Ana Sayfa | SİYASET

PYD lideri Salih Müslim'den şok koridor açıklaması

salih müslim

PYD lideri Salih Müslim son günlerde sıkça gündeme gelen koridor olayına ilişkin flaş açıklamalarda bulundu.Tel Abyad’ı IŞİD’in elinden almaları üzerine Türkiye’den gelen kaygılı açıklamalara PYD lideri cevap verdi

PYD Lideri Salih Müslim, dün CNN Türk’te geldiği programda, uluslararası güçlerin “IŞİD’e karşı en iyi savaşan grup” olarak PYD/YPG’yi gördüklerini ve destek verdiklerini söyleyen Müslim, “Kürt güçlerin etnik temizlik düzenlediği ” iddialarını da yalanladı.

Bilhassa Tel Abyad’ın Kürt güçlerin eline geçmesinden sonra Türkiye tarafından sıklıkla dile getirilen, “Suriye’nin kuzeyinde bir ‘Kürt koridoru’ oluşturulduğu” yönündeki iddiaları da kati bir dille reddeden Müslim, “Koridor falan yok bunlar kurgu” söyledi ve “IŞİD’i bizim kadar zarara uğratan mevcut mı” diye sordu.

Ankara’ya çağrı

“Ankara’ya sizler aracılığıyla çağrıda bulunmak istiyorum” diyen Müslim, “Ankara ile müzakere olmadı fakat olsun istiyoruz. Ankara, Kürt fobisinden artık kurtulmalıdır Koalisyon güçleri iyi savaştığımız için bizi destekliyor” diye söyledi.

Tel Abyad’da Türkmenler ve Araplara yönelik etnik temizlik iddialarını da yalanlayan Müslim şunları ifade etti: “Hür Suriye Ordusu ile ilişkilerimiz sürüyor. Ancak, Hür Suriye ordusu içinde öyle gruplar mevcut ki bunlar IŞİD ile aynı görüşleri paylaşıyor ve bu da bizi endişelendiriyor.”

‘De facto‘ yapılanma Suriye‘yi parçalar

Kuzey Suriye'de PYD kanalıyla uygulamaya konulan 'Kürt Koridoru' planına karşı çıkan Ankara, Washington'a endişelerini iletti. Ankara: Türkiye seyirci kalmayacak.

 PYD'nin, ülkenin Kuzeyinde "Kürt Koridoru" ve "Otonom Yapı" oluşturma tasarısı, Türkiye'nin uyarılarına karşın kurgulandığı gibi işliyor. DAEŞ'in çekildiği bölgelerde, "etnik temizlik" ve "nüfus kaydırması" yaparak koridorunu genişleten PYD'nin uygulamaya koyduğu senaryo, yalnızca Suriye'yi değil tüm Ortadoğu'yu yangın yerine çevirecek bir sürece evriliyor. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve kalisyon ülkeleri ile uluslararası yapılanmaların seyirci kaldığı tehlikeli oyuna dikkat çeken Ankara, lüzümlu tedbirlerin alınmaması durumunda, ortaya çıkacak vahim neticeler hakkında AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'yi bir defa daha uyarıda bulundu. Ankara-Washington hattında sürdürülen mekik diplomasisi dahilinde yapılan son uyarıda, gelişmelere seyirci kalınması durumunda "Suriye'nin parçalanmaya sürükleneceği" net bir dille iletildi.

KANITLAR AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'DE!

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Barak Obama'nın Suriye Özel Temsilcisi General John Allen arasında gerçekleşen görüşmede, "Suriye'de PYD kanalıyla uygulamaya konulan 'Kürt Koridoru Tasarısı' bölgedeki yangını genişletir. PYD'nin 'de facto' yapılanması ve 'etnik temizlik' teşebbüsü, iç savaşı körükler ve Suriye'yi parçalanmaya götürür" görüşü vurgulandı. AKŞAM'ın diplomatik kaynaklardan edindiği bilgilere göre Ankara, Telabyad'ın yönetimini eline geçiren PYD'nin bölgenin demografik yapısını değiştirmeye yönelik faaliyetlerini, somut veri ve istihbarat raporlarıyla AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'li muhataplarına belirtti.

BÖLGE KAOSA SÜRÜKLENİR

PYD'nin "Kürt Koridoru" planınından, Suriye Ulusal Konseyi ve Konsey'in silahlı gücü Hür Suriye Ordusu'nun (ÖSO)  Suriye'nin toprak bütünlüğü konusundaki hassasiyetine de vurgu yapan Ankara, etnik ayrımcılığa dayanmayan bu hassasiyetin, ÖSO ile PYD'yi karşı karşıya getirebileceğini ve gelişmelerin Suriye'yi parçalayacak bir noktaya sürükleyebileceğini belirtti. 

TAKİPÇİ KALMAYIZ!

Ankara-Washington hattındaki temaslarda, Kuzey Suriye'de planlanan "de facto" bir yapılanmanın, Şam rejimi ve DAEŞ tehditi sonlansa dahi, bölge için ciddi bir tehdit oluşturacağı, bu tehditin Türkiye'deki sığınmacıların geri dönüşlerine mani teşkil edeceği de ifade edildi. Washington'a yapılan uyarıda, DAEŞ'ten temizlenen bölgelerde toprak bütünlüğü ve demografik yapıya yönelik tehdite izin verilmemesi ve uluslararası çapta lüzümlu tedbirlerin alınmasının önemine de dikkat çekilerek, "Türkiye'nin ve bölgenin güvenliğini direk ilgilendiren ve Suriye'yi parçalanmaya sürükleyecek bu gelişmeye seyirci kalınamaz" denildi.

Zarar çok Deniz Baykal'ın iş hanı soyuldu

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın yapımı süren iş hanı soyulması sonucu zararın 150 bin TL olduğu belirtiliyor

Erdoğan'dan net Sincar mesajı Bir gece ansızın gelebiliriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TSK'nın Sincar'ı vurması hakkında konuşarak, 'Sincar'a bir operasyon yaptık. Yaklaşık 210-220 teröristi orada hallettik. En önemli merkezlerini oralarda vurduk. Bu milletle oyun oynanmaz. Herkes bunu görecek. Vakti saati geldiğinde ne yapacağımızı biliriz. Bir gece ansızın gelebiliriz.' dedi

CHP referandumla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurdu

16 Nisan'da yapılan referandumun ardından YSK'ya ardından Danıştay'a giden itirazda bulunan CHP, AİHM'ye başvurdu