Ana Sayfa | SİYASET

Umut Oran, 'CHP iktidar olamıyorsa burada kurumsal bir sıkıntı var'

Umut Oran

CHP eski Milletvekili Umut Oran, Kemal Kılıçdaroğlu hakkında "Sayın Kılıçdaroğlu çok iyi bir insan, partiyi bir yerden aldı bir yere taşıdı ama iyi bir insan başarısız olabiliyor" açıklamasında bulundu

1 Kasım'ın ardından CHP'de başlayan olağanüstü kurultay tartışmaları devam ediyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na kurultayda rakip olacağını belirten CHP eski Milletvekili Umut Oran, Habertürk TV'de Didem Arslan Yılmaz'ın sorularını yanıtladı. Oran, olağanüstü kurultay için vakit kaybedilmemesi gerektiğini söyleyerek "Sayın Genel Başkan'ımızla görüşmeyi de düşünüyorum. Delegelerle de görüştüm, onlar hiç vakit kaybetmeden olağanüstü kurultay istiyor. 81 ilden il başkanlarımız ve delegelerimiz toplanacaklar ve olağanüstü kurultay taleplerini iletecekler" dedi.Oran ikdira olmaları için partide değişimin şart olduğunu ifade ederek "Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olamıyorsa burada kurumsal bir sıkıntı var. AKP 5 yılda 6 kere iktidarı elimizden almış ve aramızdaki makas çok açılmış. Dolayısıyla burada bir sorun var" diye konuştu.

Oran'ın açıklamaları şöyle: Ben aday olmadığım halde, bir parti üyesi olark 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde il il, belde belde çalıştım. Ama istediğimiz sonuçları alamadık. İstediğimiz sonucu aklamamışsak özeleştiri yapmamız lazım.

7 Haziran'da iyi çalıştık, bir check-up ortaya koyduk. Bu check-up'ta sağlıklı çıkmadık. 1 Kasım'da da bir daha girdik ve tekrar sağlıklı çıkmadık. Türkiye'nin içinden geçtiği dönemde Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olabilmeli ki, cumhuriyete sahip çıkmalı. Sayın Kılıçdaroğlu çok iyi bir insan, partiyi bir yerden aldı bir yere taşıdı. İyi bir insan başarısız olabiliyor. Burada kişisel bir sorun yok. Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olamıyorsa burada kurumsal bir sıkıntı var. AKP 5 yılda 6 kere iktidarı elimizden almış ve aramızdaki makas çok açılmış. Dolayısıyla burada bir sorun var. Ben Umut Oran olarak Genel Başkan başarısız diyemem. Aynı şekilde devam edersek seçimlerden farklı bir sonuç bekleyemeyiz. Ama 2019'da iktidar olmak istiyorsak bir değişiklik yapmamız lazım.

Akut bir durum var, acil bir durum var. Bugün yine 2 şehidimiz var. Cumhuriyet Halk Partisi'nin güçlü olması lazım. Topluma güven ve umut vermeli. Bizim 3 ay, 4 ay devam etme lüksümüz yok. Şuandaki yönetimin ve sayın Genel Başkan'ın önce güven oyu alması lazım. Sayın Genel Başkan'ımızla görüşmeyi de düşünüyorum. Delegelerle de görüştüm, onlar hiç vakit kaybetmeden olağanüstü kurultay istiyor. 81 ilden il başkanlarımız ve delegelerimiz toplanacaklar ve olağanüstü kurultay taleplerini iletecekler. Önümüzdeki hafta sayın Genel Başkan'la görüşmeyi düşünüyorum.

Ben siyasi hayatıma genel başkan adayı yarışıyla başladım. Bugün de partime hizmet ediyorum. Ben Genel Başkanımızın kişiliğiyle ilgili bir şey söylemiyorum. Bu bir bayrak yarışı. Türkiye'yi yönetecek gençleri bizim kazanmamız lazım. Daha kurumsal yönetilmemiz lazım.


Bakan Soylu Kaymakam Safitürk saldırısını planlayan kişi elimizde

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun sosyal medya hesabından Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk'ün şehit edilmesiyle ilgili yeni gelişmeleri açıkladı

Kritik toplantı Türkiye ile Rusya görüşmesinde neler konuşulacak

Moskova'da Çarşamba günü Türkiye ile Rusya masaya oturacak. Görüşmede, Suriye'nin Afrin bölgesinde kurulan askeri üs, Moskova'nın PYD ile iş birliği konusunun konuşulacağı belirtiliyor

Bakan Bozdağ açıkladı Gülen ABD'den ayrılıyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ alınan istihbarata göre, ABD'nin Gülen'i Kanada'da bir çiftlik eve yerleştireceğini açıkladı