Ana Sayfa | SİYASET

CHP'nin koalisyon anketinde CHP'ye yer yok

koalisyon

CHP, hangi partilerin koalisyon yapması gerektiğini vatandaşa sordu. Yüzde 25.5'lik kesim AK Parti-MHP koalisyonunu tercih etti. CHP-MHP koalisyonuna destek yüzde 19 civarında

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), seçimden sonra ortaya çıkan tablonun ışığında, LRC Danışmanlık AŞ'ye iki farklı araştırma yaptırdı.

Koalisyon seçenekleri konusunda değişik partilere oy vermiş seçmenin nabzı tutulurken, CHP'nin olası koalisyon pazarlıklarındaki tavrının ne olması gerektiği konusunda da sadece partiye oy verenlerin görüşlerine başvuruldu. Araştırma sonuçları, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun kamuoyuna açıkladığı 14 maddelik koalisyon ilkelerinin belirlenmesinde etkili oldu.

"ERKEN SEÇİM OLUMSUZ ETKİLER"

Kılıçdaroğlu'nun, Parti Meclisi toplantısında da kısaca söz ettiği ve vatandaşın önseçim istemediğini belirttiği araştırmanın detayları ortaya çıktı. Araştırmaya katılanlara, olası bir erken seçimin ekonomiyi nasıl etkileyeceği soruldu. Katılımcıların yüzde 42'si erken seçimin ekonomiyi olumsuz etkileyeceğini belirtti. "Erken seçim ekonomiyi olumlu etkiler'' diyenlerin oranı yüzde 22.3'te kaldı. Katılımcıların yüzde 52'si, erken seçimin dolar kurunu artıracağı görüşünü dile getirdi.

YÜZDE 25 AK PARTİ-MHP KOALİSYONU İSTİYOR

Araştırmada olası koalisyon seçenekleri için de vatandaşın nabzı tutuldu. Araştırmaya katılanların yüzde 25.5'i AK Parti-MHP koalisyonundan yana tercih kullandı. CHP-MHP koalisyonu seçeneği yüzde 19.1 ile ikinci sırada yer aldı.

Muhalefet partileri tarafından dillendirilen CHP-MHP-HDP koalisyonu yüzde 17.4 ile tercih sıralamasında üçüncü sırada yer bulabildi. Araştırmada, olası CHP-HDP azınlık hükümetine yüzde 14.6 oranında destek çıkarken, seçmenin yüzde 11.2'si AK Parti'siz her formüle destek verdiğini beyan etti.

AK PARTİ-CHP KOALİSYONUNA DESTEK YÜZDE 8

Seçmenin yüzde 10.8'i AK Parti azınlık hükümetini tercih ederken, yüzde 10'u CHP azınlık hükümetinden yana görüş belirtti. Kamuoyunda en çok konuşulan ve "Büyük Koalisyon" olarak adlandırılan AK Parti-CHP koalisyon seçeneğine destek ise yüzde 8.3'te kaldı. Ankete katılanların yüzde 7.4'ü de AK Parti- HDP koalisyonuna olumlu baktıklarını belirtti.

BARIŞ SÜRECİNE DESTEK

CHP'liler, kurulacak hükümetten beklentilerini de şöyle sıraladı:

-Güvenlik yasası ve sulh ceza hâkimlikleri iptal edilmeli.

-Eğitim reformu yapılmalı.

-Cemevleri ibadethane statüsüne kavuşturulmalı.

-Cumhurbaşkanı Anayasal sınırlarına çekilmeli.

-Barış süreci devam etmeli.

OLMAZSA OLMAZLAR

Ankete katılan CHP'liler koalisyonda partiden ziyade ilkelerin ve seçmene verilen sözlerin ön plana çıkarılmasını istedi. Araştırmaya göre, CHP tabanının "olmazsa olmaz" gördüğü ilkelerden bazıları şöyle:

-Yüzde 86.5: Yolsuzluklar araştırılmalı

-Yüzde 46.3: Asgari ücret bin 500 TL olmalı

-Yüzde 45.3: Seçim barajı düşürülmeli

-Yüzde 43.3: Emekliye Ramazan ve Kurban Bayramı'nda birer maaş ikramiye verilmeli

-Yüzde 42: Siyasi Ahlak Yasası çıkarılmalı

-Yüzde 35: Çiftçiye mazot 1.5 TL'den satılmalı

-Yüzde 29.3: Taşeron çalışanlara kadro verilmeli

İŞTE SEÇMENİN KOALİSYON TERCİHİ SIRALAMASI

1- AK Parti-MHP: Yüzde 25.5

2- CHP-MHP: Yüzde 19.1

3- CHP-MHP-HDP: Yüzde 17.4

4- CHP-HDP Azınlık Hükümeti: Yüzde 14.6

5- AK Parti'siz herhangi bir seçenek: Yüzde 11.2

6- AK Parti Azınlık Hükümeti: Yüzde 10.8

7- CHP Azınlık Hükümeti: Yüzde 10

8- AK Parti-CHP: Yüzde 8.3

9- AK Parti-HDP: Yüzde 7.4

(Kaynak: Habertürk)

Çavuşoğlu AB liderleri Türkiye'yle ilişkileri nasıl düzeltebiliriz diye sordu

Avrupa Birliği'nin referandum sürecinde yaptığı hataları anladığını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, "AB liderleri Türkiye'yle ilişkileri nasıl düzeltebiliriz diye sormaya başladılar" dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan o tarihte yeniden AK Partiye üye olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Partiye üyeliği 2 Mayıs Salı günü yeniden başlayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik suikast girişimi davasında cezalar belli oldu

15 Temmuz darbe gecesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişiminde bulunan 37 sanık için mahkeme 6'şar kez ağırlaştırılmış hapis cezası verdi