Ana Sayfa | SİYASET

Cumhurbaşkanı Erdoğan,azınlık hükümeti açıklaması


Cumhurbaşkaı Tayyip Erdoğan, koalisyon hesapları yapan siyasi partilere “Azınlık hükümetinin milletin sıkıntılarına çare olamayacağı kanaatindeyim” mesajı yolladı.

Erdoğan, “Kendi siyasi, kişisel hesaplarını ülkenin, milletin ihtiyacının önüne koyanlar hiç şüphesiz milletten gerekli karşılığı görecektir” dedi.    

SARAY'DAKİ İFTARDAN KARELER

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Ramazan ayının dördüncü iftarını aralarında eski Başbakanlar Mesut Yılmaz ve Yıldırım Akbulut da bulunan, geçmişte farklı siyasi partilerde görev alan eski milletvekilleri için verdi. İftar sonrası yaptığı konuşmada siyasi partilere önemli mesajlar veren Erdoğan, özetle şunları söyledi:

“Bu iftar programını önümüzdeki günlerde gerçekleştirmek istiyordum. Ancak ülke gündeminin yoğunluğu sebebiyle Milli Güvenlik Kurulu toplantımızı öne almak zorunda kalmamız programlarımızın akışını değiştirdi. Bu yüzden iftarı sizlere geç haber verebildik. Önemli olan gönüllerin birliğidir. Bu ilkeden hareketle zamanı uygun olan arkadaşlarla biraraya gelmek istedik. Bugün burada siyasi hayıtımızın içinde geçmişten bugüne hakikaten yön veren dostlar olarak buradayız. Çeşitli siyasi partilerin çatısı altında Meclis’te görev yapmış, her kademede sorumluluk üstlenmiş arkadaşlarla biraradayız. Burada olan, olmayan tüm eski milletvekillerine ülkemize ve milletimize verdikleri, verecekleri hizmetler için şükranlarımızı sunuyoruz. Allah hepinizden razı olsun.

DÜNYAYI DEMİR PARMAKLIK ARKASINDA SEYRETTİK

Siyasetin hizmet boyutuyla çok hayırlı ama çok meşakkatli uğraş olduğunu hepimiz biliyoruz. Siyasi hayatın akışı içinde önümüzde pekçok engel çıkabiliyor. Bu sıkıntıların hepsini kendi hayatında yaşamış biri olarak siyasetçilerin hissiyatını ifade ediyor. 40 yıllık siyasi hayatımızda gün oldu mevzuat duvarlarıyla karşı karşıya kaldık, gün oldu mahkeme kapılarıyla karşılaştık, dünyayı cezaevinde demir parmaklık arkasında seyrettik. Darbelere, tehditlere, siyasi suikastlere maruz kaldık. Bunların hepsini Allah’ın yardımı lütfuyla, milletin dirayetiyle, yol yürüdüğümüz arkadaşların desteğiyle başardık, aştık.

BİR NEFESLENME DÖNEMİ

Size ve arkadaşlarınıza İstanbul Büşükşehir Belediyesi’ni bile yakıştıramayanlar Başbakan, Cumhurbaşkanı olmamıza şahit oldular. Aynı şekilde arkadaşlarımın Meclis’te her kademede milletvekili, Komisyon Başkanı, Meclis Başkanı olarak hükümette bakan olarak parti organlarında yönetici olmalarına şahitlik ettiler. Diğer siyasetçilerin çoğunun benzer hikayeleri var. Siyasetin akışı içinde zaman zaman konumlar değişebiliyor. Kurucusu olduğum partinin üç dönem kuralı nedeniyle başarılarını yakından bildiğim pek çok arkadaşlarım Meclis dışında kaldı. Siyaset sadece Meclis çatısı altında yürütülen bir faaliyet değildir. Hangi sebeple olursa olsun Meclis’te yer almayan arkadaşlarıma hizmetleri için ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Gerek üç dönem kuralı gerek başka sebeplerle Meclis’te yer alamayan arkadaşlarım için bu sürecin bir nefeslenme, yenilenme fırsatı olduğuna inanıyorum. Bu süreci en verimli değerlendirmelerini bekliyorum. Siyasette, kamuda bu kadronun hizmetlerine daha çok ihtiyaç olduğuna inanıyorum. Bu birikim tüm dostlarımızın önümüzdeki dönemlerde ülkemizin en önemli avantaiı olan gerek sivil toplum kuruluşlarında, gerek siyasi hayatta yer almaları en önemli hazinemiz olacaktır.

YORULMAK, DARILMAK YOK

Hiçbir ülke hiçbir toplum böyle kıymetli birikimi gözden çıkaramaz. İnşallah önümüzdeki dönemde her bir arkadaşım yeniden donanımlı bir şekilde görev üstlenecek. Millete hizmet yolunda emeklilik veya atıl durumda kalmak gibi durumu ben asla kabul etmiyorum. Allah ömür, sağlık verdikçe bedenimiz çalışmaya devam ettikçe, hizmet kervanında yer almaya devam edeceğiz. Ülkesi, milleti uğranda aşkla çalışanın yorulması, darılması olmaz. Yüreği, zihni aşkla dolu kadro görüyorum.  Türkiye, 7 Haziran’la birlikte yeni bir döneme girdi. 3 Kasım 2002’nin ardından başlayan tek parti iktidarları dönemi 7 Haziran’da sona erdi. Bu seçim de daha önce olduğu gibi milletin takdir ettiği şekilde neticelendi. Bu takdire saygı gösterip fotoğrafa uygun şekilde yola devam etmektir. Siyasetin kabiliyetleri  böyle dönemlerde çok daha önem kazanır. Zor şartlarda millete hizmet sürdürmek takdir edilmesi gereken durumdur. Siyasetin imkanları ve kabiliyetleri böyle dönemlerde çok daha fazla önem kazanır. Bugün Meclis’te temsil edilen siyasi partilerimiz bir imtihanla karşı karşıyadır.

HASARSIZ GEÇİRMELİYİZ

Kendi siyasi, kişisel hesaplarını ülkenin, milletin ihtiyacının önüne koyanlar hiç şüphesiz milletten gerekli karşılığı görecek. Azınlık hükümetinin milletin sıkıntılarına çare olamayacağı kanaatindeyim. Diplomatik, siyasi sıkıntılara, başarılara şahitlik eden birisi olarak bu sürecin sağlıklı şekilde yürümesini diliyorum. Üzerime düşen görevleri yapıyorum. Millet bizi bu makama bu günlerde ülkeyi sağsalim şekilde güvenli limanlara ulaşmak için getirdi. Anayasının verdiği yetki çerçevesinde Türkiye’nin bu dönemi ya yeni hükümeti kurarak ya da kurulmaması halinde seçime giderek sıkıntısız, hasarsız geçirmesini sağlayacağız. Gerek bu süreçte gerekse bundan sonraki süreçte sizlerin fikirlerini önemli görüyorum. Meclis Başkanlığı için birinci tur seçimi yapıldı. Beklenen sonuçlar ortaya çıktı. Yarın (bugün) hayırlısıyla Meclis Başkanı belirlenecek. Sonra Meclis’teki idari yapılanma süratle gerçekleşecek. Sonraki süreçte bizler de üzerimize düşen görevi yapacağız. İşimizi istişareyle yürütmek bizim en ayırt edici vasfımızdır. Önümüzdeki dönem mimarisini fikir birliğiyle oluşturmak arzusundayız

TSK hava harekatıyla Sincar'ı vurdu Putin tepki gösterdi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın Sincar kentine hava harekatı üzerine Putin Türkiye'yi sert eleştirdi

Erdoğan bugün pilotları Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti

26 Nisan Dünya Pilotlar Günü'nde Cumhurbaşkanlığı Erdoğan pilotları kabul ederek, tebrik etti

Başbakan Yıldırım Mesud Barzani ile görüştü işte görüşmenin detayları

Başbakan Binali Yıldırım'ın bugün Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani ile görüştüğü ortaya çıktı