Ana Sayfa | SİYASET

AK Parti'nin adayı HDP ile görüştü

İsmet Yılmaz, HDP ile görüştü

AK Parti'nin Meclis Başkanlığı adayı İsmet Yılmaz, HDP'yi ziyaret etti

Dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile meclis başkanlığı adaylığı çerçevesinde bir araya gelen İsmet Yılmaz, bugün de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ardından Meclis'te grubu bulunan son parti HDP'yi ziyaret etti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay ve AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ile birlikte gelen İsmet Yılmaz'ı, HDP Grup Başkanvekili İdris Balüken karşıladı. Görüşme yaklaşık yarım saat sürdü.

Görüşmenin ardından Bakan Yılmaz, basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu. Demirtaş'ın kendisine seçim sonuçlarının uzlaşmayı zorunlu kıldığını söylediğini ifade eden Yılmaz, "Seçim sonuçlarının kendilerine vermiş olduğu mesajı çok iyi anladıklarını, Türkiye'nin önümüzdeki dönemde ayrıştırıcı-kutuplaştırıcı değil aksine sorunları azaltıcı, birlik ve bütünlüğünden yana bir tavır sergileyeceğini söylediler." dedi. HDP'nin birinci ve ikinci turda kendi adaylarını destekleyeceğini ancak ondan sonraki turlarda çıkan sonuca göre uzlaşma doğrultusunda hareket edeceğini söylediklerini ifade eden Yılmaz, büyüyen Türkiye'den 77 milyon vatandaşın kazançlı çıkacağını belirtti.

HDP: KENDİ ADAYIMIZIN OLDUĞUNU İFADE ETTİK

Görüşmede hazır bulunan HDP Grup Başkanvekili İdris Balüken ise yaptığı kısa değerlendirmede ziyaretin bir nezaket ziyareti olduğunun altını çizdi. HDP olarak Meclis Başkanlığı'na kendi adayların olduğu ifade eden Balüken, kendi adaylarının Meclis Başkanı olması için yoğun bir çaba içinde olduklarını anlattı. Balüken, "İlk iki turda Meclis Başkanlığı ile ilgili süreç netleşmezse üçüncü ve dördüncü turda da kendi adayımızın güçlü bir ihtimalle olacağını ifade ettik. Bu konuda tüm siyasi partilerin uzlaşmacı bir tutum içerisinde olması gerektiğini önümüzdeki dönem açısından da bu mesajın 7 Haziran itibariyle halkımız tarafından verildiğini ifade ettik." dedi.

‘HALK SORUNLARIN PARLAMENTO ÇATISI ALTINCA ÇÖZÜLMESİ MESAJI VERDİ'

Devlet Bahçeli'nin "HDP'yi yok sayıyoruz" ifadelerinin sorulması üzerine Balüken, MHP'nin söz konusu tavrını doğru bulmadıklarını söyledi. Yüzde 13 oy almış bir siyasi partinin iradesini yok hükmünde saymanının halk iradesine karşı yapılan bir saygısızlık olduğunu aktaran Balüken, "Halkımız 7 Haziran itibariyle sorunların parlamento çatısı altında, uzlaşma temelinde çözülmesi mesajını vermiştir." dedi.

CİHAN

CHP referandum oylaması için AİHM'ye başvuracak

CHP, 16 Nisan'da yapılan referandum oylaması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracak

Bülent Arınç'ın eski ortağı FETÖ'den gözaltına alındı

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın eski ortağının FETÖ soruşturmaları kapsamında gözaltına alındığı açıklandı

Yıldırım ile Bahçeli görüştü İşte 45 dakikalık görüşmenin detayları

Başbakan Yıldırım ile MHP lideri Bahçeli Çankaya Köşkü'nde 45 dakikalık bir görüşme yaptı