Ana Sayfa | SİYASET

AYM'nin Dershane Kararında Abdullah Gül etkisi

abdullah gül

AYM'nin dershanelerle ilgili kritik kararının 5'e karşı 12 oyla alındığı ortaya çıktı. İptal oyu veren 12 üyeden 8'ini dönemin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül seçmişti

Anayasa Mahkemesi'nin CHP'nin yaptığı başvuruda, dershanelerin 1 Eylül 2015'den itibaren kapatılmasını veya özel okula dönüştürülmesini öngören Torba Kanun'daki düzenlemelerin iptaline ilişkine kararının gerekçeleri merakla bekleniyor.

AYM'nin dershanelerle ilgili verdiği bu kritik kararı 5'ekarşı 12 oyla aldığı öğrenildi. İptal oyu veren 12 üyeden 8'ini 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül seçmişti.

2 MADDEYE AYKIRI BULMUŞ OLABİLİR

Anayasa Mahkemesi raportörünün gerekçeli kararın yazımı üzerinde çalıştığı ve yetişmesi halinde kararın bugün açıklanması bekleniyor. AYM'nin dershanelerin kapatılmasını Anayasa'nın 48. maddesinde düzenlenen "Çalışma ve sözleşme hürriyeti" ile 42. maddesinde yer alan düzenlenen "Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz" hükümlerine aykırı bulduğu ifade edildi.

"AYKIRILIK" KURALI

AYM'nin bu maddelerde yer alan hakların sınırlanmasını "ölçülülük" ilkesi açısından değerlendirdiği ve düzenlemelerin Anayasa'nın 13. maddesindeki "sınırlamaların ölçülülük ilkesine aykırı olamayacağı" kuralına aykırı bulduğu öğrenildi.

ERDOĞAN'DAN 2 RET

İptal kararı çıkmasında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün seçtiği üyeler belirleyici oldu. Gül'ün AYM'ye seçtiği üyeler Zühtü Arslan, Alparslan Altan, Burhan Üstün, Recep Kömürcü, Engin Yıldırım, Erdal Tercan, Emin Kuz ve Hasan Tahsin Gökcan iptal yönünde oy kullanırken Gül'ün seçtiği askeri yargı kökenli üye Nuri Necipoğlu ile Yargıtay kökenli Muammer Topal ise karşı oy kullandı. Yani Gül'ün seçtiği 10 üyeden 8'i iptal, 2'si ise ret yönünde oy kullanmış oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçtiği iki üye Kadir Özkaya ve Rıdvan Güleç ise iptal dedi. Ret oyu veren üyelerin 2'si Erdoğan, 2'si Gül ve 1'i de Meclis tarafından seçilen üyelerden oluştu.

"KARARI BİLİYORDUK"

Bu arada AYM'nin aynı Torba Kanun'la getirilen okul müdürleri ve yardımcılarına ilişkin düzenlemelerin iptal istemine ilişkin kararı da gerekçeli kararda yer alacak. AYM'nin gerekçeli kararı açıklamamasına karşın Türk Eğitim Sen Başkanı İsmail Koncuk'un kararın kendilerine ulaştığını belirterek, AYM'nin kanunun 4 yılını dolduran okul müdürlerinin görevden alınması ve Bakanlık Merkez Teşkilatı yöneticilerinin görevine son verilmesi ile ilgili maddelerinin iptal edildiğini söyledi.

Bakan İsmet Yılmaz sinyal verdi Üniversiteye geçiş sınavı değişecek

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda öğrencileri kabul ederek üniversiteye geçiş sınavıyla ilgili açıklamada bulundu

Hava Kuvvetleri Komutanı CHP liderinin karşılanmasında kasıt yok kusur var

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun askeri törenle karşılanmasıyla ilgili inceleme hakkında bilgi verdi

CHP Başkanvekili Namuslu hakimlere YSK üyeleri hesap verecek

Olağanüstü ve basına kapalı toplantı gerçekleştiren CHP Grubu referandum sonrası YSK'nın kararını değerlendirdi