Ana Sayfa | SİYASET

Kıbrıslı Türklerin haklarını kim koruyor

Markulli

Mülkiyet Komitesindeki Kıbrıslı Türkler sır gibi saklanıyor

Güney Kıbrıs, Mülkiyet Çalışma Grubu’nun başkanlığında Erato Kozaku Markulli’nin bulunduğunu açıklamakta bir sıkıntı görmezken, Kıbrıslı Türklerin haklarını kimlerin savunduğu sır gibi saklanıyor. Haberal Kıbrıslı Gazetesi’nin güvenilir bir kaynaktan aldığı bilgiye göre mülkiyet komitesinde Kıbrıs Türk tarafını Mete Hatay, Oya Gürel ve Laika Mesutoğlu temsil ediyor. 

Öte yandan, Müzakere sürecinin en çetrefilli konusu olan mülkiyette iki taraftan da farklı açıklamalar geldi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı halkı “kimse tedirgin olmasın, mülkiyetin çözümünü kişilerin boynuna bırakamayız” sözleriyle teskin ederken, Rum Hükümet sözcü vekili Viktoras Papadopulos Akıncı’yı yalanlayarak, şu ana kadar uzlaşmaya varılan tek noktanın “bireysel mülkiyet hakkı” olduğunu savundu.

Yedi aylık aranın ardından 15 Mayıs'ta yeniden başlayan Kıbrıs müzakereleri önemli bir ivme kazanmasına karşın, mülkiyet konusunda çeşitli tedirginlikleri beraberinde getirdi. Rum basınının mülkiyet konusunda bireysel çözümde anlaşıldığı yönünde haberlere yer vermesi, Kıbrıs Türk tarafını tedirgin etti. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı görevdeki 100 gününü değerlendirdiği basın toplantısında mülkiyet konusunun konuşulmadığını, kimsenin tedirgin olmasına gerek olmadığını, devletin tapularının arkasında durması gerektiğini, halkına tazminat ödettirmeyeceğini ancak bu sorunun büyük bir çerçevede tazminatlarla çözüleceğini dile getirirken, Rum Hükümet sözcü vekili Viktoras Papadopulos Akıncı’yı yalanlayan bir açıklamada bulundu.  Akıncı’nın basın toplantısını yorumlayan Rum Hükümet sözcü vekili Viktoras Papadopulos ise Akıncı’yı yalanlayarak, şu ana kadar uzlaşmaya varılan tek noktanın “bireysel mülkiyet hakkı” olduğunu savundu. 

Mete Hatay, Oya Gürel ve Laika Mesutoğlu’nun adı geçiyor

Öte yandan, Güney Kıbrıs’ın, mülkiyet konusunda bir yıldır çalıştıklarını ve Erato Kozaku Markulli’nin mülkiyet komitesinin başkanı olduğunu açıkça dillendirmesine karşın Türk tarafının, mülkiyet komitesindeki Türk üyeleri ve komitenin Türk başkanını sır gibi saklaması akıllarda soru işareti yarattı. Haberal Kıbrıslı Gazetesi’nin güvenilir bir kaynaktan aldığı bilgiye göre mülkiyet komitesinde Kıbrıs Türk tarafını Mete Hatay, Oya Gürel ve Laika Mesutoğlu’nun temsil ettiği bilgisine ulaşıldı. Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan kaynak, “Rum kesiminde mülkiyet komitesinin başkanı da, görev alanlar da açık bir şekilde dile getiriliyor. Hepimiz biliyoruz ki başkan Markulli’dir. Peki Türk tarafındakini kim biliyor? Türk tarafının üyeleri ve başkanı neden saklanıyor? Kıbrıs Türk tarafının haklarını kimlerin koruduğunu bilmek hakkımız değil midir? Saklanmasının ardında ne gibi gerekçeler vardır, açıklasınlar” değerlendirmesinde bulundu.

 

Yurdagül ATUN


HDP İzmir İl Başkanı Mahfuz Güleryüz gözaltında

HDP İzmir İl Başkanı Mahfuz Güleryüz İzmir'de polis tarafından gözaltına alındı

AKP'li vekilden mahkeme başkanlarına çağrı FETÖ'cülerin hepsi tek tip giydirilmeli

FETÖ soruşturmaları hakkında konuşan AK Parti İstanbul milletvekili Metin Külünk, "FETÖ'den sorgulanan kişiler takım elbise kravat içerisinde. Bu nedenle millete şirin gözükme fotoğraflarına izin verilmemelidir. Bunların hepsine tek tip elbise giydirilmelidir.

MHP'li Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'ye 5 yıl hapis istemi

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü "rüşvet almak ve vermek" suçundan açılan dava kapsamında 5 yıl hapis cezası aldı.