Ana Sayfa | SİYASET

Baykal, Meclis Başkanlığı'nın koalisyonda etkili olacağını söyledi

deniz baykal

Deniz Baykal, Meclis Başkanı olmasının olası bir AK Parti-CHP koalisyonuna kapı aralayabileceğini ifade etti

CHP MYK, dün Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Toplantıda, TBMM Başkanlığı için Deniz Baykal'ın ismi ön plana çıktı. Kılıçdaroğlu, Baykal'ı makamında ziyaret ederek bu teklifi kendisine iletti ve Baykal da teklifi memnuniyetle kabul etti.

Baykal'ın adaylık açıklaması sonrası yakın çalışma arkadaşlarına şu değerlendirmeleri yaptığı öğrenildi:

- Adaylığımı, Cumhurbaşkanı'yla görüşmemi gerekçe göstererek önlemeye yönelik haksız, asılsız iddialara dayanarak girişimde bulunanlar oldu. Sayın Genel Başkan, mizacı gereği bu söylentileri önce izlemeyi tercih etti. Ancak daha sonra bu iddiaların partimize karşı bir kampanyaya dönüştürülmesini; adaylığımı ilan ederek önlemiştir.

"GSM KAYITLARINI KILIÇDAROĞLU'NA SUNDUĞUM DOĞRU DEĞİL"

- (Kılıçdaroğlu'na, Erdoğan'la görüşmesi öncesi telefonla ulaşamadığına ilişkin GSM kayıtlarını verdiğine ilişkin iddialar) GSM kayıtları konusunda bir hazırlık yaptığım doğrudur. Ancak Sayın Genel Başkan'a sunduğuma ilişkin haberler asılsız. Böyle bir üslubum olmadığını herkes bilir. Sayın Genel Başkan ile oturduk tüm siyasi konular hakkında samimi bir şekilde sohbet ettik.

"BAŞKAN SEÇİLMEM İÇİN BÜTÜN KOŞULLAR MEVCUT"

- Parti olarak bundan sonra süreci iyi yönetirsek Meclis Başkanı olmamam için hiçbir sebep bulunmuyor. Aksine seçilmem için bütün koşullar mevcut.

"AK PARTİLİLER BENİ TEBRİK ETTİ"

- Yemin töreninden sonra birçok AK Partili vekil ziyaret ederek, hem yönetme üslubum hem de yaptığım konuşmadan dolayı tebrik ettiler. Hatta birçoğu, 'O koltuğun hakkını veriyorsunuz; keşke partiniz sizi aday gösterse, devam etseniz' dileğini dile getirdi.

"MHP VE HDP DE BANA DESTEK VERİR"

- Partimden fire beklemiyorum. Partimin vereceği destekle son turda AK Parti'nin adayıyla karşı karşıya kalacağıma inanıyorum. O aşamada MHP ve HDP'den destek alacağıma inanıyorum. Eğer AK Parti grubunu özgür bırakırsa oradan gelmesi muhtemel oylarla seçileceğime inanıyorum.

"BAŞKAN OLMAM AK PARTİ-CHP KOALİSYONUNA KAPI ARALAR"

- Meclis Başkanı olmam Türkiye'nin normalleşmesine, uzlaşma kültürüne katkı sunar. Ayrıca olası bir AK Parti-CHP koalisyonuna kapı aralayabilir. Çünkü Meclis Başkanı'nın muhalefet partisinden seçilmesi jest olarak algılanır. Bu da yıllardır kutuplaşmanın egemen olduğu siyasi ortamı yumuşatır. Erkler arasında daha sağlıklı bir yapının kurulmasına vesile olur. Olası koalisyon seçeneklerinin daha sağlıklı değerlendirilmesinin önünü açar. (Kaynak: Habertürk)

TSK hava harekatıyla Sincar'ı vurdu Putin tepki gösterdi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın Sincar kentine hava harekatı üzerine Putin Türkiye'yi sert eleştirdi

Erdoğan bugün pilotları Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti

26 Nisan Dünya Pilotlar Günü'nde Cumhurbaşkanlığı Erdoğan pilotları kabul ederek, tebrik etti

Başbakan Yıldırım Mesud Barzani ile görüştü işte görüşmenin detayları

Başbakan Binali Yıldırım'ın bugün Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani ile görüştüğü ortaya çıktı