Ana Sayfa | SİYASET

Başbakan Davutoğlu, 'CHP'yle yöntem konusunda anlaştık'

Başbakan Davutoğlu, 'CHP'yle yöntem konusunda anlaştık'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, NTV'de Siyasi İşler Özel programında Oğuz Haksever'in moderatörlüğünde Mustafa Karaalioğlu ve Murat Yetkin'in sorularını cevapladı

Başbakan Davutoğlu, koalisyon görüşmeleri hakkında "CHP ile yöntem konusunda anlaştık yeni bir aşamadıyız. Çünkü yöntemi uygun gördü.MHP ile benim algım bakımından kapıların kapandığı çok doğru değil, Sayın Bahçeli bize kapıyı kapatan bir şey söylemedi." dedi. Davutoğlu, "Seçim barajının düşürülmesinden yanayım. Muhtemel bir hükümet ortaklığı protokolü görüşmesinde biz bunu teklif edeceğiz" şeklinde konuştu.

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından dikkat çekici bölümler;

"CHP İLE YÖNTEM KONUSUNDA ANLAŞTIK"

- Süreç olarak koalisyon ihtimallerinde daha önce denenmesi gereken seçenekler tebarüz ediyor. İlk turu çok başarılı buluyorum. Hükümet ortaklığı sürecinde partilerle yöntem konusunda anlaşmış durumdayız. Ekiplerimiz bayram sonrası bir araya gelip detaya inecek. CHP ile yöntem konusunda anlaştık yeni bir aşamadıyız. Çünkü yöntemi uygun gördü. MHP ile benim algım bakımından kapıların kapandığı çok doğru değil, Sayın Bahçeli bize kapıyı kapatan bir şey söylemedi

"HDP TUTUM DEĞİŞTİRDİ"

- HDP'de bugün tutum değişimi gördüm. Şiddetle, terörle aralarına net bir tavır koymalarına ihtiyaç var.

- Muhataplarıma görüşme esnasında söylediğim bir şey var, ben görev alana kadar bazı alternatifleri sizlerin tüketmiş olması işimi kolaylaştıran bir şey.

ERKEN SEÇİM İHTİMALİ

- Önce mevcut olanı bir görelim. Gelen anketlerde oy oranının yüzde 45'i aştığı görünüyor.

SEÇİM BARAJI KONUSU

- Seçim barajının düşürülmesinden yanayım. Muhtemel bir hükümet ortaklığı protokolü görüşmesinde biz bunu teklif edeceğiz.

"KİMİN ELİNDE SİLAH VARSA TESLİM ETSİN"

- Bayramdan sonra sayın Ömer Çelik ve sayın Haluk Koç temaslarını yapacaklar.Milliyetçi Hareket Partisi ile temaslarda sürecek. HDP'nin bence alacağı karar stratejik bir karardır bizim ve diğer partilerin alacağı karar siyasi bir karardır. Ben şunu sordum sayın Demirtaş'a samimi olarak, ama bunu kaleşnikoflarla kutlamak gerekir mi dedim. Havai fişekle veya şenlikle kutlanamaz mıydı? Net bir tavır alın kimin evinde silah varsa teslim etsin dedik.

"SEÇİME GİTMEK İSTESEYDİK GERİLİMİ ARTIRIRDIK"

- Seçime gitmek isteseydik bu işin olamayacağını gösterirdik gerilimi arttırırdık. Böyle bir şey olmadı. Benim gördüğüm bir hükümet ortaklığı. O olmadığı zaman başka bir oyun sahası oluşur o da seçimdir. Bizim şu andaki meselemiz samimiyetle hükümet ortaklığı yönünde çalışmaktır.

"KILIÇDAROĞLU'NA, 'BİR ÇOK KONUDA ANLAŞABİLİRİZ' DEDİM"

- Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşürken yöntemin öne çıkması gerektiğini ifade etmek için sizin 14 maddeniz var bu maddelerden 8-9 tanesi anlaşacağımız hususlar sadece 1-2'si sıkıntı olacak maddeler. Nihayetinde benimde ham partime hem Türkiye'ye deklare ettiğim 9 maddelik restorasyon çerçevesi var. Buna dayalı olarak seçilmem anında atacağımız 10 adım var. İlk yasamız şeffaflık ve imar yasasıdır dedim. Gecikme varsa bundan birinci derece sorumlu olan bizim iç güvenlik paketini engelleyen partilerdir. O geciktiği için şeffaflığa vakit kalmadı. Dedim ki kendisine bir çok konuda anlaşabiliriz. Sizin söylediğiniz hususların bir çoğu bizde var. Oturup herkes masaya koyar keşfederek ortak bir zeminde yürünür.

"7 HAZİRAN DOĞRU OKUNMADI"

- 7 Haziran seçimlerini okuma konusunda farklı tavırlar gördük. Doğru okunmadı veya yüzeysel olarak hissi tepkiler oldu. AK Parti'yi hezimete uğrattık, AK Parti döneminin sonu geldi, cumhurbaşkanını yenilgiye uğrattık gibi. Bu doğru değil siyasetin mantığına göre. O andan bugüne kadar AK Parti'nin net iktidarı, az iktidarı veya tek başına iktidar olamaması vardı ihtimaller arasında. En sonuncusuna doğru gittiğini görünce ihtimalleri canlandırdım kafamda. Şu ana karda AK Parti kadar derli toplu duran olmadı. İç muhasebe yapmakla birlikte parti disiplinini korumak önemliydi. Yüzde 41'lik bir parti hezimet yaşadı diyip diğerleri toplu halde zafer edasında girmesi yanlıştı. Karşı tarafta bir tek taraf yok. Topluca bir söylem kullandılar seçim kampanyasında ama seçim bitti. Şu anda tablo netleşiyor herkes yapılacak ve yapılmayacak şeyleri netleştiriyor. Biz birinci partiyiz biz olmadan hükümet kurulamaz, meclis başkanlığı kurulamaz ama bizde tek başımıza yapamayız.

Erdoğan'dan net Sincar mesajı Bir gece ansızın gelebiliriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TSK'nın Sincar'ı vurması hakkında konuşarak, 'Sincar'a bir operasyon yaptık. Yaklaşık 210-220 teröristi orada hallettik. En önemli merkezlerini oralarda vurduk. Bu milletle oyun oynanmaz. Herkes bunu görecek. Vakti saati geldiğinde ne yapacağımızı biliriz. Bir gece ansızın gelebiliriz.' dedi

CHP referandumla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurdu

16 Nisan'da yapılan referandumun ardından YSK'ya ardından Danıştay'a giden itirazda bulunan CHP, AİHM'ye başvurdu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın kabine de yer alacak mı

Ankara kulisleri yeni kabinede kimlerin olacağı konusunda bir kaç kişi sunarken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'ın kabinede Dışişleri Bakanı olarak görev alacağı söyleniyor