Ana Sayfa | SİYASET

TÜSİAD'dan koalisyon açıklaması

TÜSİAD'dan koalisyon açıklaması

TÜSİAD Başkanı Başaran Symes, koalisyon ile ilgili açıklamalarda bulundu

TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, CNN Türk’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Seçimlerden sonra vakit kaybetmeden canla başla çalıştıklarını ifade eden Başaran Symes, bir an önce hükümetin kurulmasını istediklerini belirtti. Başaran Symes, TÜSİAD olarak doğru bildikleri şeylerde seslerini asla kısmayacaklarını sözlerine ekledi.

BİR AN ÖNCE HÜKÜMET KURULMALI

TÜSİAD olarak bir an önce hükümetin kurulması gerektiğini belirten Başaran Symes, “Biz seçimlerin ardından, hemen anakaraya gittik. Tüm siyasi partiler sivil toplumun, iş dünyasını görüşünü alma konusunda son derece duyarlılar. Biz hükümetin şekline içeriğinde kimlerin olacağından çok kapsamına, gücüne bakıyoruz. İki büyük parti matematiksel olarak da desteklenen bir şekilde, doğal olarak daha güçlü olur. Bu hükümetin hakikaten çok temel noktalarda Türkiye’nin yatırım ortamını açacağı, kaliteli büyümeyi destekleyecek bir hükümet olması gerektiğini düşünüyoruz. Biz birlikte çalışmak için heyecanlıyız, o yüzden de biz hep diyoruz, vakit kaybetmeyelim, hemen hükümet kuralım” dedi.

İşte Başaran Symes’in konuşmalarından satır başları:

DOĞRU BİLDİKLERİMİZDEN SESİMİZİ KISMAYACAĞIZ

“Şu anda biz yeni yönetim kurulu olarak, tüm emeğimizi Türkiye için daha iyi neler yapabiliriz diye düşünerek hareket etmeyi hedefliyoruz. İş yaparak konuşalım, işlerimizle gündeme gelelim diyorum. sivil toplum iş dünyası siyasilerle birlikte çalışırsak daha iyi işlere imza atarız. Tek başımıza bizim yaptığımız işin bir yararı olmak. Sesimizi de doğru bildiğimiz şeylerde kısmayacağız. Doğruyu söylemek bir sorumluluktur, bence cesaret değildir”

TÜSİAD’A ELEŞTİRİLER

TÜSİAD Başkanı, siyasilerden gelen sert eleştirilere yönelik, “TÜSİAD çok önemli bir demokrasi içinde, iş dünyası için yeni gündemler yaratarak, iş dünyası için çok önemli bir görev üstlendiğini düşünüyorum. Ankaraya ne zaman gitsek bu konuda takdir alıyoruz. Bazen eleştiriler oluyor, bazen başkanlarını rencide eden maalesef sözler de oluyor. Bu durumu zamanla aşacağımızı inanıyorum” dedi.

“KOALİSYONDAN UMUTLUYUZ”

Biz koalisyon için umutluyuz. Erken seçim tartışmaları için çok erken değil mi? Bizim Ankara izlenimlerimize geri dönersek, siyasi parti liderlerimiz kırmızıçizgilerini seçimden sonra da doğal olarak tekrarlıyorlar. Kırmızıçizgiler ortak paydada bir hükümet kurmak için aşılmayacak kadar sert değil. Koalisyondan korkmak gibi bir şeyi düşünemiyorum. Koalisyonlardan çok güzel işler çıkabilir. Koalisyona da biz bu şekilde bakıyoruz. Ortak paydalarda anlaşılmış ama bu partilerin ortak paydalarından çok Türkiye’nin ortak paydalarında olmalı.

YÜZDE 3′LÜK BÜYÜME TÜRKİYE’Yİ SIKINTIYA SOKAR

Başaran, “Program Türkiye’ye faydası olacak, vakit geçirmeyecek bir program önemlidir. Erken seçime doğru giderse, büyümede yüzde 3′lerde tıkandık. Genç nüfusumuz var, bugünkü işsizlik oranı yüzde 5′lik büyümeye tekabül ediyor. Bu yüzden yüzde 3′lük büyüme Türkiye’yi sıkıntıya sokar. Yapısal reformlarda eğitime odaklanmamız lazım” dedi


Başbakan Yıldırım referandum mitinglerine darbe gecesinin sembol ilçesinden başladı

Başbakan Binali Yıldırım, referandumun ilk mitingini 15 Temmuz darbe gecesinin sembol ilçesi Kahramankazan'da gerçekleştirdi. Yıldırım miting konuşmasında halka seslenerek, "Siz 'evet' dedikçe FETÖ fenalaşıyor." dedi.

MHP konvoyunda kaza refüje çarparak takla attılar

MHP Alanya Kadın Kolları üyelerinin içinde bulunduğu araç refüje çarparak takla attı. İlk müdahaleyi partililerin yaptığı kazada, 4 kişi yaralandı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu Erbakan da başkanlık sistemine karşıydı dedi

CHP lideri Kılıçdaroğlu Necmettin Erbakan'ı anma programına katılarak, Saadet Partisi'nin referandumda kullanacağı oya karşılık "Erbakan da başkanlık sistemine karşıydı" şeklinde konuştu. Saadet Partisi hayır oyu kullanacağını ancak "hayır" oyu verenlere destek vermeyeceklerini açıklamıştı.