Ana Sayfa | SİYASET

Başbakan Davutoğlu, önemli açıklamalarda bulundu

Başbakan Davutoğlu, önemli açıklamalarda bulundu

AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, koalisyon ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ 

Olumlu bir atmosfer vardı başından sonuna kadar geçerliydi.

Sayın Bahçeli de kendi tutumlarını son derece açık yürekli ve şeffaf bir değerlendirmede bulundu.

Kendi yaptığımız çalışlmaları sundum teşekkür etti.

7 Haziran itibaren dile getirdiği gibi hükümet ortaklığı içinde olmayacaklarını yine dile getirdiler.

Başarı dileklerinden sonra hükümet ortaklığı konusunda çalışma yapmamak düşünesi içinde olduklarını söylediler.

Saygı gösterdiğimiz bir görüştür.

Kendisine gösterdikleri misafiperverlik için teşekkür ediyorum.

Yeni bit tutum olmadığını ifade ettiler, seçimden bu yana ayn şeyleri söylediklerini söylediler.

AK Parti olarak bütün partilerle görüşeceğiz, aynı mesafeyi eşit mesafeyi sürdüreceğiz.

Hem arkadaşlarımız hem de ihtiyaç duyulması halinde Sayın Bahçeli ile bayramdan sonra ikinci görüşmeyi gerçekleştireceğiz.

Partimizin politikalarını eleştirmek herkesin hakkıdır ama meşrutiyetimizi tartışmak kimsenin haddi değildir.

Kırmızı çizgiler ve cumhurbaşkanı konusu gündeme geldi mi?

Hükümet ortaklığı kurmama ifadelerini söyledi. Hükümet ortağı olmama yaklaşımı içindeler bunu ifade ettiler. Her an ülke meselesi konusunda Türkiye’nin hükümetsiz bırakılmaması lazım. Bahçeli de bu görüşte. Bundan sonra görüşülmeyeceği tablosunu ortaya çıkarmıyor. Tekrar görüşmeyeceğiz sonucu çıkmadı. Cumhurbaşkanlığı konusu hiç gündeme gelmedi. Beni bu makamla görevlendirmiş bir makamı eleştirmeyi doğru bulmuyorum. Bütün olasılıkları sıralar mısınız? Ak Parti azınlık hükümeti kurabilir mi?

Sayın Bahçeli hükümet ortaklığı istemedikleri yönünde açıklamasını yaptı. Ülkenin hükümetsiz kalmaması için karşılıklı bilgi alışverişinde bulunabileceğimizi teyitleştik. Arkadaşlarımızın temasında da fayda olduğunu düşündük. Dört dakika fazla eksik yorumlarını duydum çok iyi hesaplamışsınız 1 saat 40 dakika… Saate bakarak konuşmadık, saat de taşımıyorum ama adaletli bir ziyaret oldu. Çok konu konuştuk. Suriye, gelişmeler, çok samimi oldu. Dünden de bugünden de görüşmelerden çok memnunum. Bu üç husus “medyaya söyleyeceğim” deyip mutabık kaldığımız hususlardır. MHP muhalefette kalma isteğini belirtti. Heyetlerin görüşmesi devam edecek. Biz 7 Haziran’da çıkan tabloyu iyi değerlendirmeye çalışıyoruz. Bu tablo bize hiç kapıları kapatmamayı söylüyor. Kime daha yakınsınız derseniz bir parti ile koalisyon kurup protokolü imzalayana kadar her parti ile aynı mesafedeyiz. MHP’nin pozisyonu hükümet kurmama yönünde.

DERSHANELER KAPATILMAYACAK

Anayasa mahkemesiyle ilgili bir gerekçe bize ulaşmış değil. Adalet bakanlarımız ilgili birimler bunu. Anayasa mahkemesinin kararı doğrultusunda yapılacaklarla ilgili kimsenin şüphesi olmasın.Gerekçeli karar bize henüz ulaşmadı, ulaşınca gerekeni yaparız. Boşluk oluşmaması için gerekeni yaparız.

VE KOALİSYONDA İBRE CHP'YE DÖNDÜ

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun iki gün üst üste, CHP ve MHP liderleri ile yaptığı koalisyon görüşmelerinin ardından, ibre AKP-CHP koalisyonuna döndü. CHP ile AKP arasında dün gerçekleşen görüşmenin ardından, her iki taraf da "görüşmelerin süreceği" açıklamasını yapmışlardı. 

Ne CHP'den, ne de AKP'den, koalisyon konusunda kesin bir tutum belirtmeden, "görüşmeler devam edecek" açıklaması geldi. Bunun üzerine, AKP tabanının MHP'yle bir koalisyona daha sıcak baktığı çerçevesinde, gözler AKP'nin MHP ile yapacağı koalisyon görüşmesine dönmüştü. Ancak AKP Lideri Davutoğlu, MHP ile görüşmeden sonra ise, MHP Lideri Bahçeli'nin "herhangi bir koalisyon içinde olmama pozisyonunu teyid ettiğini" söyledi. MHP'nin bu kadar net bir şekilde pozisyon ortaya koyması üzerine ise, Ankara kulislerinde "koalisyonda ibre CHP'ye döndü" yorumları ağırlık kazandı. 

DAVUTOĞLU: "SİYASETÇİLER POZİSYONLARI GÖZDEN GEÇİRME İHTİYACI DUYABİLİR"

Davutoğlu, MHP'nin "koalisyon içinde yer almama tutumunu teyid ettiğini" vurgularken, yine de kapıyı tam olarak kapatmadı. MHP ile görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, öncelikle her iki partinin de teması kesmeyeceklerini vurguladı. Ayrıca, "siyasetin hiçbir hesaba sığmayan yönü var. ülke menfaati söz konusu olunca, herkes daha önceki pozisyonlarını gözden geçirebilir" sözleriyle de Davutoğlu, ilerde yeniden MHP ile hükümet konusunda görüşme olabileceğinin altını çizdi.

"ERKEN SEÇİM" DEMEDİ

Davutoğlu'nun, MHP'nin kesin tutumuna rağmen, açıklamalarında hiç "erken seçim" dememesi de dikkat çekti. AKP Lideri, "Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılaycak bir hükümet yapısı ortaya çıkana kadar bütün partilerle aynı anlayışla görüşmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

İRAN İLE NÜKLEER ANLAŞMA

Keşke bu anlaşmaya çok daha önce varılsaydı, bir zaman kaybı olduğunu düşünüyorum. Bugün gelinmiş olan durum bizim içim memnuniyet vericidir. Nükleer silahlara karşıyız. Bölgedeki diğer silahlarında ortadan kalkması için tavır ortaya konur. Hayırlı olmasını diliyorum. Her zaman barışı destekleyecek adımların yanında olacağız. Eğitim politikalarının belirleme yetkisi hükümete aittir. Mahkemenin gerekçeli kararını gördükten sonra temel ilkeler doğrultusunda tekrar gereken kararlar alınır.

Erdoğan AKPM'nin Türkiye kararını eleştirdi Kararı tanımıyoruz dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKPM'nin Türkiye'yi dışlayan kararını eleştirerek, ABD'yi yalanladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı AKP'nin başına geçiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, YSK'nın referandumla ilgili resmi sonuçları açıklamasının hemen ardından partinin başına geçeceğini duyurdu

Bakan Çavuşoğlu ABD'li mevkidaşıyla görüştü

Bakan Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Tillerson ile bugün görüşme gerçekleştirdi