Ana Sayfa | SİYASET

Anket sonucuna göre seçmen hangi koalisyonu istiyor

Seçmen bu koalisyonu istiyor

7 Haziran seçimlerinin ardından ORC araştırma şirketi tarafından koalisyon formüllerine ilişkin bir anket yapıldı

ORC araştırma şirketi, 7 Haziran Genel Seçimleri sorasında yaptığı araştırmada seçmenlere, "koalisyon mu yoksa erken seçime mi gidilmeli?" sorularını yöneltti.Erken seçime gidilmeyip hükümet kurulması durumunda seçmenin yüzde 50'den fazlası AK Parti + MHP koalisyonunun kurulmasına sıcak bakıyor. Vatandaşların yüzde 55'i Cumhurbaşkanlığı makamının yetkilerinin mevcut haliyle kalmasını istiyor.

SON SİYASİ EĞİLİM YOKLAMASI

7 Haziran seçimlerinin ardından kurulacak koalisyon hükümetinin nasıl oluşturulacağına dair merak edilen soruları seçmene yönelten ORC araştırma şirketi, vatandaşların son siyasi eğilimini yokladı.

AK PARTİ-MHP KOALİSYONUNA SICAK BAKILIYOR

Erken seçim isteyenlerin dışında koalisyon olması durumunda seçmen, AK Parti-MHP ortaklığından yana görüş belirtti. 7 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilen 25. Dönem milletvekili seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra kamuoyunun seçim sonuçları ile ilgili düşüncelerini almak için yapılan bu çalışmada gündeme dair bazı sorular soruldu. AK Parti ve MHP seçmeni erken seçime sıcak bakarken CHP ve HDP seçmeni erken seçime gitmeyip, koalisyon kurularak devam edilmesi gerektiğini savunuyor.ORC; "sizce bir koalisyon hükümeti kurulacak olsa, gerçekleşme olasılığı en yüksek koalisyon seçeneği hangisidir? diye soru yöneltti.

YÜZDE 50 'AK PARTİ- MHP' DİYOR

Araştırmaya katılanların% 50,3'ü, AK Parti+ MHP koalisyonunu gerçekleşme olasılığı en yüksek koalisyon seçeneği olarak gördüğünü açıkladı. Bunu AK Parti+CHP koalisyonu takip ediyor. AK Parti + HDP koalisyon alternatifi% 6,7'lik bir oranla pek mümkün görünmüyor

SEÇMEN MEMNUNİYETSİZ

İktidar ve Ana muhalefet partilerinin seçmenleri 2015 genel seçimlerinde partilerinin aldıkları oydan önemli oranda memnun değil. AK Partili seçmenin% 58'i alınan oydan memnun değil. CHP seçmeninin ise% 67,5'i alınan oydan memnun görünmüyor. Seçmeni en çok memnun olan parti% 97,3 ile HDP olurken onu,% 91,5 ile MHP seçmeni izlemektedir

ERKEN SEÇİME GİDİLMELİ Mİ?

Vatandaşın,% 53,1'i erken seçime gidilmesini isterken;% 46,9'u ise koalisyon kurulmasını istiyor. İki partinin seçmeni erken seçime gidilmesi yönünde görüş bildirirken; iki partinin seçmeni de koalisyon kurulması yönünde görüş verdi. AK Parti seçmeninin% 79,7'si ve MHP seçmeninin% 74,5'i erken seçime gidilmeli derken, HDP seçmeninin% 87,6'sı ve CHP seçmeninin 79,8'i erken seçime gitmeyi istemeyip, koalisyon kurulmasını istiyor.

CUMHURBAŞKANININ YETKİLERİ

Son günlerde en çok konuşulan konulardan birisi de Cumhurbaşkanlığı makamının yetkileri oldu. ORC, seçmene, "Cumhurbaşkanının yetkileri sınırlandırılmalı" söylemine katılıyor musunuz? diye sordu. Bu konuda vatandaşların;% 55,2'si "Cumhurbaşkanlığı makamının mevcut yetkilerinin korunması" gerektiğini,% 42,8'i ise "Cumhurbaşkanlığı makamının mevcut yetkilerinin sınırlandırılması" gerektiğini belirtti.


AKP'li vekilden mahkeme başkanlarına çağrı FETÖ'cülerin hepsi tek tip giydirilmeli

FETÖ soruşturmaları hakkında konuşan AK Parti İstanbul milletvekili Metin Külünk, "FETÖ'den sorgulanan kişiler takım elbise kravat içerisinde. Bu nedenle millete şirin gözükme fotoğraflarına izin verilmemelidir. Bunların hepsine tek tip elbise giydirilmelidir.

MHP'li Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'ye 5 yıl hapis istemi

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü "rüşvet almak ve vermek" suçundan açılan dava kapsamında 5 yıl hapis cezası aldı.

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken tutuklandı

Diyarbakır'da terör soruşturması kapsamında daha önce tutuklanan daha sonra serbest kalan HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken tutuklandı.