĞU YAŞANIYOR?

Bugün bizim Türkiye'de yaşadığımız koalisyon oluşturma zorluğu partilerin programlarından ötürü yaşanmıyor. 13 yıl boyunca muhalefet hükümetin politikaları karşısında belli angajmanlara girdiler.

Toplum artık tek partinin iktidarında devam etmesini istemdi. AKP 9 puan kaybetti.

CHP dışındaki 2 parti kazanç çıkardı.

KİMLİK HASSASİYETİ KOALİSYONU ZORA SOKUYOR

Görünen o ki kimlik hassasiyeti nedeniyle koalisyon kurması zor görünüyor. Bu noktada iktidarın yükleri var. Bu durumda ya iktidar kendi içinde hesaplaşma yapacaktır ki nedir onlar: Yolsuzluk soruşturması, çözüm sürecinin devam edip etmemesi, belli bir noktaya bağlanması.

YOLSUZLUK SORUŞTURMASINI KOALİSYON ENGELLEYEMEZ

Yolsuzluk konusunda Meclis'te atılacak adımlar siyasi parti guruplarının ya da hükümetin kararıyla belirlenecek bir durum değildir. Milletvekillerinin kendi vicdanlarıyla karar verecekleri bir durum. Bunun gündeme gelmesi koalisyonla bir ilgisi yok.

CUMHURBAŞKANI ERKEN SEÇİM KARARI VEREBİLİR Mİ?

Erken genel seçimi sayın Cumhurbaşkanı koalisyon oluşmazsa doğal bir sonuç olarak görüyordu. Bugünkü konuşması daha farklı. Türkiye'de bir seçim yapıldı ve bir dağılım yapıldı. Seçim telaşıyla geldik Haziran'ın ortasına. Koalisyon çabası arkasından gelecek bir erken seçim 2015'i kaybeder. Yeni bir seçimin olumlu sonuç doğuracağı da kesin değil.

CUMHURBAŞKANI'NIN MECLİS BAŞKANI'NA DANIŞMASI GEREKİYOR

Anayasa erken seçimi belli şartlara göre veriyor. 45 günü içinde 2 ayrı hükümet kurma girişimi başarısız olursa o takdirde Cumhurbaşkanı'nın Meclis Başkanı'na danışarak erken seçim kararı alma hakkı var. Seçim erken seçimin rövanşı haline gelmemeli. Dün sayın Cumhurbaşkanı koalisyon kurulamamasında erken seçimi doğal sonuç gibi görüyordu, bugünkü konuşmasında bakışı farklı gibi.

TSK hava harekatıyla Sincar'ı vurdu Putin tepki gösterdi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın Sincar kentine hava harekatı üzerine Putin Türkiye'yi sert eleştirdi

Erdoğan bugün pilotları Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti

26 Nisan Dünya Pilotlar Günü'nde Cumhurbaşkanlığı Erdoğan pilotları kabul ederek, tebrik etti

Başbakan Yıldırım Mesud Barzani ile görüştü işte görüşmenin detayları

Başbakan Binali Yıldırım'ın bugün Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani ile görüştüğü ortaya çıktı