Ana Sayfa | SİYASET

Dengir Mir Mehmet, MHP'yi anlamak mümkün değil

dengir mir mehmet

Davutoğlu, HDP’nin TBMM başkanı adayı HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat’ı kabul etti. Ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fırat şunları söyledi

AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, HDP’nin TBMM başkanı adayı HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat’ı kabul etti. Görüşme sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Fırat “Faydalı bir görüşme oldu. MHP’yi anlamak mümkün değil, herhalde çok zorlarına gidiyor 80 milletvekilleriyle, kendileri kadar milletvekili alınmasını hazmedemiyorlar ama bu süreç uzundur. Hazmedecekleri kanısındayım” dedi.

Fırat, görüşme sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi: Adalet ve Kalkınma Partisi’ni ziyaret ettik. Faydalı bir görüşme olduğu kanısındayım. Özellikle TBMM’nin yani yasama Meclis’inin bundan sonraki dönemde itibarının yükseltilmesi ve TBMM’nin bir yasa fabrikası halinde çalışmaması konusunda gerekli olan özellikle yasama yürütme arasındaki ilişkinin karşılıklı saygıya dayanan ve bir koordinasyon içerisinde verilmesi gerektiği konusunda fikirlerimi söyledim ve desteklerini istedim.

Tabi kendilerinin de yani Adalet ve Kalkınma Partisi’nin de Meclis Başkan adayları bulunmaktadır. Üçüncü turda ümit ediyorum ki Meclis Başkanı’nı seçmiş olur. Ama olmadığı takdirde zaten dördüncü tur mutlak suretle netice alınacaktır.

“MHP’Yİ ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL”

O zaman geniş tabanlı olmuyor. Dar tabanlı oluyor. Bir kere bu MHP’yi anlamak mümkün değil, herhalde çok zorlarına gidiyor 80 milletvekilleriyle, kendileri kadar milletvekili alınmasını hazmedemiyorlar ama bu süreç uzundur. Hazmedecekleri kanısındayım. Şunu bilsinler ki HDP’ye oy verip yüzde 13 ile Meclis’e gönderen halkın oyu, MHP’ye oy veren vatandaşın oyuyla eşittir.

Bunun değerini takdirde ne Bahçeli’nin ne MHP’nin haddinedir. Bir kere bu siyasi nezakete aykırı olduğu gibi siyaseten kurallarına da aykırıdır. Herhalde barış sürecinden dolayı rahatsızlar. Normal psikolojik değerlere sahip bir insanın, barıştan yana olmayışınıd üşünebilmek benim için çok zor. Çünkü kan kavga dövüş insanların ölmesini bir insanın arzu etmesini ben düşünmüyorum.

İHSANOĞLU İLE KARŞILAŞTINIZ MI?

Hayır karşılaşmadım. Genel olarak daha çok Meclis ile ilgili konular ama koalisyon konuşmaları ve diğerleri başka düzlemlerde yapılacak olan görüşmelerdir.

İHSANOĞLU HDP’YE GELMİYOR, İDRİS BEY DE TWEETLER ATTI

Şimdi ben Ekmeleddin Bey’in bu düşüncede olduğu kanısında değilim. Bu siyaset maalesef insanları arzu etmedikleri davranışların içerisine sürüklüyor. Ekmeleddin Bey benim bildiğim kadarıyla kibar siyasetin kurallarını iyi değerlendiren insan. Ama ne yaparsınız ki partisinin herhalde böyle bir kararı var. Ama ben inanıyorum ki üzgündür kendisi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan 140 karakter ile sadece yarım porsiyon aydın olunabilir dedi

4. CNR İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı'nın açılışına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, google ve twitter hakkında konuştu. 140 karakterlik aforizmalarla gerçek bilgiye ulaşılamayacağını söyleyen Erdoğan bunun sadece "malumatfuruş" olabileceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'dan Yunan Bakan Kocias'ın gözdağı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunan Bakan Kocias'ın sözleriyle ilgili konuştu. Çavuşoğlu, "'Türk Genelkurmay Başkanı isteseydi de Kardak'a çıkamazdı demiş.' Görevi çıkmak olsaydı çıkardı. Unutulmasın çıkacağımız zaman çıkmamız gereken yerlere çıktık. Kardak konusunda da tutumumuz bellidir." açıklamasında bulundu. Çavuşoğlu,

El Bab'ta zafer kazanan Mehmetçik için Hulusi Akar sınırda kurban kestirdi

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar El Bab'tan DAEŞ'in temizlenmesi üzerine Kilis'teki Fırat Kalkanı Harekat Merkezi'nde Mehmetçik için kurban kestirdi.