Ana Sayfa | SİYASET

Vural, Türkiye bir beka sorunu var nedeni, Türkiye'yi yöneten zihniyet

Oktay_Vural

MHP Grup Başkanvekili Vural, Türkiye bir beka sorunuyla karşı karşıya. Bu sorunun nedeni, Türkiye'yi yöneten zihniyetten kaynaklanıyor.

Son Dakika... Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vural, terör olaylarına karşı gösterilen haklı tepkinin vatandaşlar arasında bir çatışmaya dönüşmemesi gerektiğini, milletin bugüne kadar bu konuda duyarlı davrandığını ifade etti. Vural, "Lanetimizi teröre, saygımızı da şehide gösterecek bir davranış içinde olmamız gerekiyor" dedi. MHP olarak daha önce AK Parti'ye, "Çözüm Süreci'nden vazgeçin, milli ve üniter devleti tartışmaktan vazgeçin" dediklerini, terörle mücadele için neler yapılması gerektiğini anlattıklarını kaydeden Vural, "(Asayiş kontrolleri yapılıyor, PKK alan hakimiyetini oluşturmuş, OHAL ilan edin) dedik. Ne oldu? Ankara'da çay, kahve sohbetiyle terörle mücadele edilmez. Alandaki insanının yetkisini, gücünü elinden aldınız. Aksine terörist başlarıyla Oslo'da toplandınız. MHP olarak bunları söyledik" diye konuştu. 

 

Anayasa'nın OHAL ilan edilmesi şartlarını açıkça belirttiğini ve bu şartların şu an mevcut olduğunu dile getiren Vural, AK Parti'ye yönelik "OHAL düşünceniz varsa, Meclis'i hemen toplayalım" dedi. 

 

Bakanlar Kurulu'na sınır ötesi operasyon yetkisi verildiğini anımsatan Vural, "Ey Davutoğlu, bu operasyon yetkisini ne zaman Genelkurmay'a verdiniz? Hangi tarihte verdiniz? 23 Temmuz'u niye beklediniz?" diye sordu.

 

Türkiye'nin bir beka sorunuyla karşı karşıya olduğunu belirten Vural, bu sorunun nedeninin Türkiye'yi yöneten zihniyetten kaynaklandığını savundu.

 

 

Vural, şöyle devam etti:

 

"Biz 'Çözüm Süreci'nden vazgeçin' dedik geçmediniz; 'terörist başını siyasi aktör haline getirmeyin' dedik, siyasi aktör haline getirdiniz; 'PKK'yı Kürtlerin temsilcisi konumuna getirmeyin' dedik, Kürtlerin temsilcisi konumuna dönüştürdünüz.

 

Türkiye'yi yönetenler, 'Çözüm Süreci'nde PKK silah stokladı, güvenlik güçlerimiz de buna müdahale etmedi' diyerek bugün Dağlıca'da, Iğdır'da şehit olan polislerimizi, askerlerimizi suçlayacak noktaya gelmişse, niye bunları yazmıyorsunuz? Kim suçlu? Terörle mücadele için operasyon yetkisi istediklerinde vermeyen kimdi? Şimdi itiraflar ardı ardına geldi. 

 

İçi yanan şehit anaları, babaları, karakteri bozuk diye sorgulanıyorsa; ey basın, ey medya, milletin gözü ve kulağı olun.

 

Millet suçlanıyor '400 vekil vermedi' diye. Şehit anaları, babaları suçlanıyor, ızdıraplarını dile getirdi diye, askerim ve polisim suçlanıyor, silahlar stoklanırken bunlar görmezden geldiler diye. Böyle bir sorumsuzluk olabilir mi?"


HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran gözaltına alındı

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran sabah 07.00'de Eğitim-Sen misafirhanesinde gözaltına alındı.

Meclis'te şok kadın vekiller saç saça baş başa kavga etti

TBMM Genel Kurulunda Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın kendisini kürsüye kelepçelemesinin ardından tartışma çıktı

CHP lideri Kılıçdaroğlu halk buna kesinlikle hayır diyecektir dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmenin ardından canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu