Ana Sayfa | SİYASET

HDP Milletvekili, 'Vali Ramazan'da Olmaz Dedi'

filiz kerestecioğlu

LGBTİ Onur Haftası kapsamında düzenlenen yürüyüşe katılan HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, yürüyüşle İstanbul Valisi'nin "Ramazan'da olmaz" dediğini ifade etti

LGBTİ Onur Haftası kapsamında İstiklal Caddesi'nde düzenlenen istenen yürüyüşe katılan HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, İstanbul Valisi ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ve yürüşün engellenmesiyle ilgili olarak "Ramazan'da olmaz" cevabını aldığını söyledi.

MİLLETVEKİLLERİNİN KATILIMIYLA YÜRÜYÜŞ GERÇEKLEŞTİ

LGBTİ Onur Haftası kapsamında düzenlenmek istenen yürüyüş, uzun süren polis müdahalesinin ardından, milletvekillerinin de katılımıyla gerçekleşti. İstiklal Caddesi başından Tünel Meydanı'na kadar süren yürüyüşe, ara sokaklardan çıkan çok sayıda gösterici de eşlik etti.

GALATASARAY MEYDANI'NDA SLOGANLAR ATILDI

LGBTİ'yi temsil eden bayrağın arkasından yürüyerek Galatasaray Meydanı'na gelen grup burada bir süre slogan atarak eylemlerini sürdürdü. Daha sonra, HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu bir açıklama yaptı.

KERESTECİOĞLU: VALİ 'RAMAZAN'DA OLMAZ' DEDİ

Vali ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirten Kerestecioğlu, Vali burada yürüyüşün olamayacağını söyledi. Biz de kendisine 12 yıldır bu yürüyüşün barışçıl bir şekilde olduğunu, LGBTİ bireylerinin haklarını, özgürlüklerini bu şekilde ifade ettiklerini söyledik. Daha sonra kendisine neden olamayacağını sordum. Kendisi 'Onlarla olmaz. Başka şeylere müsaade ediyoruz' dedi. 'Onlar'dan ne kast ettiğini sordum. 'Ramazan'da olmaz' dedi. Yani aslında LGBTİ'lilerin Ramazan'da yürümemeleri gerektiğini ifade etmiş oldu diye konuştu.

MAHMUT TANAL: POLİSE KANUNSUZ EMİR VERİLDİ

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da, yapılan polis müdahalesini eleştirerek, "Bir saat öncesinden izin vermeyen güç, ne değişti de şu an izin verdi ve buraya kadar yürüdük. Bugün emniyet mensuplarına talimat verenler, Anayasa'nın 137'nci maddesi uyarınca kanunsuz emir vermişlerdir. Kanunsuz emir verenlerden hesap soracağız." dedi.

KÜÇÜK GRUPLARA BİR KEZ DAHA MÜDAHALE EDİLDİ

Grup, daha sonra Tünel Meydanı'na doğru yeniden yürüyüşe geçti. Kalabalığın büyük bölümü burada dağılırken, İstiklal Caddesi üzerinde yürümek isteyen küçük gruplara polis TOMA ile tazyikli su sıkarak müdahale etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 1 Mayıs mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü nedeniyle mesaj gönderdi

Başbakan Binali Yıldırım'ın 1 Mayıs mesajı

Başbakan Binali Yıldırım, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü için mesaj yayınladı

TBMM'de mesai iki haftanın ardından yeniden başlayacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) iki hafta verilen ardından mesaiye tekrardan başlayacak