Ana Sayfa | SİYASET

CHP liderinden önemli açıklamalar

kılıçdaroğlu

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis Başkanlığı seçimiyle alakalı ''Meclis Başkanlığı seçimi yapıldı. Mesele bitmiştir. Vallahi dedikodudan bıktım" dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'de bir grup taşeron işçiyle görüştü. Görüşme sonrası kamera karşısına geçen Kılıçdaroğlu, açıklamalarda bulunarak, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Meclis Başkanlığı seçimi nedeniyle yaşanan tartışmalarla ilgili konuşan CHP Lideri, "Meclis Başkanlığı seçimi yapıldı. Mesele bitmiştir. Eski hastalıklardan kurtulmamız lazım. Vallahi dedikodudan bıktım" dedi.

"DEMOKRASİ UZLAŞMA REJİMİDİR"

Kılıçdaroğlu, "Bakın biz ilkelerimizi hazırladık, kamuoyuna duyurduk. Siz de ilkelerinizi açıklayın. Oturalım konuşalım. Demokrasi uzlaşma rejimidir. Bir dayatma kültürümüz de yok. Ama eğer kanayan bir yara varsa, bu yaranın mutlaka onarılması gerekiyorsa bunun üzerinde de durulması lazım. Taşeron işçi kanayan bir yara değil mi? Asgari ücrete ömür boyu mahkum edilen sistem değil midir? Evet budur. Bunun adı çağdaş kölelik midir, evet budur" diye konuştu.

"GECİKME DOĞAL BİR GECİKME DEĞİL''

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hükümeti kurmak için kime görev vereceğini bilmediğini belirten CHP Lideri Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Sayın Cumhurbaşkanı kime görev verecek bilmiyorum, bakalım onlar ne düşünüyorlar öğrenmiş olacağız. Gecikme doğal bir gecikme değil, sayın Cumhurbaşkanı'nın bir an önce görevlendirmeleri yapması gerekiyor. Parlamento tatilde olduğu için, milletvekillerimiz geldiler yeminlerini ettiler. Meclis Başkanı seçildi, Başkanlık Divanı'nın oluşması için CHP üstüne düşeni yaptı. Diğer üç partinin de yapması gerekiyor. Arkasından Cumhurbaşkanı'nın ivedilikle bu görevi vermesi gerekiyor.''

"SEÇİME GİDİLECEKSE, BEKLEMENİN MANASI YOKTUR"

Erken seçim tartışmalarına da değinen Kemal Kılıçdaroğlu, "Eğer seçime gidilecekse, uzun uzun beklemenin de manası yoktur. Koalisyon kurulmazsa hızla seçime gidilir. Geçici hükümet sağlıklı kararlar alamaz. Suriye'de, Ortadoğu'da, AB'de sorunumuz var. Yunanistan'da olaylar var, sorunumuz var. Hem içeride hem dışarıda devasa sorunumuz var. Vatandaştan şunu istiyorum, bu sorunları kim biriktirdi, kim bu hale getirdi?" ifadesini kullandı.

"DEVLET ÖN YARGIYLA, KİNLE YÖNETİLMEZ"

''Her sorun çözülür, neyle çözülür akılla mantıkla çözülür'' diyen Kılıçdaroğlu "Devlet ön yargıyla kinle yönetilmez. Devlet akılla mantıkla yönetilir. Biz aklın, mantığın egemen olmasını istiyoruz. Samimiyiz, dürüstüz, sözümüzün arkasındayız, durmaya da devam edeceğiz. Seçimse sandık gene konur, vatandaşın tercihi başımızın üstünedir. Ama aslolan bir an önce hükümeti kurmak. Eski kavgalar, Meclis Başkanı, şu şunu söyledi, bu bunu söyledi. Bunlar bitti artık, Meclis Başkanı seçildi. Tartışmayı vatandaşın takdirine bırakmamız lazım. Biz geleceğe bakacağız. Hedefimiz gelecek olmalı. Daha güzel bir Türkiye olmalı" diye konuştu.

"SORUN ÜRETMEK İSTEMİYORUZ"

Kılıçdaroğlu, "İşsiz sayısı 6 milyon 500 bin kişiyi aştı. 17 milyon yoksulumuz var. Türkiye'nin önüne çözüm yolları koymamız lazım. Sorun üreten bir parti değiliz biz. Sorun üretmek istemiyoruz" dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan mecliste sadece Bahçeli'yi alkışladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'te konuşma yapan MHP'li lider Bahçeli'yi alkışladı

Bakan İsmet Yılmaz sinyal verdi Üniversiteye geçiş sınavı değişecek

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda öğrencileri kabul ederek üniversiteye geçiş sınavıyla ilgili açıklamada bulundu

Hava Kuvvetleri Komutanı CHP liderinin karşılanmasında kasıt yok kusur var

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun askeri törenle karşılanmasıyla ilgili inceleme hakkında bilgi verdi