Ana Sayfa | SİYASET

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, koalisyon şartlarını açıkladı

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, koalisyon şartlarını açıkladı

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, parti adına koalisyon şartlarının neler olduğunu dile getirdi

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, seçimlerde ortaya koyulan demokrasi, eşitlik, özgürlük ve barış taleplerini askıya alacak, Çözüm Süreci'ni sona erdirecek veya eski tarzda sürdürmeye kalkışacak herhangi bir hükümet-koalisyon kurulmasına karşı olduklarını söyledi.

KOLEKTİF BAŞARI

Yüksekdağ, HDP Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 2015 genel seçimlerinde kadınlar ve HDP olarak büyük bir kolektif başarı elde ettiklerini belirterek, başarının temelinde ülke sınırlarını aşan inanılmaz bir kadın güç birliği, büyük insanlık ortaklaşması olduğunu kaydetti. Kadınlar olarak yüzde 40'la Meclis'teki partiler arasında en yüksek kadın temsiliyetini sağladıklarını dile getiren Yüksekdağ, Meclis genelindeki yüzde 14,3 olan kadın temsiliyetinin yüzde 23 artmasında, kadın özgürlük mücadelesinin önemli etkisi olduğunu ifade etti.

Kadın grubu olarak kadın özgürlüğü perspektifiyle gerçekleştirecekleri bütün çalışmaları kadın örgütleri ve hareketleriyle sıkı ve sistemli bir ilişki içinde yürüteceklerini ifade eden Yüksekdağ, ayrıca Meclis içindeki diğer partilere mensup kadın vekillerle de kadın sorunlarının çözülmesi, çeşitli alanlarda kadın politikaları geliştirilmesi ve kadın bakış açısı oluşturulması konusunda ortak çalışma yapma çabası içinde olacaklarını aktardı.Yüksekdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

HDP'NİN ŞARTLARINI AÇIKLADI

"Seçimlerde ortaya koyulan demokrasi, eşitlik, özgürlük ve barış taleplerini askıya alacak, çözüm sürecini sona erdirecek veya eski tarzda sürdürmeye kalkışacak herhangi bir hükümet-koalisyon kurulmasına karşıyız. Toplumun ve devletin demokratikleştirilmesi, Kürt sorununun barışçı ve demokratik çözümü, kurulacak bütün hükümetlerin öncelikleri arasında olmak zorundadır. 10 maddelik ortak Dolmabahçe metninin hayata geçirilmesi, İzleme Heyeti ve Hakikat Komisyonu'nun ivedilikle kurulması, Sayın Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin derhal kaldırılması, sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının hızla sağlanması şarttır."

Yüksekdağ, hızla tırmanan kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda kurum ve kadın hareketleriyle işbirliği içinde çalışacaklarını kaydederek, "Haksız tahrik ve iyi hal indirimlerinin kaldırılması, cezaların ağırlaştırılması ve kadınların kendini savunmak için öz örgütlenmelerini gerçekleştirmesi önündeki yasal engellerin kaldırılması, 6284 Sayılı yasayı kadın örgütleriyle birlikte gözden geçirerek aksaklıkların giderilmesi, kadına yönelik şiddete karşı daha aktif mücadele olanaklarının yaratılması, İstanbul Sözleşmesinin uygulanması öncelikli gündemlerimizden olacak" şeklinde konuştu.

HABER7

Zarar çok Deniz Baykal'ın iş hanı soyuldu

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın yapımı süren iş hanı soyulması sonucu zararın 150 bin TL olduğu belirtiliyor

Erdoğan'dan net Sincar mesajı Bir gece ansızın gelebiliriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TSK'nın Sincar'ı vurması hakkında konuşarak, 'Sincar'a bir operasyon yaptık. Yaklaşık 210-220 teröristi orada hallettik. En önemli merkezlerini oralarda vurduk. Bu milletle oyun oynanmaz. Herkes bunu görecek. Vakti saati geldiğinde ne yapacağımızı biliriz. Bir gece ansızın gelebiliriz.' dedi

CHP referandumla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurdu

16 Nisan'da yapılan referandumun ardından YSK'ya ardından Danıştay'a giden itirazda bulunan CHP, AİHM'ye başvurdu