Ana Sayfa | SİYASET

İran, Esad'a müdahale edilirse Türkiye'yi vururuz

esad

Wikileaks tarafından yayınlanan yeni belge, İran'ın Esad'a müdahale etmesi durumunda Türkiye'yi vurmakla tehdit ettiğini ortaya koydu

Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği'nden Dışişleri Bakanlığına yollanan mektuba göre; İran medyası Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türk hükümetini Amerikan ve İsrail siyaseti uygulamakla suçlayarak propaganda faaliyetleri yürüttü.

Türkiye başlığıyla hazırlanan bir raporda yer alan "Türkiye'ye gönderilen bir delegenin herhangi bir Türk hava üssünün Suriye'yi vurmak için kullanılması durumunda Türkiye'nin İran füzelerinin hedefi olacağı tehdidinde bulunduğu bilgisi" oldukça dikkat çekici.

RAPOR HAZIRLANMIŞ

Büyükelçilik tarafından hazırlanan rapora göre İran basınının söz konusu tutumu, Türk hükümetinin Suriye devrimini desteklemesi ve Esad'in halka yönelik baskıcı tutumuna karşı çıkışı nedeniyle dizayn edilmiş.

ŞOK TEHDİT: EĞER DOKUNURSANIZ

Rapora göre Tahran Yönetimi, Türkiye'yi Suriye Devrimini desteklemekten vazgeçirmek için defalarca girişimde bulundu.

İran Yönetimi tarafından Türkiye'ye gönderilen bir delegenin herhangi bir Türk hava üssünün Suriye'yi vurmak için kullanılması durumunda Türkiye'nin İran füzelerinin hedefi olacağı tehdidinde bulunduğu bilgisi ise raporun en ilgi çeken bölümü.

KUTUPLAŞMA SONRASI ORTAYA...

Rapor, bölgede meydana gelmesi muhtemel bir kutuplaşma durumunda Suriye, Irak ve İran arasında kurulacak bir konsorsiyumun habercisi olarak yorumlandı.

Irak'taki Sünni cihat yanlılarına karşı savaşa en az 30 bin Şii milisle destek veren İran'ın 'Şii Hilali' içerisinde bulunan ülkelerin merkez çekim gücü olduğu gözleniyor.

Resmi yazışmaları sızdırmakla tanınan Wikileaks, geçtiğimiz haftalarda Suudi Arabistan'a ait 60.000 gizli belge yayınlamış ve bunun sayısının 500.000'e çıkacağı belirtilmişti. (Kaynak: Timetürk)


Flaş HDP'li vekil İbrahim Ayhan hakkında yakalama kararı verildi

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan hakkında açılan davanın görülmesine devam edildi. Ayhan hakkında terör örgütü propagandası yapmak suçundan yakalama kararı çıkarıldı

Ömer Çelik Londra'daki saldırının ardından teröre lanet okudu

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen ve ölü ve yaralıların da olduğu silahlı saldırıyı kınadı

Bakan Çavuşoğlu Birleşik Krallık halkının acısını paylaşıyoruz dedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Londra'da 4 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin yaralandığı silahlı saldırıyı kınadı