Ana Sayfa | SİYASET

İran, Esad'a müdahale edilirse Türkiye'yi vururuz

esad

Wikileaks tarafından yayınlanan yeni belge, İran'ın Esad'a müdahale etmesi durumunda Türkiye'yi vurmakla tehdit ettiğini ortaya koydu

Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği'nden Dışişleri Bakanlığına yollanan mektuba göre; İran medyası Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türk hükümetini Amerikan ve İsrail siyaseti uygulamakla suçlayarak propaganda faaliyetleri yürüttü.

Türkiye başlığıyla hazırlanan bir raporda yer alan "Türkiye'ye gönderilen bir delegenin herhangi bir Türk hava üssünün Suriye'yi vurmak için kullanılması durumunda Türkiye'nin İran füzelerinin hedefi olacağı tehdidinde bulunduğu bilgisi" oldukça dikkat çekici.

RAPOR HAZIRLANMIŞ

Büyükelçilik tarafından hazırlanan rapora göre İran basınının söz konusu tutumu, Türk hükümetinin Suriye devrimini desteklemesi ve Esad'in halka yönelik baskıcı tutumuna karşı çıkışı nedeniyle dizayn edilmiş.

ŞOK TEHDİT: EĞER DOKUNURSANIZ

Rapora göre Tahran Yönetimi, Türkiye'yi Suriye Devrimini desteklemekten vazgeçirmek için defalarca girişimde bulundu.

İran Yönetimi tarafından Türkiye'ye gönderilen bir delegenin herhangi bir Türk hava üssünün Suriye'yi vurmak için kullanılması durumunda Türkiye'nin İran füzelerinin hedefi olacağı tehdidinde bulunduğu bilgisi ise raporun en ilgi çeken bölümü.

KUTUPLAŞMA SONRASI ORTAYA...

Rapor, bölgede meydana gelmesi muhtemel bir kutuplaşma durumunda Suriye, Irak ve İran arasında kurulacak bir konsorsiyumun habercisi olarak yorumlandı.

Irak'taki Sünni cihat yanlılarına karşı savaşa en az 30 bin Şii milisle destek veren İran'ın 'Şii Hilali' içerisinde bulunan ülkelerin merkez çekim gücü olduğu gözleniyor.

Resmi yazışmaları sızdırmakla tanınan Wikileaks, geçtiğimiz haftalarda Suudi Arabistan'a ait 60.000 gizli belge yayınlamış ve bunun sayısının 500.000'e çıkacağı belirtilmişti. (Kaynak: Timetürk)


CHP’li Eren Erdem katıldığı panelde böyle protesto edildi

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem İstanbul Bağcılar'da katıldığı bir panelde taşlı sopalı protesto edildi

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan flaş açıklamalar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Doğuş Üniversitesi'nde düzenlenen 1. Ulusal Gençlik Akademisi açılışında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu

Deniz Baykal'dan 'başkanlık sistemi' hakkında yeni açıklama

CHP milletvekili Deniz Baykal, başkanlık sistemi hakkında yaptığı açıklamanın ardından yeni bir açıklama yaptı