Ana Sayfa | SİYASET

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu Azerbaycan'ı ziyaret etti

feridun sinirlioglu

Azerbaycan'a giden Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i makamında ziyaret etti

Avrupa Ajasnı (AVA)- Resmi ziyaretle Azerbaycan'da bulunan Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi. Görüşmede konuşan Aliyev, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğunu hatırlatarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer yetkililerle devamlı olarak önemli konularda istişareler yaptıklarını söyledi. Yakın zamanlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'la bir telefon görüşmesi yaptığını belirten Aliyev, "İkili ilişkileri görüştük ve birliğimizi bir daha ifade ettik" dedi.

Kardeş ülke Azerbaycan'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Sinirlioğlu ise, iki ülke arasında güzel bir birliktelik olduğunu ve bağımsızlığın elde edildiği günden itibaren ilişkilerin gelişmesine şahit olduğunu kaydetti.

Azerbaycan'ın nereden nereye geldiğinin birinci elden şahit olduğunu ifade eden Sinirlioğlu, "Bakü'de kaydedilen gelişmeyi görmekten gurur duydum. 23 yıl içerisinde Azerbaycan fevkalade gelişti" dedi.

Sinirlioğlu, temasları kapsamında merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in Fahri Hiyaban'daki mezarını ziyaret ederek çelenk bıraktı. Daha sonra 20 Ocak şehitlerinin defnedildiği Şehitler Hiyabanı'na geçen Sinirlioğlu, buradaki mezarlara karanfil bıraktı, Ebedi Ateş Anıtı'na çelenk sundu.

Dışişleri Bakanı Türk Şehitliğini de ziyaret etti. Şehitlik anıtına çelenk sunan ve temsili mezarlara karanfil bırakan Sinirlioğlu, şehitlik anı defterini imzaladı.

Şehitlere hitaben, anı defterine "Sizler, 97 yıl önce Azerbaycanlı kardeşlerinizle birlikte bu topraklarda verdiğiniz mücadelede şehitlik mertebesine eriştiniz" notunu düşen Sinirlioğlu, akıtılan kanların Türkiye ile Azerbaycan'ı bugün de birbirine kenetleyen en kutsal bağı oluşturduğunu kaydetti.

 

Meclis Genel Kurulu'na damga vuran bakış

Meclis Genel Kurulu'nda yapılan bütçe görüşmelerine MHP lideri Bahçeli'nin bu bakışı damga vurdu

HDP Eş Başkanı Demirtaş'ın o talebi reddedildi

HDP Eş Genel BaşkanıSelahattin Demirtaş’ın Abdullah Zeydanile aynı koğuşta kalma talebi reddedildi

1 haftadır açlık grevinde olan Celal Kılıçdaroğlu, 'CHP'den tehdit alıyorum'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kardeşi Celal Kılıçdaroğlu 1 haftadır açlık grevinde olduğunu açıkladı